004.cz

Importované infekce ohrožují gay komunitu

Lymfogranuloma venereum - pod tímto velmi krkolomně vypadajícím názvem se skrývá velmi infekční onemocnění, přenášené především sexuálním stykem. V České republice se venerický lymfogranulom nevyskytoval od roku 1991 až do loňského roku. Letos bylo zaznamenáno několik(6) případů nákaz mužů, kteří měli styk s muži. Infekce postihla především mladé gaye v Praze. Společným a závažným jmenovatelem bylo, že u všech nakažených došlo zároveň k přenosu HIV infekce.

V České republice se tak po 20 letech objevila infekce díky cestovnímu ruchu. Toto onemocnění patří do seznamu nemocí, na které se vztahují zákonná opatření boje proti sexuálně přenosným chorobám podobně jako a syfilis, kapavka. Původcem venerického lymfogranulomu jsou specifické sérotypy L1-L3 bakterií Chlamydia trachomatis.

Častým rysem těchto infekcí je, že se sdružují s jinou pohlavní chorobou, což pak zvyšuje až osminásobně přenos viru HIV. Typickými příznaky lymfogranulomu na začátku nákazy je, že se objeví malá nebolestivá papula, uzlík nebo útvar připomínající bradavici na penisu, který lze často přehlédnout. Zánětlivý proces postupuje do mízních uzlin v okolí genitálií - u mužů tříselných. Poté dochází ke zhnisání uzlin. Zhnisané uzliny vytváří abscesy, které perforují píštělemi, ze kterých vytéká zbarvený sekret. Zánětu postupuje do okolních tkání, což může vést k proktitidě, zúžení konečníku a píštěli. K proktitidě dochází také následkem análního styku, kde je infekce rekta častá právě u homosexuálních mužů. Může dojít k elefantiáze genitálii u obou pohlaví. Horečka, zimnice, bolesti hlavy, kloubů a nechutenství k jídlu jsou typickými symptomy. Průběh onemocnění u neléčených případů je dlouhodobý i když obyčejně ne smrtelný. Inkubační doba má poměrně značné rozpětí od 7-21 dní, výjimečně do několika měsíců. Léčba antibiotiky je dlouhodobá až měsíc trvající a složitá. Na kůži a sliznicích vznikají trvalé změny charakteru jizevnatých deformit po zhojených píštělích, takže jsou nezbytné plastické zákroky. Používání kondomu při pohlavním styku je nutností. Doporučujeme se vyhnout rizikovým stykům s cizinci z exotických zemí.

Vyšetření na přítomnost chlamydií lze provést v moči ve venerologické ordinaci, např. www.medicentrum.cz.

Importované infekce ohrožují gay komunitu - komentáře

K článku není žádný komentář
pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |