004.cz

Hepatitida C

Chtěl jsem se zeptat, jak se projevuje hepatitida typu C, jaké jsou možnosti léčby a zda léčba probíhá v nemocnici. Je možné se nakazit nějakou hepatitidou líbáním?


Virové hepatitidy – typy A B C D E  G se obvykle nepřenášejí líbáním. Způsob přenosu je u hepatitidy A a E prostřednictvím výkalů(stolice) – v rozvojovém světě jsou to výkaly znečištěné vody. Typy B C se přenášejí zejména krví. Pokud tedy v jsou v ústech oděrky, je přenos zejména při intenzivním francouzském líbání velice pravděpodobný. Přenos je možný i při používání společných hygienických potřeb – zubní kartáčky, holicí strojky apod.

Akutní virová hepatitida C je v naprosté většině případů bezpříznková. Žloutenka je přítomna jen u malého množství pacientů. Často proto bývá diagnostikována až jako chronická.

Odhadem trpí v ČR hepatitidou C asi 0,5% obyvatel – každý dvoustý občan je nositelem HCV. (hepatitida c virus) Virová hepatitida C způsobuje jaterní cirhózu, rakovinu jater a chronický zánět jater. Nejčastějšími způsoby přenosu hepatitidy C je z 15% přenos sexuální a z 60% u narkomanů při používání nesterilních jehel. Často může být přítomna v kombinaci s jiným typem hepatitidy – A, B, D a G . Léčba akutní hepatitidy probíhá v nemocnici vždy. To je dáno zákonem. Chronické hepatitidy se léčí ambulantně. Léčba HCV spočívá v potlačování příznaků onemocnění, zamezení dalšího poškozování jaterních buněk a urychlení regenerace. Bohužel je léčitelná jen v 50% případů, v 75-85% přechází do chronicity. V případě akutní HCV se podává interferon alfa v injekční formě. Léčba se doplňuje vitamíny. Chronické formy se léčí též injekčně podávaným interferonem – léčba připomíná aplikaci inzulínu u diabetiků. Léčba trvá rok. Léčbu je možné kombinovat s ribavirinem podávaným v kapslích. Novinkou je lamivudin, který je možné brát doživotně a zabránit tak zhoršení stavu nemocného.

Proti HCV neexistuje zatím účinná očkovací látka. Ochranou je prevence, která znamená vyhnutí se kontaktu se všemi tělními tekutinami HCV pozitivních osob.

Mnoho odpovědí na své otázky získáte v archívu starších diskuzních fór webu, pro toto téma zde

Hepatitida C - komentáře

Komentář ze dne: 03. 09. 2011 21:27:53     Reagovat
Autor: Dr.Jiří Holečko (email) - neregistrovaný
Titulek: k hepatitidám
Dobrý den.
Platí to obecně, nejen pro "C". Existují určité možnosti likvidace viru hepatitidy C. Platí zároveň, co je už poškozeno, nelze vráti zpět. Výsledky jsou dobré. Zabývám se tímto probléme téměř 10 let. Dr.Holečko, holeckoj@seznam.cz

Komentář ze dne: 24. 07. 2006 14:47:49     Reagovat
Autor: Rose (email) - neregistrovaný
Titulek: HepatitidaC
Dobry den, pred 4 rokmi mi bola zistena hepatitida C, podstupila som liecbu Pegintronom a rebetolom po dobu 6 mesiacov...Po liecbe sa vysledky javili ako dobre, virus sa v krvi neobjavoval.Az 29.6.2006 som bola opat na odber krvi po 2 rokoch a do karty mi napisali opatovna pozitivita HCV RNA s tym, ze virus je neaktivny...Myslite, ze je mozne sa nejakym sposobom chranit, aby sa virus neaktivoval,? Je mozne, ze vysledky zblbli, pripadne, by ma zaujimalo aka je uspesnost liecby v kombinacii Pegintronu a Ribavirinu...Hepatalky som mala vyborne mam len obavu, ci je vobec moznost sa vyliecit, ci mam moznost viest plnohodnotny zivot...Pretoze v stredisku mi povedali, ze uz liecba Pegintrononm a Ribavirinom nieje na mieste...t.z. ze uz ju nedostanem.Mam len 22 rokov a rada by som vedela ci mam moznost uplneho vyliecenia .
Ak by ste mohli, bola by som rada, keby ste mi odpovedali, ak budete mat cas meilom . Som z toho dost sklamana a viem, ze psychika zohrava tiez velku ulohu v celkovom zdravotnom stave.Velmi pekne dakujem!

Komentář ze dne: 03. 07. 2007 16:15:13     Reagovat
Autor: tibisa (email) - neregistrovaný
Titulek: Re: HepatitidaC
dobry den,chcela by som sa opytat,mame v materskej skolke kolegynu,ucitelku,ktorej zistili hepatitidu C,aj sa lieci a chcem sa opytat ci nehrozi nakazenie deti a ost.ludi v jej okoli.Dakujem za odpoved.S pozdravom Tibisa

pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |