004.cz

Uzavřenost v pubertě

Dobrý den,

chtěla bych Vás poprosit o radu. Mám téměř patnáctiletého syna. Je velmi hodný a nikdy s ním nebyly problémy. Trvá to už asi rok, co se dosti uzavírá do sebe. Velmi málo komunikuje a je stále zavřený u sebe v pokoji. Přikládala jsem to jeho věku a pubertě. Poslední dobou je ale velmi smutný a něco ho stále trápí. Minulý týden si mě zavolal jeho učitel tělocviku a sdělil mi pravý důvod. Můj syn se mu svěřil, že je gay a že už to ví asi rok. Já ani můj manžel jsme ho rozhodně nezavrhli. Ujistila jsem ho o tom, že ho máme i tak velmi rádi. Stále na něm ale vidím, že ho to velmi trápí,je pořád smutný a zakřiknutý. Sám se s tím asi neumí moc poprat. Moc mě to mrzí, protože bych mu chtěla nějak pomoci ale sama nevím jak. Bohužel se mnou nechce moc komunikovat. (s manželem už vůbec ne, vždy spíše tíhnul ke mě). Když jsem se ho zeptala, jestli chce pomoc odborníka tak jen pokrčil rameny a potom řekl ne.

Myslíte, že by měl nějakého odborníka navštívit a nebo se s tím má poprat sám? A kam bych ho měla popřípadě objednat? Řeší tento problém psycholog?

Mockrát děkuji za radu.

Hana


Milá Hanko,

velice děkuji za dopis a v první řadě bych chtěl vyzdvihnout fakt, že Váš přístup je v této otázce naprosto obdivuhodný a velice pozitivní pro co nejdřívější řešení celé situace Obvykle se setkávám s reakcemi rodičů, kteří se nedokážou se situací vyrovnat, zatím co syn je v pořádku. Je dosti možné, že ona zakřiknutost vašeho syna je již příznakem depresivní poruchy, která neléčená může způsobit vážné psychické a zdravotní problémy, proto bych zcela jistě doporučoval okamžitou návštěvu vhodného sexuologa. Nenapsala jste, odkud jste, takže pokud mi odpovíte, mohu vhodného specialistu ve vašem okolí.

Asi by nebylo vhodné nutit vašeho syna aby se vám svěřoval s něčím tak intimním jako je vlastní sexualita, ale musíte mu dát jasný signál, že má dveře otevřené, pokud by si chtěl vylít srdce a dát mu najevo, že toto téma vám nepůsobí rozpaky a není pro vás zátěží. Dejte synovi najevou svou lásku a že být jiný neznamená být někým méně hodnotným, či stát na okraji společnosti. Pomoci by mu mohl projekt comingout.004.cz, který mu vytiskněte. Příčina poruchy chování a nálady vašeho syna může být dána celou řadou pocitů - strachem ze ztráty mužnosti, hledáním životních hodnot, které musí zastoupit ženu a děti, nebo třeba problémů se seznamováním a zamilováním do špatného kluka, nebo pocitem samoty. Také bych se zeptal na možnosti šikany spolužáky. Přeji Vám hodně sil a budu se těšit na odpověď

 Petr Poradna 004

Uzavřenost v pubertě - komentáře

K článku není žádný komentář
pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |