004.cz

Projevy nákazy a testování na HIV

Jak se nákaza projeví?

Nákaza HIV se projevuje v asi 70% případů po inkubační době okolo jednoho až čtyř týdnů chřipkovými příznaky, zejména krátkodobě trvající vysokou teplotou, výrazným zvětšením uzlin na různých místech těla, nočním pocením. Zpravidla po jednom až dvou týdnech tyto příznaky odezní a nakažený může být bez jakýchkoliv dalších příznaků až po několik let. Projevy onemocnění se objeví až po delší inkubační době, zpravidla 10let, kdy se projeví nejčastěji některými infekcemi a nádory. Tato onemocnění se stávají z důvodu selhání imunitního systému (AIDS) životu nebezpečná a někdy již může být pozdě na zahájení léčby.

V případě nákazy se v krvi začnou tvořit protilátky už od 3-4 týdnů po primární infekci. Právě ty jsou ukazatelem HIV pozitivity, ale nejsou proti viru účinné. Na test HIV se proto doporučuje jít po 8-12 týdnech od rizikového styku, aby negativní výsledek byl již dostatečně spolehlivý.

 

Kdy na test?

1. Dva až tři měsíce po rizikovém styku.
2. Pravidelně jednou za půl roku až rok při opakovaném vyšším riziku nebo při partnerství s HIV pozitivním člověkem.
3. Oba dva partneři při navázání nového vztahu, kdy si chtějí být věrní a nespoléhat se jen na bezpečnější sex.
4. Vždy jednou za rok až dva při mírném riziku, tedy soustavném dodržování bezpečnějšího sexu.

 

Ten kdo říká, že je lepší nic nevědět, riskuje, že nemoc bude zjištěna až po projevu prvních příznaků a příliš pozdě k nasazení léčby! Možnosti HAART terapie - kombinované léčby nabízejí desítky možností jakou účinnou lékovou kombinaci je možné brát. Je prokázáno, že tyto postupy snižují virovou nálož až pod neměřitelnou hranici a mají pozitivní vliv na počet CD4 lymfocytů. Dnes přesně nevíme, jak dlouho budou HIV pozitivní lidé s touto léčbou bez potíží žít, ale můžeme již říci, že se jejich život prodlouží a přitom neztrácí podstatně na kvalitě. Je možné, že pouze s kombinovanou léčbou se dožijete věku, kdy bude HIV pozitivita zcela vyléčitelná a rozhodně se budete cítit lépe s léčbou než bez ní a to i po delší dobu. Léčba HIV infekce je náročná i
pro samotného pacienta a často s sebou přináší řadu závažných vedlejších účinků. Nemít z HIV infekce strach, protože existuje účinná léčba je naivní představa.

Testování provádí zdravotní ústavy obvykle za poplatek od 150 až 550,- Kč. Ceny se liší dle regionu, některé stanice provádí anonymní testování zdarma.

Na adrese http://odborne.kontakty.004.cz naleznete aktuální seznam všech míst, kde se můžete nechat otestovat na HIV infekci. Každý záznam je doplněn informací o ceně, ordinační době a telefonním číslem poradenské linky.

Pokud nemáte přístup na Internet, potřebnou informaci vám sdělí pracovnice národní linky prevence HIV – AIDS, každý všední den od 13-18 hodin na čísle 800 144 444.

Existují však i místa, která testují bezplatně a s možností anonymity, jako je třeba pražský Dům světla, ČSAP - Malého 8, Praha. A to každé pondělí od 16:00 do 19:00 a středu od  9 do 12 hodin. Dále Sexuologický ústav v Apolinářské 4, každý čtvrtek od 8:00 do 11:00 hodin. Výsledky se zpravidla dozvíte za týden a měli byste počítat s osobním vyzvednutím.


Poradenská linka důvěry
 pro otázky HIV – AIDS
 nonstop
 tel. 800 800 980


S podezřením na jiné pohlavní choroby navštivte venerologickou či dermatovenerologickou ambulanci v nemocnici či poliklinice
v místě vašeho bydliště.

 

Hledáte-li informace o všech běžných i méně častých sexuálně přenosných infekcích, naleznete je na adrese http://zdravi.004.cz. Každé onemocnění je doplněno fotografiemi nejběžnějších klinických příznaků, které vám pomohou s diagnostikou vlastních obtíží, či zlepší vaše schopnosti odhalit tato onemocnění na vašem partnerovi.

 

Přejeme vám hodně zdraví.

Projevy nákazy a testování na HIV - komentáře

K článku není žádný komentář
pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |