004.cz

Kandidóza

Původce:  Kandidózy jsou infekce, patřící do skupiny nemocí přenášených pohlavním stykem (STD), způsobené kvasinkou Candida albicans. Kandidy jsou přítomny na sliznici dutiny ústní a tlustého střeva, kde se vyskytují zcela přirozeně jako součást mikrobiální flóry. Na sliznici může vyvolat onemocnění, jestliže vláknité buňky začnou prorůstat sliznicí, pronikají do tkání a vyvolají zánětlivou reakci s destrukcí tkáně. 

Rozvoji infekce napomáhá snížení imunity, u pacientů s AIDS (kandidóza v oblasti orofaryngeální, tzv. soor), u pacientů s cukrovkou (kvasinková balanitida) a při léčbě infekcí (např. angíny) širokospektrálními antibiotiky, u starých a sešlých osob a u obézních lidí se sníženou úrovní hygieny. 

Kožní kandidóza vzniká v místech vlhké zapářky, tj. v tříslech, pod prsy, v podpaží a pod kožními řasami u obézních osob. U mužů též v předkožkovém vaku, u žen v pochvě a na vulvě i jako profesionální onemocnění - u cukrářů, u osob, které pracují ve vlhku nebo máčejí dlouhodobě kůži bez patřičné ochrany – např. při mytí nádobí. U nich se může vyvinout zánět nehtových valů (tzv. paronychium).

Příznaky: Na sliznicích (dutiny ústní, genitálu) je charakteristický bělavý povlak lpící k povrchu živě červených sliznic, po jehož snesení se objeví bolestivé eroze. U mužů je postižen žalud a vnitřní list předkožky žluto-bíle povleklými erozemi provázenými palčivým svědění až bolestivostí. Na kůži je často kandidóza druhotnou komplikací prostého opruzení (intertriga) v tříslech nebo kolem konečníku, zvláště při nedostatečné hygieně. Na začervenalé, vlhké, macerované kůži se objeví puchýřky se zkaleným obsahem, které prasknou. Vzniknou tak eroze s lemem cárovitě se olupující kůže, mokváním. Postižené plochy jsou citlivé, pálí. V dutině ústní projevuje podobně, často znemožňuje přijímání potravy a polykání. Je častá u pacientů s AIDS, kde přechází až do jícnu (kandidová esofagitida), časté jsou tzv. infekční koutky (anguli infectiosi) s bolestivými prasklinami. 

kliknutím se obrázek zobrazí v plné velikosti v novém okněNa fotografii je akutní kandidóza perianální oblasti. Důležitá je proto dobrá hygiena po orálně-genitálním a análním styku! kliknutím se obrázek zobrazí v plné velikosti v novém okněBalanopostitis candidomycetica - postižení žaludu a předkožky. Typické je zduření a bílý sekret kandid. Slangově: "pták ohnívák".
kliknutím se obrázek zobrazí v plné velikosti v novém okněKultivace kandid v laboratorních podmínkách na agaru získaných při stěru či biopsii při balanoposthitidě. kliknutím se obrázek zobrazí v plné velikosti v novém okněChronická kandióza jazyka neboli soor.

Inkubační doba se předpokládá 2-5 dnů. 

Léčba: Kandidy nejsou citlivé na antibiotika užívaná k léčbě bakteriálních infekcí. K léčbě se používají antimykotika, antiseptika. Podle intenzity a rozsahu postižení celkově nebo ve formě místní (obklady, koupele, roztoky, krémy, zásypy). Léčbu kvasinkových infekcí by měl vždy vést lékař.

Důležitá je prevence - hygiena, redukce tělesné váhy, šetrná léčba antibiotiky.

Mnoho odpovědí na své otázky získáte v archívu starších diskuzních fór webu, pro toto téma zde

Kandidóza - komentáře

K článku není žádný komentář
pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |