004.cz

Nekapavčitá uretritida

Stejně jako kapitola o balanopostitidě, i kapitola o uretritidě zahrnuje všechny původce a patřičná onemocnění, která se týkají zánětu močové trubice.

Uretritida je zánět močové trubice provázený výtokem, pálením a řezáním při močení, někdy probíhající i asymptomaticky. U žen se diagnostikuje vzácněji vzhledem k délce jejich uretry.
Neinfekční uretritidy mohou být zapříčiněny mechanickou a chemickou traumatizací (katetrizací, instilací dezinfekčních roztoků, cizími tělesy, antikoncepčními přípravky aj.). Častější jsou infekční příčiny, kde se kromě kapavky uplatňují nejrůznější mikroorganismy, často smíšené infekce.

Nekapavčitá uretritida (urethritis non-gonorrhoica) je zánět močových cest, který není způsoben bakterií Neisseria gonorrhoea, původcem kapavky. Vedle pojmu nekapavčitá neboli negonokoková uretritida se používá jako synonymum termín “Nespecifická uretritida - NSU”. 
Původců nakapavčité uretritidy je mnoho a jsou si velmi nepodobní. Od prvoků po bakterie (včetně chlamydia trachomatis) až po urogenitální mykoplasmatické infekce.

Původci NSU jsou označovány jako skupina L-organismů. Patří sem 

mykoplazmy Ureaplasma urealyticum a Mycoplasma hominis et genitalium
chlamydie chlamydie trachomatis (sérotypy D-K)

Uvedené mikroorganismy hrají i rozhodující roli u tzv. postgonoroických uretritid, které navazují na vyléčenou kapavku. Chlamydie způsobuje výtok i z konečníku – tzv. proktitidu a výtok krční – tzv. faryngitidu.

Příznaky: Někdy nepozorujeme žádné obtíže ani příznaky probíhajícího zánětu. Typické jsou výtoky hnisu z močové trubice, ale i konečníku – zejména pokud došlo k infikaci do konečníku z nechráněné anální soulože. Kolem ústí močové trubice může povrch žaludu červenat, což poukazuje na zvětšující se rozsah infekce, jež dle původce může vést k balanopostithis.
Zánět může zvyšovat pocit nutkání na močení. Při močení pociťuje nemocný pálení a bolest. (dysurie). Moč může obsahovat krev a mít nezvyklou barvou (pozor na tmavou moč – viz hepatitida). Rozsáhlé infekce zachvátí celý organizmus a pociťujeme celkovou únavu a pocit chřipky. 
Během sexuálního vzrušení či styku působí uretritida ve ztopořeném penisu bolest a ejakulace se stává nesnesitelně bolestivou.

Léčba: probíhá ambulantně, nutné jsou 2 - 3 návštěvy lékaře a kontrolní testy. Lékem volby jsou antibiotika či chemoterapeutika dle citlivosti. Někdy jsou nutné velmi silné dávky antibiotik a léčba tak patří vždy do rukou lékaře!! 

Prevence: Pozor si dejte při análním i orálním sexu na bělavé nespermatické výtoky. Používání prezervativu bude redukovat riziko infekce.

Nekapavčitá uretritida - komentáře

K článku není žádný komentář
pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |