004.cz

Příčiny, komplikace a druhy hemoroidů

Co je příčinou hemoroidů?

Konečník je normálně uzavřen pomocí stálého sevření vnitřního svěrače. K dokonalému uzavření konečníku a schopnosti udržet stolici slouží tzv. "cévní polštáře", které jsou umístěné v horní části řitního otvoru, který je protkán vazivem bohatým na cévní pleteně. V těchto pleteních se může městnat krev a mohou připomínat křečovou žílu.
Příčin vzniku hemoroidů je velké množství, které se často kombinují a sčítají. Dlouhé sezení ve shrbené poloze je příčinou městnání krve v anorektální oblasti. Nejčastější příčinou hemoroidů je tedy např. sedavé zaměstnání v kanceláři.
K dalším příčinám patří zvedání těžkých předmětů, namáhání střev při zácpě nebo průjmech, nadváha, nedostatek tělesné aktivity, potravinové alergie, nedostatek vlákniny přijímané se stravou, genetické faktory.

Jaké problémy hemoroidy přináší?

Hemoroidy jsou nepříjemné pro každého člověka, který jimi trpí. K příznakům hemoroidů patří hroznovité útvary v konečníku a kolem něj, bolestivost a krvácení nejčastěji při vyprazdňování, svědění a pálení konečníku. Hemoroidy mají vždy tendenci ke zvětšování a zhoršování svého stavu.

Jaké jsou typy hemoroidů?

Hemoroidy dělíme na vnitřní, zevní a smíšené (oba předešlé současně). Záleží na jejich umístění v oblasti konečníku.
Zevní hemoroidy jsou vidět po rozevření hýždí jako uzly kolem řitního otvoru. Normálně nepůsobí větší obtíže a nekrvácejí. Jejich častou komplikací může být tzv. trombóza – uzavření krevní sraženiny v uzlu. Ta se projeví jeho zduřením, bolestivostí a napětím a ztenčením kůže. Obtíže trvají většinou několik dní, pak se uzel vazivově změní a zmenší nebo praskne.
Vnitřní hemoroidy leží uvnitř řitního otvoru a jsou kryty sliznicí konečníku. Pohledem jsou viditelné pouze při ochabnutí řitních svěračů nebo při výhřezu. Pro velké riziko komplikací jsou mnohem závažnější než hemoroidy zevní. Rozdělují se ještě na 4 stupně dle závažnosti.

Příčiny, komplikace a druhy hemoroidů - komentáře

Komentář ze dne: 18. 05. 2007 13:42:55     Reagovat
Autor: leták - neregistrovaný
Titulek: Vyvarujte se aneb stravovací zvyklosti ovlivňující průběh hemeroidálního onemoc
Čeho se vyvarovat:

vysokotučných jídel (vejce,tučné maso a tučné mléčné výrobky)

moderních, zpracovaných potravin s nízkým obsahem vlákniny

nedostatku ovoce a zeleniny

vysoce rafinovaných potravin

ostrých jídel

potravin dráždící střevo (káva, čaj, alkohol)

nedostatečného příjmu potravin

tzv fast food (hamburgry)

,,Z letáku vydaného Proktologickou poradnou české okresní nemocnice"

pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |