004.cz

Varikokéla

Co je to varikokéla a jak se léčí? Co může způsobit? Je příčinou ztráty erekce, nebo způsobuje neplodnost?


Varikokéla je porucha v cévním zásobení varlete, kdy dochází k městnání krve a vzniku obdoby hemoroidů, či křečových žil na nohách. Do cév přitéká více krve, než odchází a tento nepoměr dává vzniku rozšíření těchto cév. Vznikají tak menší či větší žilní pleteně v šourku, obvykle na levé straně, která je díky anotomii cévního řečiště k této poruše náchylnější.

Pokud vznikne náhle je třeba urychleně vyhledat lékaře, který musí vyvrátit onemocnění ledvin, které by s varikokélou mohlo souviset. Obvykle však vzniká postupně.

Hlavním rizikem je, že zhoršená cirkulace způsobuje nedostatečné vyživování varlete a jeho semenotvorná tkáň podléhá degenerativním změnám, které mohou zapříčinit zhoršenou plodnost až neplodnost. Myslet si, že druhé varle je nepostižené a že k plodnosti stačí, je zcela liché, neboť varlata v tomto směru fungují jako celek a brzy dojde i k poškození druhého varlete. U mladých mužů je proto třeba varikokélu operativně odstranit dokud nedojde k nevrátným změnám.

Operativní zákrok spočívá v krátkém řezu nad pravým tříselným kanálem a vyhledáním inkriminovaného cévního svazku, který se buď vyndá, nebo přeruší. Zákrok je možné provést i laparoskopicky. Nebo je dále možné tento svazek sklerotizovat injekčním vpichem bez operace. Operativní zákrok je takřka bez rizika, ale je třeba upozornit, že se i odoperovaná varikokéla může vrátit.

Mnoho odpovědí na své otázky získáte v archívu starších diskuzních fór webu, pro toto téma zde

Varikokéla - komentáře

Komentář ze dne: 21. 07. 2010 21:30:14     Reagovat
Autor: Skiller Johnny (email) - neregistrovaný
Titulek:
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na nějaké podrobnosti všech, kdo mají s danou věcí zkušenost. Před rokem a půl mi zjistili varikokélu na obou varlatech. K tomu mám v pravém varleti menší cystu a varikokéla určitým způsobem ovlivnila i cévu vedoucí směrem do ledvin. Při větší fyzické zátěži mě bolí pravé varle, podbřišek, jakoby v třísle, i ledvina. Byl jsem na CT a teď jezdím jednou za rok na kontrolu do Brněnské dětské nemocnice. Doktor mi řekl, že operace možná nebude nutná, ale ta bolest je celkem nepříjemná, mám občas ztuhlou úplně celou pravou část břicha. Nevíte někdo, jak dlouho bych strávil po operaci v nemocnici a jak dlouhou dobu musí člověk sexuálně abstinovat?
Budu rád za každou informaci. Musím se totiž rozhodnout, zda operaci podstoupit, nebo ne, protože v dětské nemocnici, kde je špička doktorů, můžu být jen do 19 let, což mi bude v květnu 2011. Děkuju za odpovědi.

Komentář ze dne: 23. 11. 2008 12:58:44     Reagovat
Autor: Jackie (email) - neregistrovaný
Titulek: varikokela - pohoda :)))
Hele,

jajsem ji mel taky, moc jsem z toho tedy tenkrat nadsen nebyl, jde jen o to, ze je treba odstranit prebytecnou, " prdlou, pripitomelou " zilu, ktera se dostala tam, kam nemela, a mohla v pripade neoperace v pozdejsi dobe hodne vadit, ci dokonce ublizit. Jde takrka o primitivni zakrok, stejne jako obrizka, to nic neni, bude jen mala jizvicka nad trislem, otazka min nekolika malo cm ( 2 -5 ).

tohle hazejte za hlavu, ted se tomu smeju, kdyz to vidim, ale mohu rici, ze vsechno funguje tak jak ma, a radne :)))

Komentář ze dne: 27. 03. 2011 15:01:02     Reagovat
Autor: petr - neregistrovaný
Titulek: Re: varikokela - pohoda :)))
čus, jsem po stejné operaci, ale nějak jsem si nezjistil kdy mám vytáhnout stehy, nevíš prosím tě kolik dní po operaci se mají vytáhnout?

Komentář ze dne: 30. 04. 2008 14:56:53     Reagovat
Autor: Ondra - neregistrovaný
Titulek: Varikokéla
Zdravím,v lednu 2008 jsem byl na operaci varikokély.Vše dopadlo dobře. V březnu začali stejné příznaky bolesti,jak před operací.Teď je to asi jednou za 10dní a bolest je tu znova.Zdá se mi, že interval se zkrátil. Je to v pořádku? Nebo mám navštívit urologa?

Komentář ze dne: 22. 01. 2007 07:31:59     Reagovat
Autor: Klára Š. (email) - neregistrovaný
Titulek: varikokéla
Je ještě po operaci varikokély vysoké riziko neplodnosti?

Komentář ze dne: 06. 05. 2008 13:37:45     Reagovat
Autor: uzda25 (email) - neregistrovaný
Titulek: Re: varikokéla
Nemelo by byt, pokud byl pred operaci muz jinak zdravy.. muj urolog rikal, ze na oplodneni staci i jedno varle, pokud jsou dost pohyblive spermie.. to je mozne vysetrit spermiogramem...

pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |