004.cz

STD 004

Právě jste vstoupili na stránky o pohlavně přenosných chorobách v gay populaci. Nebudeme vám zde jen říkat: chovejte se bezpečně, používejte kondom, ale najdete zde především podstatné informace o drtivé většině sexuálně přenosných chorob, zejména popisy příznaků těchto onemocnění, jež by vám měly pomoci ve včasném rozpoznání toho, že není něco v pořádku. Ke každému onemocnění jsou vám k dispozici fotografie klinických příznaků. Tento průvodce je určen především mladým gayům mezi 15 až 30 lety, kteří by měli vědět, jaká nebezpečí jsou spojena s volným pohlavním životem, zbaveným předsudků a zábran, zvláště pokud své partnery často střídají. Přestože některé nemoci se u nás již léta nevyskytly, přinášíme alespoň minimum informací i o těch, které se zde mohou kdykoliv objevit díky rozsáhlému cestovnímu ruchu u nás.

Pro termín "pohlavně přenosné choroby" zde budeme používat zkratku STD, což je z anglického termínu exually ransmitted iseases. Nově se můžete setkat i se zkratkou STI - sexually transmitted infections, což je obecnější pojem, protože mnohdy není přítomný klinický obraz choroby, ale pouze její původce. Pro STI je společným znakem šíření pohlavní cestou. 

Pokud nebudete rozumět některým slovům, připravili jsme zde slovník všech termínů, které se vyskytnou v textu.

V čem je tento průvodce specifický?

Jak je již z názvu patrné, jedná se o průvodce zaměřeného na specifika sexuálně přenosných chorob právě u gayů. Sexuální praktiky dvou mužů jsou diametrálně odlišné z hlediska přenosu pohlavních chorob od heterosexu, neboť gay sex bývá mnohem pestřejší, co se do proměnlivosti technik týče. U heterosexuálů je obvyklé genitální spojení penis - vagina, což se také nejčastěji projevuje v lokalizaci příznaků u heterosexuálů. Mnoho gayů zapomíná, že při souloži do konečníku se kapavka může přenést i tam. Oblast konečníku je u gayů z hlediska pohlavně přenosných chorob velmi opomíjena. Nejedná se jen o možnost přenosu viru HIV, ale i všech ostatních chorob, které se pak projeví právě na konečníku. Další možnost přenosu je do oropharyngu - krku při orálním styku, tedy spojení penis - ústa; i v krku se objevuje např. kapavka či chlamydie.

Obrazový průvodce sexuálně přenosnými chorobami je jedním ze základních stavebních kamenů těchto stránek. Myslíme si, že teprve až poté, co uvidíte doslova rozpadající se pohlavní orgány, uvědomíte si riziko, kterému se vystavujete promiskuitním a rizikovým chováním. Na obrázcích jsou zobrazeny nejčastější příznaky v plném stadiu rozvoje nemoci. Možná budete mít pocit, že jsme mohli zvolit poněkud méně odpuzující fotografie zejména pro slabší povahy, ale věřte, že vše, co uvidíte, je zcela reálné a skutečnost, se kterou se setkáte osobně, nebude na pohled o mnoho příjemnější. Věříme, že díky těmto obrázkům si budete mít možnost představit mnohem lépe něco konkrétního pod tou kterou nemocí, než kdybyste jen četli medicínský popis, kterému byste místy vůbec nerozuměli.

Než se pustíte do zkoumání a četby těchto stránek. Doporučujeme začít první kapitolou, kde se seznámíte s některými běžnými termíny, které v textu opakovaně používáme a které již nebylo možno nahradit srozumitelnějšími popisy. Tyto termíny se vám jistě budou hodit i do běžného života, neboť ne vždy jsou omezeny svou platností jen na sexuálně přenosné choroby. Jedná se zejména o názvy různých příznaků a termíny z anatomie lidského těla, bez jejichž znalosti by mohlo místy dojít ke zkreslení představ o symptomech a zbytečnému poplachu nad každým pupínkem, který na svém partnerovi naleznete.

Důležité upozornění

Informace, které na těchto stránkách naleznete, by vám mohly pomoci s autodiagnostikou vašich potíží, ale nezapomínejte, že léčba venerických onemocnění patří do rukou specialisty a často je zákonem povinná!!! Proto pokud naleznete něco, co vám připomíná některou z níže popsaných chorob, neváhejte a nestyďte se navštívit dermatovenerologa. Můžete jít přímo bez nutnosti výměnného listu od svého praktického lékaře. Trvejte na okamžitém vyšetření akutního stavu (bez objednání). Čím dříve s léčbou začnete, tím méně komplikací a tím rychleji se tohoto problému zbavíte. NIKDY SE NEPOKOUŠEJTE léčit sami antibiotiky. Pro sexuálně přenosné choroby je charakteristické, že se mohou sdružovat. To činí nároky na diagnostiku a léčbu. Volba vhodného léku se řídí mnoha důvody a dle případu je jednorázová, kratší, či dlouhodobá! Lék se podává injekčně nebo ústy. Syfilis se léčí při hospitalizaci, u kapavky je tomu tak pouze u jejích komplikovaných formy. Léčba vyžaduje také průběžné laboratorní zkoušky, kdy se ověřuje její úspěšnost. Z tohoto důvodu zde také záměrně neuvádíme léky, které se k léčbě používají, abyste se nepokoušeli o samoléčbu.

Odmítání léčby některých venerických onemocnění nebo vyhýbání se léčbě je protizákonné a může být trestně postihováno jako maření předepsané léčby.

Tomuto zákonnému opatření se věnujeme v další kapitole. – Zákonná opatření boje proti STD

STD 004 - komentáře

Komentář ze dne: 08. 01. 2013 15:23:29     Reagovat
Autor: glass - neregistrovaný
Titulek: bolest prostaty
Zdravím! V análním sexu bych si rád užíval i pasivní role, ale vždy když do mě partner začne pronikat, cítím velmi nepříjemnou bolest. Rozhodně se nejedná o bolest nedostatečně uvolněného svěrače! Mám za to, že mě bolí právě prostata. Prosím, poraďte, co s tím. díky!

Komentář ze dne: 31. 12. 2011 23:51:22     Reagovat
Autor: Lumen (email)
Titulek: Novinka?!?
Novinka? Vždyť tenhle projekt tu je už víc než tři roky. Chtělo by to nové nápady a tak... umírá to tu.

Komentář ze dne: 26. 12. 2010 08:15:08     Reagovat
Autor: chatboy (email) - neregistrovaný
Titulek: Syfilis
Ahoj,
chtěl jsem se jen zeptat, jak dlouho po sexuálním styku mohu absolvovat testy na syfilis? Vím, že u HIV je to po 2,5 až 3 měsících. Nicméně u Syfilisu si nejsem vůbec vědom. A ani jsem tuto informaci nenašel v žádném publikoveném článku...Dík za odpověď.

Komentář ze dne: 11. 12. 2010 13:43:17     Reagovat
Autor: - neregistrovaný
Titulek:
Chci se zeptat jestli se mohou pohlavně přenosnými chorobami nakazit i lesbické ženy?

Komentář ze dne: 01. 08. 2010 14:18:48     Reagovat
Autor: vašek (email) - neregistrovaný
Titulek: moc pěkný článek
dík za pěkný článek, kluci. Moc mi pomohl s vyrážkou na penisu. Musíme si při análu dávat s Lubošem větší pozor.

Komentář ze dne: 03. 06. 2008 23:31:28     Reagovat
Autor: Dee - neregistrovaný
Titulek: Studujte!
Každopádně si to dobře prostudujte, protože dříve nebo později něco takového opravdu dostanete...

pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |