004.cz

Svízelná léčba kondylomat

Lze použít přípravek DUOFILM, při opatrném nanesení, na odstranění kondylomat? Pokud ano jaký má časový účinek? Pokud ne, je v současnosti na našem trhu, kromě Podophilinu, nějaký volně dostupný přípravek?

Vláďa


Ahoj Vláďo,

Přípravek Duofilm se používá na bradavice a v případě kondylomat se nedoporučuje. Dermatovenerologové používají zmražení a následné použití podofylinu či podophyllotoxinu – např. přípravek Wartec Wolff.
Léčba je možná též spálením elektrokauterem nebo přímo chirurgické odstranění. V některých místech, kde jsou kondylomata malých rozměrů, lze použít rychlé vyškrábnutí ostrou chirurgickou lžičkou. Tyto zákroky jsou bolestivé, používá se i lokální anestezie např. kokainem.

Časté jsou i recidivy tohoto onemocnění. Měl by být pečlivě vyšetřen i  partner. Jinak hrozí riziko tzv. ping-pong infekce, kdy jednou vyléčený se v krátké době nakazí znovu od svého partnera. Bez léčby někdy mohou kondylomata narůst až hrozivých rozměrů v podobě květákovitých útvarů.

Samoléčba není možná, není možné si zakoupit žádný volně prodejný lék na toto onemocnění. Podofylin je cytostatikum a při překročení doporučené koncentrace se stává velmi toxickým, opatrnosti je třeba v místech s poraněnou pokožkou nebo při opruzení. V takových případech dojde k přílišnému vstřebávání a hrozí velmi nebezpečné periferní neuropatie nebo i kóma!

Léčba patří do rukou dermatovenerologa, kterou důrazně doporučejme!

Mnoho odpovědí na své otázky získáte v archívu starších diskuzních fór webu, pro toto téma zde

Svízelná léčba kondylomat - komentáře

K článku není žádný komentář
pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |