004.cz

Léčba hemeroidů a její možnosti

Je nutné hemoroidy léčit?

Léčba hemoroidů je nutná a neměla by být odkládána. Návštěva lékaře je zvlášť nutná, pokud se vyskytne dlouhodobé a silné krvácení, krev má tmavou barvu, cítíte bolesti v konečníku. Pokud pacient léčbu zanedbá a dojde ke komplikacím a trvalým potížím, je třeba zvolit radikální chirurgické řešení. Chirurgické řešení je obvykle velmi bolestivé, hojení komplikované a rekonvalescence spojena s dlouhou pracovní neschopností. Navíc hrozí riziko, že po rozsáhlém chirurgickém zákroku pacient neudrží stolici a dojde k zúžení rekta a potížím při každé defekaci. Co se týče análního styku, ten je pak často po těchto komplikacích již zcela vyloučen.

Jaké jsou možnosti léčby?

Veškeré masti a čípky aplikované lokálně či sedací koupele (např. z dubové kůry) hemoroidy neléčí, ale pouze zklidňují hemoroidální komplikace, jako jsou bolest, svědění, pálení a krvácení. Pro zmírnění těchto komplikací či jako prevenci doporučujeme stravu bohatou na vlákninu, vitamíny, dostatek pohybu a přísun tekutin.

Hemoroidy je však možné odstranit i jinak než bolestivým chirurgickým zákrokem. K těmto velice moderním neinvazivním metodám patří tzv. sklerotizace, ligace, vysokofrekvenční proud, laser, zmražení aj.

Výhodou těchto metod je jejich častá bezbolestnost a vysoká účinnost – 95-98 % při správné indikaci.

Sklerotizace spočívá v injekčním nastříknutí speciální látky do hemoroidů, která způsobí jejích zajizvení a uzavření.

Koagulace infračerveným zářením je moderní léčebný způsob. Provádí se ambulantně a je bezbolestný. Při plném vědomí působíme infračerveným zářením drobnou nekrotizaci neboli odumření tkáně hemoroidálních uzlů.

Elastická ligatura neboli ligace je v současnosti nejvhodnější metodou neinvazivní léčby hemoroidů. Spočívá v aplikaci elastických kroužků pomocí různých druhů aplikátorů ambulantně a jako u všech předchozích metod není nutné anestesie či analgesie.

Jiné metody:

Laser je možné využít podobně jako infračervenou nebo elektrokoagulační techniku k nekrotizaci hemoroidálních uzlů, avšak není to příliš častá metoda.

Zmražení neboli kryodestrukce je též možné využít i k léčbě pooperačních komplikací. Principem je rychlé podchlazení a opět bezbolestná nekróza tkáně. Její nevýhodou je delší hojení a komplikovanost výkonu.
Pro úplnost dodáváme, že se můžete setkat s metodami jako je parciální laterální sfinkterotomie vnitřního svěrače, která je prováděna v celkové nebo lokální anestesii.
Existuje též metoda unipolárního nízkovoltážního proudu, kdy se umístí dvě elektrody na vrchol hemoroidálního uzlu a jejich pomocí je aplikován nízkovoltážní proud. Ten se postupně zvyšuje dle tolerance pacienta.

 

Léčba hemeroidů a její možnosti - komentáře

Komentář ze dne: 22. 04. 2015 15:44:35     Reagovat
Autor: krikavik (email) - neregistrovaný
Titulek: Dobrý den chci se zeptat když mně ja skoro 19 a mí přitelkyni 17 a chce mít poh
Dobrý den chci se zeptat když mně ja skoro 19 a mí přitelkyni 17 a chce mít pohlavní styk tak jestli může já se bojím až by jsem nedostal podminku Děkuji Mirek

Komentář ze dne: 16. 05. 2007 14:46:34     Reagovat
Autor: B - neregistrovaný
Titulek: Kde si mnoho hetero lidí teoreticky vyzkouší pasivní anální praktiku
Chci říct, že řada negayů a i žen si může při proktologickém vyšetření vyzkoušet, jak asi funguje anální pasivní sex. Je to velice zajímavé.Zvlášť když to má spousta lidí. (Spusta lidí se za to stydí ovšem...)
Není to zas až tak nepříjemné, pocity při tomto vyšetření sou velice zvláštní.chvilkama dráždivé. Není důvod se jej bát.

Proto pokud Vás tam praktický lékař pošle,nebojte se toho.


Ale doporučuju mějte dobrou stravu,hodně vlákniny,celozrných potravin,pohanku aj.Taky pohyb.


pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |