004.cz

Exotická venerická onemocnění

Téma zdraví - STD 004 obsahuje popisy všech venerických onemocnění. Některá jsou obzvláště významná u homosexuálů, ale některá se v podmínkách mírného klimatického pásu a v České republice nevyskytují. Některé nemoci se u nás nevyskytly už od roku 1993, některé zatím nikdy. Přesto existuje riziko, že se sem kvůli cestovnímu ruchu někdy vrátí nebo budou nově zavlečeny.

Buďte proto velmi opatrní při výběru náhodných sexuálních partnerů. Samozřejmě vám doporučujeme, abyste žádné náhodné sexuální známosti nevytvářeli, ale znemožnit či zakázat vám to nemůže nikdo. Máme na mysli zejména leckdy atraktivní cizince snědé či černé pleti, kteří by pro mnohé gaye mohli znamenat slib nevšedního sexuálního zážitku. 

Pokud vás zláká nabídka na sexuální dobrodružství při cestách v zahraničí, je třeba si uvědomit, že výskyt STD je ve zbytku světa skoro vždy větší než u nás a že riziko tedy stoupá!

Upozorňujeme, že některé země, s nimiž máme vízovou povinnost, vyžadují před vstupem(zejména při dlouhodobém pobytu) potvrzení o HIV negativitě ve formě mezinárodního certifikátu, který vám vystaví hygienická stanice. Jedná se např. o Rusko.

V rozvojových zemích jsou hepatitidou B a C nemocné milióny lidí a pokud nejste očkováni, vyvarujte se tělesnému kontaktu s domorodým obyvatelstvem. V některých státech Afriky, např. v Botswaně, je přes 50 % populace HIV pozitivních a jako jediná bezpečná sexuální aktivita se jeví pouze masturbace. V těchto zemích je stále možná nákaza i při lékařských zákrocích – ošetření zubů, chirurgických zákrocích a transfuzi.

Pokud však přes všechna naše doporučení došlo k situacím, které jsou z hlediska přenosu STD a HIV nebezpečné, požádejte po návratu svého lékaře o preventivní prohlídku. Všechny nemoci mají své příznaky, a proto nelze chtít po lékaři “testy na všechno”. Nezapomínejte na inkubační dobu, po níž se projevují první příznaky, v případě testů na HIV minimálně 2, raději však 3 měsíce.

Výpis nemocí, které jsou v projektu zdravi.004.cz zahrnuty a u nás se vůbec nevyskytují, avšak při překročení hranic se s nimi můžete setkat už v Německu:

Do desítek případů ročně se u nás vyskytují:

Zbylá onemocnění z tohoto projektu jsou již relativně častá, a proto byste se měli chovat podle doporučení v odstavci prevence. Např. u svrabu se počet nakažených pohybuje v řádech desetitisíců!


Exotická venerická onemocnění - komentáře

K článku není žádný komentář
pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |