004.cz

Orální sex a HIV

Orál – kouření – felace

Při pasivním orálním styku - felaci je pravděpodobnost nákazy HIV pro pasivního nižší než pro aktivního partnera. Zejména pokud aktivní navíc přijme sperma do úst, riziko ještě stoupá. Přes sliny se virus HIV nepřenáší, přestože v nich byl dokázán malý obsah HIV. Tzv. kapička touhy, kterou muž vylučuje při erekci ještě před samotným vyvrcholením představuje potenciální riziko pro přenos HIV a jiných pohlavních chorob.

Je z hlediska přenosu HIV a pohlavních nemocí nebezpečné polykat sperma?

Polykání spermatu je rizikovou záležitostí. Riziko spočívá především v kontaktu spermatu se sliznicí úst a hltanu, než jeho přítomností v trávicím traktu. Žaludeční šťávy obsahují kyselinu chlorovodíkovou, která zabíjí většinu choroboplodných zárodků, které polkneme.

  • Ze spermatu v ústech se můžeme nakazit infekcí viru HIV.

Existuje ale mnoho pohlavně přenosných nemocí, které riziko přenosu HIV mnohonásobně mohou zvýšit, viz dále. Tato onemocnění se přenášejí i bez výronu spermatu do úst!!!

  • Závažným onemocněním, kterým se můžeme nakazit při felaci je hepatitida B, lidově žloutenka, virový zánět jater.
  • Herpes simplex virus je původcem známých oparů na rtu –  typ I, ale i velmi nepěkný genitální opar - typ II. Oba typy herpes simplex způsobují v ústech vysoce bolestivé stomatitidy (mnohočetné opary uvnitř úst).
  • Dalším onemocněním je kapavka, která může způsobit onemocnění zvané kapavková tonzilitida (zánět krčních mandlí) a vyskytuje se jako důsledek nechráněného orálně – genitálního sexu. Příznaky tohoto postižení krčních mandlí se vykytují u 5 až 25% nemocných kapavkou. Typické je zarudnutí a otok sliznice úst a hltanu. Možné jsou i lehké zažívací obtíže. Kapavková tonzilitida se nedá dobře odlišit od běžné „angíny.“
  • Tonzilitidu může způsobit i bakterie chlamydie, která je častým původcem uretritid – zánětů močové trubice.
  • Dalším velmi závažným onemocněním je syfilis - příjice. Syfilis je způsoben bakterií Treponema pallidum. Vstupní branou treponemy od infikovaného člověka může být kůže a sliznice kdekoliv, nejčasněji však oblast pohlaví a ústní dutiny. V závislosti od techniky intimního styku, tedy i orální sex do úst. Syfilis se může přenést i líbáním, neboť se její původce T.pallidum vyskytuje i ve slinách.
  • Méně častý přenos orálně-genitální cestou je u špičatých kondylomat  - tzv. fíčků (condylomata accuminata). Muži, zejména však gayové, jsou nejčastější skupinou s tímto onemocněním. Kondylomata se nejčastěji vyskytují v oblasti konečníku a na hrázi – od konečníku směrem k penisu, v místech vlhké zapářky kůže. Nejdříve se tvoří malé bělavě až růžové výrůstky, které se časem zvětšují co do objemu i co do počtu. Mají bradavičnatý rozeklaný povrch a postupně se mění v květákovité útvary.
    Vedou často ke zvýšení rizika přenosu HIV, kondom nechrání spolehlivě, protože mohou být i v místech kondomem nechráněným.

Více o venerických onemocněních u gayů na http://zdravi.004.cz

Jako částečná ochrana je tedy nepřijetí spermatu do úst a též jeho nepolknutí a používání prezervativu.

 

Orální sex a HIV - komentáře

K článku není žádný komentář
pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |