004.cz

Možnosti jak se chránit

Věrnost má smysl jen tehdy, je-li oboustranná a jen pokud jsou oba prokazatelně HIV negativní. Říci, že si vybírám s kým spím, je mylné pochopení ochrany před HIV. Pozitivní může být každý, kdo sexuálně žije a není šance to na něm poznat.

• Je dobré včas a řádně vyléčit záněty močových cest - uretritidy, pohlavní choroby, záněty žaludu a předkožky – balanitidy a především již první náznaky kondylomat. Tato onemocnění znásobují riziko přenosu HIV.

• Samotný lubrikační gel bez kondomu sníží riziko vzniku oděrek, ale tuto metodu nelze považovat za účinnou ochranu.

• Přerušovaná anální soulož jen mírně sníží riziko pro pasivního partnera. Pro aktivního zůstává riziko stejně vysoké.

• Prohlídka pohlavních orgánů partnera zrakem sníží riziko nákazy jinou pohlavní nemocí. Infekci HIV nelze rozpoznat.

Použití kondomu je známkou vyspělosti člověka, důkazem jeho zodpovědnosti, inteligence a vzdělanosti.

 

Bezpečné praktiky

Vzájemná masturbace je prakticky bez rizika přenosu HIV, stejně tak jako líbání a polibky. Sliny HIV pozitivních osob obsahují virus HIV, ale oproti jiným tělním tekutinám v zanedbatelném množství. Sliny navíc přirozeně obsahují látky, které HIV ničí. Doposud nebyl ve světě popsán žádný ověřený případ nakažení tímto způsobem.

 

Žádné riziko nehrozí při dotýkání, mazlení (petting, necking).

Jisté obezřetnosti je třeba dbát při francouzském líbání, nikdy byste se neměli takto úmyslně líbat s člověkem, který již trpí AIDS nebo víte, že je HIV pozitivní a má vysokou virovou nálož. Běžně se při francouzském líbání virus nepřenáší, ale riziko za výjimečných okolností zcela vyloučit nelze.

Možnosti jak se chránit - komentáře

Komentář ze dne: 18. 05. 2006 21:13:40     Reagovat
Autor: Adriana (email) - Adriana
Titulek:
Dobrý deň prajem, potrebujem poradit... Mam priatela rok a pol. Pred nim som spala s jednym muzom bez kondomu, bola som opita, velmi toho lutujem. Mam strach ze ma mohol nakazit. Priatelovi robili klpred pol rokom rozne testy, aj na aids a bol negativny. Je mozne ze by som ja mala aids a jeho by som nenakazila? S priatelom mame pohlavny styk bez kondomu (odkedy uzivam antikoncepciu) po dvoch mesiacoch chodenia.... Prosim, prosim, pomozne mi, vopred dakujem.... (ps, nevedela som kam mam dat tento prispevok, tak prepacte...)

Komentář ze dne: 08. 08. 2014 16:13:45     Reagovat
Autor: marco (email) - neregistrovaný
Titulek: Re:
Mila slecno, sex bez kondomu a zvlast dnes je uprimne hotova sebevrazda. Radim zajit si na testy s partnerem. Doporucuji aby jste priste pouzila kondom. Vzdyt to vam za tu malou chvilku ani nestoji za to riskovat vlastni zdravi. >:]

pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |