004.cz

Ohrožené přátelství

Ahoj, jmenuji se Mirek. Přibližně před třemi lety jsem se seznámil s klukem a postupně se z nás stali, myslím, dobří kamarádi. Problém je v tom, že on neví o mé sexuální orientaci na kluky. Mám špatný pocit, že ho tak nějak podvádím, protože on mi toho o sobě řekl už celkem dost (o svých láskách i zklamáních, které vždy následovaly atd.), zatímco já o podobných věcech mlčím, protože bych to musel vzít, jak se říká, zgruntu. I když občas při hovoru zabruslíme na nějaké téma s homosexualitou spojené, tak dříve než se mi podaří to nějak rozvinout, abych "odhalil" jeho postoj k celé věci, celý hovor se přehraje někam jinam nebo do autu. Už prostě nevím, jak na to, jak zjistit jeho názor, říci mu o sobě a přitom se neobávat, že ztratím nejlepšího kamaráda. Občas mi i připadá, že se brání o těchto věcech mluvit.
Přemýšlel jsem také, jestli i on není náhodou na kluky, ale ta pravděpodobnost bude u něho myslím nulová. Takže chci poprosit o radu jak bych měl postupovat. Dík za odpověď.

Mirek


Ahoj Mirku,

Myslím si, že se nemusíš obávat vyjít s pravdou ven a neměl bys to dále odkládat. Na základě zkušeností s coming outy mezi kamarády, kterých máme bezpočet, je takřka 100% pravděpodobnost, že to pro tebe nebude nepříjemná zkušenost. Znáte se a věříte si. Stojí-li kamarád za to, aby byl i nadále tvým kamarádem, neměla by mu tvá homosexualita vadit. Je možné, že by ho zpočátku mohlo vyděsit, že mu to říkáš proto, že máš zájem se s ním nějak intimně sblížit. Ale určitě ti za to nenabije a nepřestane se s tebou kamarádit. A kdyby přestal, tak nebyl tak kvalitní, jak sis myslel. Očekával bych, že se vám spíše otevřou nová témata, o nichž můžete hovořit, a více stmelíte váš vztah.

Jak na to?

Nečekej na příležitost. Jděte třeba do parku a tam z plna hrdla řekni, že mu teď hned musíš něco říct, co tě hrozně trápí a že by pro tebe hodně znamenalo, kdyby tě vyslechl. Ještě než mu řekneš, o co běží, zmiň, že jsi mu to chtěl říci již dávno, ale nenašel jsi dostatek odvahy, protože se bojíš jeho odmítavé reakce a toho, že se s tebou přestane kamarádit. Zeptej se ho, jestli můžeš pokračovat, nebo už je mu to jasný. Odhaduji, že mu zvědavost nedovolí, aby nevěděl, co tak hrozného před ním skrýváš. Dáváš mu hádanku a nutíš ho přemýšlet, místo aby unáhleně jednal. Poté řekneš, že jsi prostě jenom na kluky, a dále budeš jednat dle situace. Připrav si nějaké informace a nahlédni třeba na stránku S pravdou venhttp://doma.004.cz o tom, na co se při veřejném coming outu připravit. Tuto problematiku popisujeme i v poradně – poradna.004.cz, a je obsažena i na stránkách comingout.004.cz.

Hodně štěstí. Budu rád, když řekneš, jak jsi dopadl.

Ohrožené přátelství - komentáře

K článku není žádný komentář
pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |