004.cz

Je mi 15 a nevím, co jsem zač...

Čauky lidi, tyto stránky mne fakt zaujaly. Potřeboval bych poradit, kdo jsem. Jsem strašně zmatený, nevím, jestli jsem bi, homo, nebo hetero. Je mi teprv 15. Chodím s jednou holkou, je moc fajn. Jsem do ni asi zamilovaný.

 Jednou jsem byl takhle na chatu a vešel jsem do takový místnosti jen pro kluky. Tam mi napsal jeden kluk, který ještě nikdy s klukem ne, jako já. Vše jsem bral jenom ze srandy. Když mi napsal, tak jsem si řekl - proč ne? Celkem se mi to líbilo. S holkou jsem to ještě nikdy nezkusil. Od tý doby se koukám i po klukách i po holkách. Spíš se otáčím po klukách. Chci to ještě zkusit s holkou, poznat jaký to je, ale nějak se tomu bráním. Spíš se toho bojím. Je možný, kdybych to zkusil s holkou, že zůstanu pouze u holky nebo u obou?

Když někdy jedu v autobuse a nastoupí nějaký pěkný kluk. Dívám se na něj. Někdy se dívá on na mne. Většinou ho načapám, jak se na mne dívá. Chtěl bych se hned s nim zkamarádit, ale nemám tu odvahu mu to říct. Někdy toho lituju, že jsem nic neřekl. Nevím, jak by se zachoval. Dále bych se chtěl zeptat, kdybych byl opravdu na kluky, kdy a jak bych to řekl známým, kamarádům a hlavně rodičům. Nevím, jak by to vzali.
Prosím odpovězte. Předem díky

Tropinek


Tropinek: V 15 letech se obvykle ještě s určitostí nedá říct, jaká sexuální orientace je ta skutečná a trvalá, přestože někdo může mít jasno už ve 13, někdo k onomu magickému sebepoznání dojde ve třetí dekádě.

V tvém věku se člověk pokouší experimentovat na všech úrovních. První cigareta, pusa s holkou, první alkohol. Spousta budoucích heterosexuálů má v období dospívání homosexuální zkušenost. Obvykle se spolužákem či kamarádem, přičemž nejčastěji se jedná o vzájemnou masturbaci.

Na internetu člověk najde snadno někoho „na sex.“ Důrazně však musíme připomenout, že pokud nás láká sexuální zkušenost s neznámým klukem, je třeba dbát na pravidla bezpečného sexu, neboť i při prvním sexuálním kontaktu se můžeme nakazit nějakou z pohlavních chorob, nebo smrtonosným virem HIV.

Nicméně s rostoucí dostupností informací se již homosexualita nestává tabu a zvyšuje se liberálnost společnosti vůči gayům a lesbičkám. Spousta mladých gayů není svazována předsudky a strachem a svobodně si tak může uvědomit, že to co cítí je zcela jasně láska k jedincům stejného pohlaví. To, co bylo dříve tabuizováno a dokonce i trestným činem se pro mnoho lidí stává přirozenou nedílnou součástí společnosti. Setkal jsem se i s klukem v tvém věku, který je pravděpodobně heterosexuální, ale pod touto společenskou tendencí dospěl k přirozenému zvážení, že když je homosexualita vrozená a zcela přirozená jako heterosexualita, že by vlastně mohl být i gay, protože se cítí být normální a neví, kde hledat rozdíl. Toto je případ extrémní, ale rád jsem ho uvedl.

To, že jsi to s holkou ještě nezkusil tě nedělá gayem, ale ani to, že se vyspíš s holkou ti heterosexualitu nadosmrti nezafixuje. Vyzkoušet obojí znamená usnadnit proces sebepoznání. Dojdeš-li časem k poznání, že styk s dívkou Ti nepřináší žádné příjemné pocity, kdežto mazlení s klukem ti rozbuší srdce k prasknutí, neměl by ses bát pokusit se postavit se k tomu otevřeně a říci si: Ano jsem na kluky a je to hezký a jsem rád, že to vím. Tím, že budeš spát s holkama se heterosexualitě nenaučíš. Existují nicméně homosexuálové, kterým není sex s opačným pohlavím nepříjemným a mohou ho brát jako náhražkové řešení. Mohou se pak například označovat jako bisexuálové. Více o bisexualitě píšeme v tomto článku .

Píšeš, že jsi do své dívky asi zamilovaný. V tomto věku přináší člověku jakýkoliv vztah spoustu nových pocitů. Radost z toho, že nejsem sám, že mne má někdo rád. Nová poznání přinášejí zmatenost a pocit štěstí, kterému bychom se neměli bránit. Tvá pochybnost o zamilovanosti pramení z toho, že vlastně často ani ještě nevíme, co je skutečná zamilovanost a radost z partnera s tím často zaměňujeme, ale to není nic špatného a uvidíš jak krásný bude ten pocit, až řekneš že ho nebo ji opravdu miluješ.

Seznámení na veřejnosti je velmi komplikované, protože je zde riziko toho, že oslovený může být silně homofobní a odmítnutí nevyřeší jen slovně, ale i násilným napadením. I to je stále pravděpodobné. Rozhodně bych se o to nepokoušel u skinheadů a jiných extrémisticky vyhraněných skupin. Pokud máš jistotu, že ten usmívající kluk by mohl být i potencionálním kamarádem či partnerem, můžeš ho zkusit nenápadně, nejlépe vtipně, oslovit. Znám spoustu případů, kdy se člověk nejenže nespletl, ale vznikl z toho nenápadného oslovení i pěkný vztah.

Co se týče tvého veřejného coming outu před kamarády a rodinou, navrhoval bych ještě počkat až budeš zcela rozhodnut, co se ti líbí víc a co tě více přitahuje, to o čem sníš, po kom se častěji ohlížíš, do koho se platonicky zamilováváš na první pohled. Přesně toto jsou návodné otázky k tomu, jak se o sobě dozvědět co nejvíc. Zkus si odpovědět třeba na papír.

O tom jak informovat rodiče a domácím coming outu píšeme v projektu Coming out .
S kamarády je to někdy problematické, neb pokud to prohlásíš ve třídě, můžeš být pak od některých jedinců terčem posměchu či šikany, ale doposud mám jen opačné zkušenosti. Uvedl bych jeden případ, se kterým jsem se setkal osobně: 15letý kluk si byl již odjakživa jistý svou homosexualitou, nikdy o tom nepřemýšlel a bylo mu jasné, že se mu líbí kluci a ne holky. Poznal jsem ho ve 14ti letech, kdy se snažil najít první informace, v 15 letech řekl spolužačkám, že si našel v Praze přítele a ukázal jim fotku, veřejně se hlásil ke svému partnerovi a gayství a všichni ho akceptovali a uznávali. Věděli to ve škole všichni a ač občas byl terčem vtipu, uměl ho využít a obrátit zpět a zasmát se taky. Tím prokázal naprostou nedotknutelnost. Nikdo mu tím nemohl ublížit. Kamarády neztratil a všichni ho dodnes, kdy mu je již skoro17 berou rovnoprávně. Ukáže-li člověk při třeba náhodném prozrazení své orientace slabost a strach, je mnohem zranitelnější než když půjde s kůží na trh. Osobně bych doporučoval sdělovat tuto informaci jen tomu, kdo chceš, aby to věděl a pokud to praskne, tak to nezapírej a hrdě si stůj za svou identitou, dočkáš se uznání od moudrých a ti hloupí by ti za to stejně nestáli.

Alca - Poradna 004

Mnoho odpovědí na své otázky získáte v archívu starších diskuzních fór webu, pro toto téma zde

Je mi 15 a nevím, co jsem zač... - komentáře

K článku není žádný komentář
pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |