004.cz

Jistota a klid – velká deviza do nového vztahu

Jsme opravdu světoví? Na tuhle otázku můžeme nahlížet z různých pohledů, pokud vezmeme v potaz růst HDP oproti Číně či třeba Jižní Koreji, tak asi ne, ale pokud vezmeme čísla nově hlášených pohlavně přenosných onemocnění za rok 2013, tak si můžeme gratulovat ke vstupu do minimálně do evropského nadprůměru. Zejména situace ohledně počtů případů HIV je opravdu varující, k 31. 7. 2014 je v České republice již hlášeno celkem 2286 pacientů s HIV poziti- vitou, z toho u 413 jsou již klinické projevy AIDS a 210 lidí zemřelo na přidružené komplikace u získaného imunodeficitu při HIV.

Za letošní rok k 30.9.2014 již bylo hlášeno dalších 185 nových případů HIV pozitivity a co je velmi alarmující, z toho je 74,9% osob majících sex se stejným pohlavím. Právě Praha je v tomto směru naprosto nejrizikovější, vždyť z 259 nově hlášených případů HIV + za posledních 12 měsíců bylo 137 osob žijících v Praze…Dále stále stoupá počet nově zachycených kapavek …1421. Z nichž více než dvě třetiny jsou hlášeny od mužů majících sex s muži.

A v jednom ukazateli, týkajícího se sexuálně přenosných chorob, jsme opravdu světoví - v České republice je v současné době již 31 zjištěných případů chlamydiové pohlavně přenosné infekce Lymphogranula venereum (LGV), která je zatím téměř výlučně zachycená u HIV pozitivních osob praktikujících anální sex. Za rok 2013 bylo hlášeno již 8 pacientů s touto infekcí, přičemž před 3 roky se tato infekce vyskytovala pouze ojediněle v Německu, Francii a v Holandsku, když budeme jmenovat vyspělé evropské země, tak nyní díky sexuální turistice se tato chlamydiová vysoce riziková infekce velice úspěšně transportovala do našich luhů a hájů či spíše číhá v podobě náhodných rizikových kontaktů s cizinci z výše uvedených zemí, kteří se jedou za levný peníz zabavit do matičky měst…

 Nelze se tedy divit přibývajícím vráskám na čelech pražských venerologů i jejich kolegyň, které jsou dány obavou z dalšího nárůstu počtu sexuálně přenosných chorob.  A určité striktnosti co se týče vyšetřovacích postupů lidí mající vztah ke stejnému pohlaví.  Kapavčité i chlamydiová infekce vzhledem k příznivé afinitě a adherenci ke sliznicím nejenom urogenitálního traktu, ale i sliznicím konečníku a dutiny ústní, se v lokalitě rekta i hltanu nemusí nikterak projevovat a tak díky svému chudému klinickému obrazu mohou být velkým epidemiologickým rizikem. Opravdu tedy nestačí provést jen vyšetření močové trubice, ale vzhledem k preferovaným typům sexuálního styku je nutné provést výtěry z rekta i z krku k vyloučení postižení těchto lokalit chlamýdivou infekcí či kapavkou. Neboť přenos těchto infekcí análním stykem i urogenitálním či oroanálním stykem je možný.  

Pro správné vyšetření těchto lokalit je nutné respektovat určitá pravidla, zejména je nutné dostavit se k vyšetření bez absolvování ranní stolice, tj. „nechodit na velkou“ a nejíst, nepít, nekouřit, nečistit si zuby ani necucat bonbony ani nežvýkat žvýkačku. Bez této přípravy výsledky výtěrů z konečníku ani z krku nikdy nebudou směrodatné. A vyšetřovanému pacientovi zůstanou nezodpovězené otázky ohledně toho, zda je opravdu v pořádku a neinfekční.

 A nelze opomenout ani mykoplazmatové infekce, které se sice přenášejí zejména heterosexuálním pohlavním stykem, ale dle posledních pramenů se uvádí i možnost přenosu urogenitálním stykem při receptivním orálním kontaktů u muže majícího sex s mužem. A v poslední době se přehodnotil význam parazitické bakterie Mycoplasma genitalium, který adheruje na cylindrický epitel urogenitálního traktu, ale i respiračního traktu a projevuje se nepříjemným uretrálním dyskomfortem a pálením při močení, někdy spojený s přechodným hlenovitým či průhledným výtokem z močové trubice.  Bývá častým nálezem i u asymptomatických zdravých mužů, ale v případě klinických obtíží je nutné laboratorní nález přeléčit antibiotiky.

Na vyšetření těchto mykoplasmat je nutné se domluvit přímo ve venerologické ambulanci, neboť jen některá pracoviště mají možnosti tuto infekci diagnostikovat. Pro plnou spokojenost klientely je od počátku listopadu 2014 doplněno v nabídce vyšetření na sexuálně přenosné infekce ve venerologické ambulanci Medicentrum i toto laboratorní vyšetření.

Pro klid a jistotu v novém partnerském vztahu se vyplatí obětovat čas a nechat se testovat, tím spíše, když neznáte minulost svých náhodných sexuálních partnerů a pokud je tato nejistota navíc doprovázena nějakým klinickým nálezem, je o důvod více neváhat s vyšetřením. Výše uvedená čísla o počtu zachycených případů HIV i kapavek nemají být strašákem, spíše upozorněním, že krátkodobý super zážitek při sexu může bohužel úplně změnit život i životní priority, proto opravdu stojí za to se chránit a být zodpovědný ke svému partnerovi.  

S přáním jen toho dobrého se těší na Vaši návštěvu ve venerologické ambulanci  Medicentrum Lidická 30

vedoucí lékař ambulance MUDr. Přemysl Procházka  

Jistota a klid – velká deviza do nového vztahu - komentáře

Komentář ze dne: 08. 10. 2016 14:30:51     Reagovat
Autor: RFTzHRJOZ (email) - neregistrovaný
Titulek: Re:
Why does this have to be the ONLY relbaile source? Oh well, gj!

pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |