004.cz

Různé sexuální praktiky a HIV

Jak probíhá nákaza virem HIV při sexuálních praktikách?

Víme, že dotykem – podáním ruky, polibkem, běžným denním kontaktem, se HIV nepřenáší. Při souloži mohou vznikat na sliznicích genitálu, úst, či rekta drobné slizniční oděrky. Slizniční oděrka či prasklina není jen viditelná krvácející rána, ale především okem neviditelné a často nepocítitelné porušení sliznice. Při nechráněné souloži může být krev či semeno do těchto oděrek aktivně vtíráno.  Proto se doporučuje používat lubrikační gel na vodní bázi vždy při análním styku či i masturbaci rukou, aby se snížilo riziko vzniku oděrek. Použití lubrikantu při souloži snižuje riziko přenosu jen částečně a bez současného použití kondomu je riziko stále vysoké. Pokud gel neplní antikoncepční funkci, nedoporučujeme používat spermicidní kondomy a lubrikanty s látkou nonoxynol – 9. Tato látka může dráždit sliznici a ta se stává propustnější pro HIV. Sliny jsou jako rubrikant nevhodné, stejně jako krémy a tuky, které narušují strukturu kondomu.

 

Jaká je pravděpodobnost přenosu HIV při sexu?

Bylo by jistě zajímavé znát pravděpodobnost přenosu HIV
při análním či orálním styku s HIV pozitivním partnerem, ale takové jednoduché číslo bohužel neexistuje. Každý styk probíhá jinak, záleží na použití ochranných pomůcek, lubrikantu, množství vzniklých a přítomných slizničních oděrek, dále na tom, proběhne-li ejakulace do partnerových úst, konečníku či někam mimo. Zcela zásadní je virová nálož infikovaného partnera (koncentrace HIV viru v krvi a semeni), subtyp viru a to, je-li si své pozitivity vědom a užívá účinnou léčbu. Důležitým faktorem je i přítomnost jiné pohlavní choroby, která několikanásobně zvýší riziko přenosu.

 

Lízaní konečníku zadečku – rimming


Tato orálně genitální praktika je riziková zejména z hlediska přenosu patogenních střevních bakterií a prvoků. Pro gaye představuje riziko zejména salmonelóza, giardiáza, amebiáza, shigellóza, salmonelóza či campylobacter. Tyto mikroorganizmy způsobují těžká průjmová onemocnění a některá mohou být životu nebezpečná.

Vedle bakterií je zde velké riziko přenosu hepatitidy A, která se přenáší zejména fekálně orální cestou. Proti infekčním žloutenkám typu A a B se můžeme chránit očkováním, které všem gayům bez rozdílu doporučujeme. Očkování provádí ordinace zdravotních ústavů při hygienických stanicích a infekčních oddělení nemocnic. Očkování je placené.

 

Sadomasochismus

Sadomasochistické praktiky, při nichž dochází ke krvácení, jsou velmi nebezpečné. Otevřené rány se při styku se spermatem, či krví partnera stávají otevřenou vstupní branou HIV viru.

 

Fisting – fist fucking – ruka v konečníku

Tato praktika je velmi nebezpečná, neboť představuje velké riziko nejen pro bolestivé podráždění rekta či jeho poranění, ale velmi pravděpodobný je vznik oděrek a fisur – krvácejících prasklin. Pokud tyto rány přijdou do styku s partnerovou krví či spermatem, jsou snadno branou pro průchod HIV viru. Pokud fist patří
k vašemu sexuálnímu repertoáru, dbejte toho, aby partner měl dobře ostříhané nehty, použijte velké množství lubrikantu a nejlépe chirurgické rukavice. Zamezte vniknutí partnerova spermatu do konečníku.

 

Pissing
 
HIV se močí nepřenáší, samotný pissing lze považovat
za relativně bezpečný.

 

Dipping

Je sexuální praktika zasouvání žaludu penisu do konečníku – jen na kousíček. Vlastně se nejedná o typickou soulož, proto se může zdát riziko poměrně nízké, ale není tomu tak. I při dippingu používejte kondom a lubrikační gel. Použití slin jako lubrikantu je velmi nevhodné a nemá ochranný účinek.

Různé sexuální praktiky a HIV - komentáře

K článku není žádný komentář
pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |