004.cz

Anální sex a HIV

Nechráněný anální styk je pro pasivního partnera mnohem rizikovější než pro aktivního. Riziko přenosu je závislé na mnoha faktorech. Jedním z nich je i použití lubrikantu, který značně usnadňuje styk a tím i množství oděrek, které mohou vznikat. Právě oděrky a praskliny rektální sliznice jsou vstupní branou infekce HIV do těla. Významným rizikovým faktorem je výron spermatu do konečníku, či pokud k němu dojde mimo. Právě sperma je vedle krve nejrizikovější transportní tekutinou viru HIV. Délka styku není rozhodujícím faktorem.

Riziko přenosu HIV zvyšují jakékoli záněty rekta a žaludu penisu tzv. balanitidy a všechny pohlavní choroby jak u aktivního, tak pasivního partnera. Riziko představují hemoroidy a anální fisury (praskliny), které dokonce mohou při análním styku vzniknout, nebo začít krvácet. Tyto faktory zvyšují riziko přenosu HIV až mnohonásobně oproti tomu, kdy je člověk zcela zdravý.

Bakterie střev jsou častým původcem zánětů močové trubice – uretritid a také balanitid. Kondom chrání i před těmito infekcemi.

Anální styk je rizikovou praktikou pro přenos všech známých sexuálně přenosných chorob, použití kondomu výrazně snižuje riziko přenosu těchto chorob.

 

Klystýr před análním stykem

Mnoho gayů si před análním stykem provádí klystýr – výplach střev. Umytá sliznice sice působí čistě, ale chybějící přirozená ochranná bakteriální mikroflóra zvyšuje riziko přenosu HIV.

 

Ochrana před HIV

 

Spočívá v pravidelném používání kondomu při análním styku. Lépe speciálního zesíleného a s použitím dostatečného množství lubrikantu – vždy však jen na vodní bázi. Před nasazením kondomu kápněte kapku lubrikantu na žalud, zvýší se tím sexuální prožitek. Nezapomeňte při nasazování vyprázdnit rezervoár na špičce kondomu a při vytahování z konečníku kondom přidržet u kořene penisu. Kdo to dělá pravidelně a má to nacvičené, u toho je riziko selhání výrazně nižší než u těch, kteří používají kondom jen výjimečně.

Anální sex a HIV - komentáře

K článku není žádný komentář
pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |