004.cz

Jak na coming out?

Zdravím, já už nevím, jak dál. Občas na mě přijde deprese, mam špatné myšlenky. Mám totiž strach, co řeknou rodiče na to, že jsem homosexuál, mám strach z toho, že mě přestanou mít rádi. Ještě mám strach, že zůstanu sám, že si nikoho nenajdu - výběr je tak malý... Je mi 18, sice tady ve městě máme gay club, ale nemám odvahu tam jít. A normálně se asi neseznámím. Když vidím nějakého pěkného kluka, tak bych se s nim chtěl seznámit, ale šance, že bude taky na kluky, je tak malá. Jsem už fakt zoufalý. Co mám dělat?

Martin


Milý Martine,

Rozumím tvým obavám. Situace, v níž se nacházíš, rozhodně není jednoduchá. Pro kohokoli je obtížné přijmout fakt, že se v nějakém ohledu vymyká stereotypu většiny. A pokud se jedná o sexuální orientaci, je to o to těžší, neboť téma sexu je pro mnoho lidí stále tabu. Pro tebe je však důležité si uvědomit základní věc. To, že se odlišuješ, neznamená, že jsi špatný, nemocný, podivný či co jiného. Jsi prostě jiný, ale nemáš menší hodnotu než heterosexuál. Sám snad víš, kolik nadaných a úspěšných osobností byli gayové a co dokázali. Je tedy důležité, abys rozvíjel své kvality a nepotlačoval svou přirozenost. Smutné však je, že pravděpodobně zažiješ i odmítnutí ze strany společnosti. Někteří lidé mají stereotypní myšlení a mají strach z toho, co se vymyká průměru. Své vlastní pochyby pak mohou řešit urážkami a posměchem. To však není tvůj problém, ale jejich.

Pro tebe je důležité otevřít se lidem, na kterých ti záleží. Utajování a předstírání heterosexuality je pro tebe jistě bolestné a svým blízkým se tak jen vzdaluješ. Vím, co riskuješ. Tví rodiče možná nebudou reagovat s pochopením, možná se budou zlobit, nutit tě k nějaké změně, možná budou zklamáni. Časem jim však nezbude, než to přijmout. A tobě se nesmírně uleví… Možná to však také přijmou lépe, než bys očekával. Jistě máš své rodiče rád a již jen z toho důvodu bys jim neměl lhát. Není třeba ukvapovat se v závěrech a dělat radikální rozhodnutí. Zkus jen pomalu pracovat na tom, abys přijal sám sebe takového, jaký opravdu jsi, a měl sám sebe rád. Ráda bych tě pozvala na setkání Skupiny 3. Je to příležitost setkat se s jinými kluky, seznámit se, najít oporu v tom postavit se tváří tvář nesnázím a užít si i legrace. Více informací najdeš na http://skupina3.kluci.cz. Na stránkách www.004.cz a www.kluci.cz najdeš i spoustu sportovních a společenských akcí, kde se můžeš seznámit. Není nezbytně nutné chodit hned do gay klubů, ačkoli i to může být zajímavá zkušenost.

S pozdravem

Mgr. Andrea Scheansová 

Mnoho odpovědí na své otázky získáte v archívu starších diskuzních fór webu, pro toto téma zde

Jak na coming out? - komentáře

K článku není žádný komentář
pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |