004.cz

Granuloma inguinale

Vedle názvu granuloma inguinale se můžete setkat i s názvem Granuloma venereum, donovanosis.

Granuloma inguinale je vleklá bakteriální pohlavní nemoc, pomalu se rozvíjející, postihující kůži a podkoží genitálií a přilehlých oblastí. Vyskytuje se hlavně v tropech a subtropech Jižní Indie, Čína, Nová Guinea, severní Austrálie, střední Afrika a jižní Amerika). Migrací obyvatel jsou hlášeny případy v USA, Velké Britanii, ale též v kontinentální Evropě. U nás se běžně nevyskytuje, ale patří k nemocem podléhajícím zákonným opatřením.

kliknutím se obrázek zobrazí v plné velikosti v novém okně

Na fotografii z mikroskopu vidíte bakterii, která je původcem tohoto onemocnění.

kliknutím se obrázek zobrazí v plné velikosti v novém okně

Na fotografii vidíte typické příznaky - eroze na penisu a napodobeninu bubonu jako u Ulcus mole.

Původcem je bakterie Calymmatobacterium (neboli Donovania) granulomatis velikosti 1,5 x 0,7 um, uložená ve fagocytujících mononukleárech jako "Donovanova tělíska".

Přenos infekce: sexuálním stykem u osob s nízkým stupněm hygieny a vysokou promiskuitou. Infekciozita je poměrně malá, původce se vyskytuje v endemických oblastech jako střevní parazit.

Inkubační doba je 1 – 10 týdnů. 

Příznaky: jako nebolestivý pupínek velikosti 5 -15 mm lokalizovaný většinou na zevních genitáliích. U mužů na žaludu a předkožce. Primární ložisko se pomalu zvětšuje a během několika dnů snadno praskne a krvácí a mění se ve vřed se zahrnutými nebo převislými okraji. Spodina vředu se později vyplňuje typickými granulacemi v barvě hovězího masa. Nehojící se vřed se dále šíří, mnohdy podkožně, u mužů do třísel, u žen k řitnímu otvoru. U homosexuálů je běžné postižení řitě. Podkožní uzlíky snadno prasknou a krvácí, což je typické právě pro toto onemocnění.
Onemocnění nepostihuje tříselné uzliny, může však napodobovat bubony a jiná onemocnění. 
Neléčena způsobuje těžké následky, rozrušení penisu, uzávěr močové trubice.

Prevence: Neexistuje žádná ochranná metoda, která by chránila proti tomuto onemocnění. Jakmile zjistíte na genitálu nebo v tříslech jakékoliv projevy, navštivte lékaře.

Granuloma inguinale - komentáře

K článku není žádný komentář
pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |