004.cz

Veš muňka

Veš muňka, latinsky Phthirius pubis (Pediculosis pubis), česky muňka, filcka se u lidí vyskytuje na ochlupených místech, převážně kolem genitálu. Při silném napadení ji můžeme nalézt také v ochlupení na břiše, na prsou, v podpaží a dokonce i v obočí a na řasách, popř. vousech. Samička je velká 1,5 – 2 mm, sameček 1-1,3 mm. Samička, přichycená pevně ke kořeni chlupu, klade pevně lpící vajíčka (hnidy), která postupně odrůstají s chlupem. 
Onemocnění nazýváme peduculosis pubis, patří mezi choroby přenášené pohlavním stykem (STD) a jako infekční podléhá povinnému hlášení. 

Životní cyklus muňky je poměrně rychlý. Samičky žijí asi 3 týdny, za tuto dobu snesou 20 - 40 vajíček, z nichž se za 7 dní líhnou larvy, které dospěji do 14 dní a cyklus se znovu opakuje. 

Zdrojem nákazy je muňkou již napadený člověk. K přenosu dochází nejčastěji při pohlavním styku, sdílením šatstva, pokrývkami a ložním prádlem. Přenos je možný i z podhlavníků v prostředcích hromadné dopravy - vlacích apod. 

Příznaky: Na kůži se objevují škrábance s drobným bodovitým krvácením, patrným na spodním prádle, strupy, hnisání i ekzémy. Při výskytu popsaných projevů třeba neprodleně vyhledat kožního lékaře! Při delším pobytu muněk v ochlupení dochází účinkem enzymu v jejich slinách, které působí na krevní barvivo, ke vzniku modrých skvrn (maculae coeruleae). 

kliknutím se obrázek zobrazí v plné velikosti v novém okně

Na fotografii je pohled na ochlupení napadené muňkou.

kliknutím se obrázek zobrazí v plné velikosti v novém okně

Mikroskopický obrázek muňky.


Diagnostika: Muňka je vidět pouhým okem při důkladném zkoumání ochlupení jako tmavě hnědá až žlutohnědá tečka přichycená u základny chlupu. Snadno je identifikovatelná pod mikroskopem, stejně jako hnidy, přichycené na chlupu. Hnidy na chlupech při zmačknutí mezi nehty charakteristicky lupnou.

Léčba: Mezi spolehlivá (volně prodejná) léčiva patří především Jacutin gel (Hermal, D), který ničí nejen vši, nýbrž i vajíčka (hnidy). Z jiných volně prodejných přípravků je to Difusil H 92-P (Lybar, CZ), Orthosan H (Lybar, CZ) a Stop-Antiparasiten Shampoo (Nova Argentina, I), které hubí jen dospělé jedince a jejich aplikaci je třeba po 6-8 dnech opakovat. 
Kartáče na vlasy a hřebeny se důkladně vyčistí nebo zničí. Veškeré části oděvů, ručníky, spací pytle i ložní prádlo, které mohou poskytovat parazitům úkryt, musí být znehodnoceny nebo ošetřeny některým insekticidním přípravkem nebo postupem. 
Z preventivních důvodů je nezbytné bedlivě prohlédnout a též přeléčit všechny sexuální partnery (hlavní zásada u všech STD), případně spolubydlící nebo členy domácnosti, vždy současně stejným postupem a přípravkem.

Srovnání běžných druhů vší:

veš muňka

veš dětská

veš šatní

Mnoho odpovědí na své otázky získáte v archívu starších diskuzních fór webu, pro toto téma zde

Veš muňka - komentáře

Komentář ze dne: 08. 02. 2018 23:32:29     Reagovat
Autor: Holka 123 - neregistrovaný
Titulek: Prosím o radu
Můžu vytáhnout veš muňku pinzetou jako klíště?

Komentář ze dne: 10. 08. 2006 14:32:36     Reagovat
Autor: Emem (email) - Emem
Titulek: Nejlepší je oholit se!
V ohanbí a perianální oblasti jsem měl asi 15 živých muněk a max. 30 hnid. Oholil jsem si veškeré ochlupení v těchto oblastech a nastříkal se Difusilem H. Od té doby nic...

Komentář ze dne: 31. 10. 2005 00:54:27     Reagovat
Autor: Jacutin (email) - neregistrovaný
Titulek: ves munka / vos lonova = filcka
Zkuste ten Jacutin gel. Ja som si ho dal pred dvoma dnami - ma to posobit tri dni - a prve rano zo mna vypadlo asi 200 az 300 muniek a druhe asi 50. A spite radsej v slipoch a pyzame aby to moc neslo na postel. A tiez to usmrtilo aj hnidy, ktorych vypadlo tiez pomerne dost. Tak vela zdaru!

pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |