004.cz

Asi mám kapavku!

Dobrý den, mám ten to problém: Před třemi týdny jsem začal chodit s holkou po 10-ti měsíční pauze. Během těchto tří týdnů jsme spolu spali několikrát, naposled před dvěma dny. Od soboty jsem začal mít příznaky kapavky – výtok z penisu. Partnerce dělali testy cca před měsícem(kvůli operaci, kterou prošla) a je v pořádku a já s nikým jiným nespal. Podobné problémy jsem nikdy neměl. Pro jistotu od tohoto pondělí beru Penicilin. Jak jsem to mohl chytit a musí se léčit i partnerka, když nemá žádné příznaky? Poraďte nám prosím, co máme dělat, případně kam na anonymní vyšetření?

Martin


Ahoj Martine,

tvůj problém bych se pokusil diagnostikovat jako ureritidu - zánět močové trubice, který může být buď kapavčitý způdobený původcem kapavky, bakterií Neisseria gonorrhoea, nebo nakapavčitý - způsobený např. koky, mykoplazmaty, ureaplazmaty, chlamydiemi, fuzobakteriemi, trichmonádami atd. neprodleně navštiv urologickou ambulanci a nech si udělat příslušné vyšetření, podle kterého bude zvolena vhodná, nejspíše specifická ATB léčba.

Jedna z nejhorších věcí, co jsi mohl udělat je se samoléčit se při takovémto podezření a ještě k tomu antibiotiky. Samozřejmě, že může být samoléčba penicilinem určitým způsobem účinná, zejména pokud to kapavka není, ale nemusí tě zcela vyléčit. Navíc teď lékaři, který bude provádět vyšetření, velmi zkomplikuješ diagnostiku. Penicilin může zcela překazit kultivace ze stěru atd. Takže se bude muset třeba počkat až jej dobereš a až poté udělat znovu kultivace a čekat, jestli zabral, či ne nebo jestli se to vrátí atd.
 
Jak se léčí kapavka? Jsou to obvykle megadávky penicilinu - 1MIL. J. po dobu 7-10 dnů. Tablety nejsou 100% účinné. Podává se intravenózně, léčba je ze zákona povinná. Vyhýbání se léčbě kapavky může být trestné. Efekt léčby se zvyšuje např. podáním probenicidu, který zadrží vylučování penicilínu z těla atd. Jen při takovýchto vysokých dávkách je léčba účinná. Podání vysokých dávek ATB musí být pod kontrolou lékaře, neboť u některých osob(s cirhózou apod.) by mohlo nastat jaterní selhání a smrt.

Lékaře informuj o své upřímné snaze se vyléčit ATB, aby věděl všechno potřebné. Pokud se u tebe prokáže kapavka, bude léčba partnerky povinná – ze zákona musíš při depistáži uvést všechny osoby, se kterými jsi měl pohlavní styk za určenou dobu. Pokud se prokáže něco jiného, bude provedeno vyšetření a léčba partnerky, ale taky nemusí. U mykoplazmat se léčba neprovádí, pokud neškodí apod.

Pokud se chceš nechat otestovat zdarma, pak doporučuji vyšetření na HIV na Sexuologickém ústavu v Praze na Karlově nám. - každý čtvrtek po zadním schodišti vlevo do 4.patra, na konci chodby se ohlas u sestry, dostaneš pořadové číslo a odebere se krev na testy. Na HIV je to anonymní a zdarma. Pokud přijdeš brzy ráno - na osmou hodinu, udělají ti i test na syfilis apod., ale pouze na kartičku pojišťovny. Možnost testu na kapavku anonymně a zdarma neexistuje, nebo o tom nevím.

Nicméně ti doporučuji zajít na tu urologii a nechat udělat běžné vyšetření. Předpokládal bych spíše nějaký běžnější patogen než gonorheu - kapavku.
 
Více o chorobách na http://std.004.cz

Mnoho odpovědí na své otázky získáte v archívu starších diskuzních fór webu, pro toto téma zde

Asi mám kapavku! - komentáře

Komentář ze dne: 09. 05. 2015 20:54:51     Reagovat
Autor: adrian (email) - neregistrovaný
Titulek: Je to kapavka?
Zdravím už cca 14 dni mi vytejka z penisu zlutobila tekutina. na začátku me palelo při curani ted už ne když jen ten vytok furt. . Už je menší než má začátku ale furt Teče i během dne ..

Komentář ze dne: 08. 12. 2010 11:45:58     Reagovat
Autor: Petr (email) - neregistrovaný
Titulek:
Dobrý den chtěl bych se zeptat před šesti dny jsem měl nechráněný pohlavní styk s kamarádkou. včera mě začalo pálit při močení a dnes mi dokonce zarudnulo ústí močevé trubice a začala mi vytíkat z penisu malé množstvé čiré kapaliny. Existuje nějaký test který se dá zakoupit v lékárně který je určen na kapavku? děkuji za odpověď.

pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |