004.cz

Chlamydie a chyba gynekoložky

Potřeboval bych se zeptat na podrobnější informace o nemoci CHLAMYDIE. Přečetl jsem si už všechny Vaše příspěvky na dané téma, ale ještě v tom s mojí přítelkyní nemáme moc jasno. Mohli byste nám napsat nějaké podrobnější informace? Například, jakou cestou se tato nemoc může šířit? Jestli je bezpečný orální sex. Gynekoložka mé přítelkyně jí dávala rady (předepsala ji 1 balíček Doxybene) a na otázku, zda je bezpečný orální sex při indikaci této nemoci, odpověděla, že orální sex můžeme praktikovat i při této nemoci. Moc se mi to nezdá. Opravdu nehrozí žádné riziko přenosu této nemoci z přítelkyně na mne, když si po dobu nemoci budeme dopřávat jen orální sex (oboustranně)? Dokonce se mi zdá divné i to, že ji lékařka nechce vidět po skončení léčby (dobrání prášků). Je to normální postup léčby? Kde se tyto bakterie vyskytuji?
Jedna-li se o dívku, tak v pochvě (poševním sekretu)? V krvi a ve slinách se tyto bakterie nevyskytuji, že?

Milan


Milý Milane,

jsem velmi překvapen tím, co řekla gynekoložka vaší přítelkyni.

Průkaz chlamydií je velmi obtížný neboť se nesnadno prokazují a diagnostikují. Rozhodně by měl být vyšetřen i partner, tedy i vy a to specifickými testy pro chlamydie – na urologii či venerologii. Bez projevů nákazy chlamydií jsou 2-5% mužů, takže je možné, že ačkoliv jste bez příznaků, můžete být přenašečem. Nebudou-li se oba partneři léčit současně, hrozí riziko tzv. ping pong efektu. Tedy, že partnerka se vyléčí, ale opět ji nakazíte atd. Přenáší se pohlavním stykem.

Přenosnost chlamydií je velmi vysoká, odhaduje se vyšší než u kapavky a v posledních letech velmi stoupá nárůst těchto onemocnění zejména u nás a v západní Evropě. Přestože záleží na typu chlamydie, nalezneme je při infekci urogenitálního traktu jak v pochvě, tak poševním sekretu. Chlamydie může být příčinou těžké chlamydiové tonsilitidy – zánětu krčních mandlí. Tedy pokud provedete partnerce orální uspokojení jejího infekčního genitálu, může se to týkat i vás. Bezpečnější je pokud vám partnerka provede felaci. Pokud se vám poševní sekret dostane do oka např. prsty může dojít i vedle zánětu spojivky i k zánětu rohovky( tzv. pannus). V oku chlamydie způsobuje tzv. trachom a konjunktivitida - zánět spojivek a může se sám odhojit, nebo může trvat i několik měsíců. Při delším zánětu může způsobovat zjizvení očních víček poruchy vidění až slepotu.

Chlamydia trachomatis jsou původci asi 60% uretritid u mužů (hovoříme též o nekapavčitých uretritidách). Často je infekce asymptomatická (bezpříznaková). Po inkubační době 10-20 dní objeví pálení (dysurie) a nažloutlý výtok různé intenzity. Tyto příznaky jsou podobné lehčímu průběhu kapavky.
Pokud není onemocnění léčeno nebo je léčeno špatně, může se zkomplikovat a způsobit tak zánět nadvarlete (epididymitis) s bolestivým zduřením varlete, zánětem prostaty nebo zánětem konečníku (proktitidou) a zánět spojivek (konjunktivitida). Neléčené mohou být příčinou sterility.

U žen vyvolává infekce Chlamydia trachomatis typ D-K cervicitidu (zánět čípku), velmi často je průběh asymtopatický! Avšak komplikace neléčené infekce může vést i k závažným gynekologickým zánětům, s následným rizikem mimoděložního těhotenství nebo neplodnosti. Kontrolní vyšetření je tedy nutné!!!

Doxybene může chlamydii bezpečně zničit, avšak pokud gynekoložka předepsala 1 balení 10x100mg, nemusí to být dostatečné. Např sérotypy chlamydie L1 L2 a L3 se pomocí Doxybene léčí až 30 dnů 4x denně 1 tabletu. Kratšímu podání může odolat.
 
Závěr: Vzhledem k závažnosti možných komplikací neléčené chlamydiové infekce je nutné speciální lékařské vyšetření nejlépe venerologické. Základním předpokladem úspěšného vyléčení je vyšetření a případná léčba obou (všech) sexuálních partnerů! Doporučte partnerce změnit gynekoložku, osobně bych ji dále nedůvěřoval a v případě nejistoty navštívit venerologickou ambulanci.

Mnoho odpovědí na své otázky získáte v archívu starších diskuzních fór webu, pro toto téma zde a zde

Chlamydie a chyba gynekoložky - komentáře

Komentář ze dne: 17. 05. 2007 21:48:50     Reagovat
Autor: barbuška (email) - neregistrovaný
Titulek: chlamydie
Dobrý den.Asi před pul rokem jsem začala marodit v oblasti C páteře,asi po necelém měsíci mi zničeho nic otekl kokník i s bolestmi,všechny testy mi vycházeli negativní.jen přímo z punktátu kotníku mi zjistili chlamydie,jsem v pracovní neschopnosti ještě nyní.Ta největší bolest ustoupila,ale otok stále zustal a mám to již i zatvrdlé.Dnes jsem se dozvěděla od paní doktorky,že mi už to tak zustane a mám si změnit pracovní zařízení a chce mě už i uschopnit,bojím se že to ještě stále není vylečené,nebot při delší chuzi je tepota kotníku dosti horká a s konzultací jiných doktoru s tím též nesouhlasí,bojím se,abych něco nezanedbala a nezhoršilo se mi to ještě více.Nevím co dělat, a jak postupovat dále.Prosím o radu.Předem děkuji. Bára

Komentář ze dne: 01. 12. 2005 14:11:48     Reagovat
Autor: Renáta (email) - Reňa
Titulek: Poraďte s chlamydií
Když mi bylo 15, byla jsem pořád unavená a celý den polehávala. Doktorka mi vzala krev a poté mi sdělila, že mám chlamydie. Přitom jsem sexuálním životem ještě nežila. Velice mi k tomu nic neřekla, jen to, že to vyležím. Žádné léky jsem tedy nebrala, jen jsem byla týden dva doma. Ale už 4 roky mi to pořád vrtá hlavou. Slyšela jsem, jak je to vážné onemocnění a přitom jsem nijak nebyla léčena. Nedávno jsem se na tuto nemoc ptala své gynekoložky a ta mi říkala, že pozitivní testy na chlamydii můžu mít klidně pořád a že to není jako normální nemoc, aby se na to nasadily antibiotka a ono se to vyléčilo, že to prostě ani nějak léčit nejde. Tak jak to tedy je? Jsem z toho pořád zmatená. Tady jsem se dočetla, že léčit se to musí. Nechci být neplodná nebo mít další potíže, když se tomu dá zabránit. Poraďte prosím. Děkuji

Komentář ze dne: 03. 12. 2005 12:36:40     Reagovat
Autor: Kja (email) - neregistrovaný
Titulek: Re: Poraďte s chlamydií
Ahoj,
co se týče těch chlamidií, zkus si zavolat naNárodní referenční laboratoř pro chlamidie v Praze nebo na mikrobiol. ústav fakultní nemocnice u Stavé Anny v Brně.
Otázkou je, co může neléčená chlamidie přinést, zda je smrtelná či ne, jak nebezpečné je to na ledviny, odpově´d taky zatím neznám. Někde doporučujá aplikaci moče pod kůžu, tedy napíchat moč injekcí do žíli, přírodní léčba na to myslím není, snad ještě zkusit onkologické ozařování..Antibiotika raději ne, možná se dá zkusit jen 3 nebo 4 týdny chemoterapií, z přírodních věcí je dobrá dračí krev od energy s vironalem, ale na zvážení je, zda by se nedal zkusit retrovir jako při léčbě HIV.
Měj se hezky a antibiotika neber (zatím), často braná podporují rezistenci,
Paa
Karel
ps: do roku až 3 let medicína na mikrobiologii ve fakultní nemocnici v Brně má přijít na zcela účinný lék proti chlamidiím, takže účinně pomůže, zatím doporučuji se tím možná nezabívat
Napiš

Komentář ze dne: 12. 11. 2005 10:51:09     Reagovat
Autor: KarelX (email) - neregistrovaný
Titulek: re: uretritida s prostatitidou
Dobrý den,
mejsem nadšen z toho co mám,ale rád bych poprosil nějakého odborníka o radu: vše způsobily chlamidie, uretritidu mám už od února letos a prostatitidu od července. Netrofám si ani na žádný sexuální vztah, což samozřejmě vadí. Jaké antibiotikum byste mi doporučily? Cyplox mi definitivně nepomohl (bral jsem v srpnu), doxibene jsem bral týden v červenci a pak se mi toopět vrátilo. Mám tam ještě stafylokoka epidermis.Jaké antibiotikum by s jistotou zabralo??? (mám typ na sumamed a deoxymikoin). Jinak hodlám jít v Praze na operaci prostaty, ale ještě bych předtím zkusil aspoň ta ATB. Jinak aletrnativní metody jako bylinky atd. už mám neúspěšně všechny za sebou. Prosím o radu, děkuji. Karel.

pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |