004.cz

Erythrasma

Erythrasma je bakteriální infekce kůže, kterou způsobuje tyčinkovitá bakterie Corynebacterium minutissimum příbuzná bakterii záškrtu. Je jí infikováno asi 20 % populace a je normálně neškodná. Podmínkou vzniku erythrasmatu je teplo a vlhká zapářka kůže, která vytváří bakteriím ideální životní podmínky; pak pronikají do vlhkostí a traumaty narušené svrchní třetiny rohové vrstvy pokožky, což vede k rozvoji kožního onemocnění. 

K příznakům erythrasmatu patří především hnědočervená, mírně šupinatá, ostře ohraničená skvrna až plocha v oblastech časté zapářky s kožními záhyby jako je krajina tříselná, podpaží, pupek, mezi prsty nohou. Postižení může mírně svědit nebo být zcela bez příznaků.

kliknutím se obrázek zobrazí v plné velikosti v novém okně

 Na obrázku vidíte oblast podpaží s projevy erythrasmatu.

Diagnostika erythrasmatu spočívá v klinickém vzhledu, možná, ale ne nutná je kultivace ze stěru. Je třeba odlišit od mykotické infekce a prostého opruzení (intertriga), což se provádí pomocí Woodovy lampy. Postižená oblast fluoreskuje v ultrafialovém světle výrazně korálově červeně. Můžete si vyzkoušet, jestli k tomuto efektu mohou postačit i UV světla používaná na diskotékách.

Erythrasmu si můžete snadno splést s jinými typy opruzení, které mohou mít jiné původce. Záměna je možná i s tineou inguinalis či kandidózou.

Výskyt erythrasmatu je vyšší v teplých klimatických pásech, především v tropech a subtropech. Erythrasmatem trpí 4 % celosvětové populace. Náchylnější jsou lidé s nadváhou, kteří se více potí. Výskyt erythrasmatu se zvyšuje s věkem a je častější u černochů. 

Léčba: Při těžších formách se užívá lokálně v gelu aplikovaná antibiotika nebo perorálně erytromycin. Je možná celková léčba antibiotikem (erythromycin), běžnější je léčba místní, spočívající v aplikaci např. imidazolových preparátů. 

Přenos: Erythrasmatem se může nakazit každý, neboť výše uvedená bakterie Corynebacterium minutissimum se běžně vyskytuje na kůži člověka, aniž by škodila.

Prevence: Především dobrá hygiena, redukce tělesné hmotnosti při obezitě, používání antiperspirantů. Udržování kůže v suchu napomáhá čisté oblečení s dobrými absorpčními vlastnostmi - především bavlna, v letních měsících či při cestách do tropických a subtropických oblastí nedoporučujeme nosit oblečení z umělých vláken.

Erythrasma - komentáře

Komentář ze dne: 09. 01. 2009 19:56:30     Reagovat
Autor: josef - neregistrovaný
Titulek: Erythrasma
Dobrý den,
chtel bych s ezeptat pokud je nějaka mas, na lecbu Erythrasma. mam stud a moc se mi nechce k doktorovi. Díky moc

Komentář ze dne: 06. 02. 2006 17:29:07     Reagovat
Autor: obcan - neregistrovaný
Titulek: lecba
Ahoj,
diky temto strankam jsem si tuto nemoc sam diagnostikoval, ale presto jsem trochu vahal navstivit lekare. prece jenom stud jsem prekonal a doktorka mi diagnostikovala Erythrasma. Napsala mi lek s jódem na potírání míst v oblasti třísel 2x denně. za 4 dny mám jít na kontrolu tak uvidíme. Co se tady píše, že se nemá nemoc podceňovat je pravda - zarudlá pokožka léčbou zesvětlá a onemocnění vymizí, ale v léčbě se má pokračovat a i nadále se vyvarovat zapářce.

pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |