004.cz

Hygiena předkožkového vaku

Zdravím a měl bych dotaz. Na žaludu a vnitřní straně předkožky se mi tvoří jakýsi bílý kašičkovitý povlak, který poněkud zapáchá. Po umytí žaludu se však vytvoří povlak nový. Někdy je můj žalud natolik podrážděný, že při jeho mytí pociťuji velice silnou řezavou bolest. Mohlo by se jednat o nějaký zánět? Poraďte mi prosím jak se toho zbavit. Tento stav trvá již více jak rok. Děkuji

Milan


Ahoj Milane,

děkujeme za dotaz ohledně tvého problému. Onen bílý kašičkovitý či tvarohovitý povlak se nazývá smegma a v menší či větší míře se tvoří u všech mužů. Zvláštní žlázky předkožky zde vytvářejí spolu s odloupanými buňkami kůže bělavou hmotu, která se hromadí v předkožkovém vaku. Hygiena předkožky je proto velmi důležitá, neboť při nedostatečné hygieně může dráždit a vést k zánětu předkožky tzv. balanitis.

Původcem podraždění a dalších podobně vypadajících potíží v této oblasti mohou být např. kandidy. Kandidy jsou nepravé houby podobné kvasinkám. Snadno a rychle se množí. Nejčastějším původcem kandidóz je kvasinka Candida albicans, celkem lze však rozlišit další 4 původce tohoto onemocnění. Kandidy jsou přítomny na sliznici dutiny ústní a tlustého střeva, kde se vyskytují zcela přirozeně jako součást mikrobiální flóry. Na sliznici může vyvolat onemocnění, jestliže vláknité buňky začnou prorůstat sliznicí, pronikají do tkání a vyvolají zánětlivou reakci s destrukcí tkáně. Spouštěcí mechanismus není znám. Kandidy nejsou citlivé k antibiotikům užívaným k léčbě bakteriálních infekcí.(Někdy se problémy s kandidami mohou objevit právě po dlouhodobém užívání antibiotik) K léčbě se používají antimykotika. Léčba je dlouhodobá. Myslím, že řešením by bylo navštívit svého lékaře, který může nachat provést laboratorní vyšetření ze stěru, dle nutnosti na základě vyšetření ti předepíše následně nějakou mast např. Canesten, Betrafen(řeší i některé bakteriální infekce) apod. Více o kandidóze na Zdraví 004 - Kandidóza .

Pokud by tvé problémy nešlo dlouhodobě vyřešit pomocí léků a problémy by se s vysazením antimykotik či jiných preparátů vracely, je řešením úplná obřízka žaludu.

Mnoho odpovědí na své otázky získáte v archívu starších diskuzních fór webu, pro toto téma zde

Hygiena předkožkového vaku - komentáře

Komentář ze dne: 24. 03. 2007 22:26:29     Reagovat
Autor: vopo (email) - vopo
Titulek: kandioza
Mam jeden chulostivy problem a neviem si s nim rady tak preto sa obraciam na Vas.Mam 18 rokov a mam podozrenie ze mam kandiozu,mam take virasky na zaludi .Podla mna to este neni v takom velkom stadiu Pohl. styk som este nemal.Mohli by ste bi odporucit nejake masticky na to??...prosiiim som zufaly,Za odpoved vopred dakujem

pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |