004.cz

Informace o viru HIV

Virus HIV( human immunodeficiency virus) patří mezi tzv. retroviry a je původcem syndromu AIDS(acquiredimmune deficiency syndrome, syndrom získané imunitní nedostatečnosti). Virus byl objeven v letech 1983-1985. Jeho inkubační doba je velmi dlouhá, proto je řazen mezi tzv. lentiviry.

Průměrná inkubační doba je zhruba 10 let, avšak s nezadržitelně se rozvíjejícími příznaky těžkých onemocnění.

HIVirus v elektronovém mikroskopuGenom HIV tvoří dvě identické kopie jednořetězcové RNA obsahující 9 genů. Virus infikuje zejména lymfocyty T (typ CD4), tj. bílé krvinky specificky odpovědné za buněčnou imunitu, a postupně i další buňky imunitního systému. Ve formě proviru v nich přežívá, chráněn před účinky protivirových léčiv, a je přenášen na jejich potomstvo. Může se však kdykoliv aktivovat a svou replikací hostitelské buňky ničit. Posléze také poškozuje buňky kostní dřeně a ústředního nervového systému a bezbranný organismus pomalu podléhá příležitostným infekcím tzv. oportunní infekce, či zhoubným nádorům. Virus HIV je velmi citlivý na zevní prostředí  - UV záření a dezinfekční prostředky, kdy rychle hyne. Jakmile spermatická nebo jiná tělní tekutina vyschne, virus HIV nedokáže přežít a téměř okamžitě hyne.
Z epidemiologického hlediska je AIDS krevní infekcí. Nemoc AIDS je stále smrtelným onemocněním, na které neexistuje účinný lék. Prevence proti AIDS souvisí s možnými způsoby přenosu viru HIV.

HIV virus HIV virus HIV virus
HIV virus HIV virus HIV virus
HIV virus HIV virus

 

Nákaza HIV

Virus HIV se přenáší třemi způsoby: 1) Při rizikovém sexuálním styku, 2) krví – např. infikovanými jehlami u narkomanů nebo při transfuzi krve a chirurgických zákrocích v rozvojových zemích a za 3) z matky na plod.

Jak poznám, že jsem se nakazil?

Nákaza se projevuje v 70% případů po inkubační době okolo jednoho až čtyř týdnů chřipkovými příznaky, zejména krátkou a vysokou teplotou, výrazným zvětšením uzlin na krku či v tříslech, nočním pocením. Potom, co tyto příznaky odezní, může být nemocný zcela bez jakýchkoliv dalších příznaků po několik měsíců až let. Virus se ozývá po delší inkubační době, zpravidla 10let, což se nejprve projeví v komplikacích s léčbou běžných infekcí, následně se tyto infekce stávají z důvodu selhání imunitního systému(AIDS) životu nebezpečné.

V případě nákazy se v krvi začnou tvořit protilátky už od 3-4 týdnů po primární infekci. Právě ty jsou ukazatelem HIV pozitivity. Na test HIV se proto doporučuje jít po 2-3 měsících od rizikového styku.

Léčba infekce virem HIV je velmi komplikovaná a v současné době se nedá říci, že vede k uzdravení, ale její smysl spočívá především v prodloužení života HIV positivního člověka.

V současnosti se preferuje tzv. kombinovaná léčba, kdy se používá více léků najednou, aby se snížili účinky vedlejších účinků a zároveň se prodloužila doba, než se vytvoří vůči této lékové formě rezistence. Léky v dnešní době přímo znemožňují viru HIV zvyšování jeho kopií v těle. Pokud byste je chtěli spočítat, došli by jste k počtu něco přes 20 různých látek, které lze kombinovat. Co se týče počtu léků, existují desítky kombinací, které se reálně používají . Všeobecně známé a běžně používané jsou např. Hivid, Videx, Epivir, Viracept atd. Mezi novější patří Kaletra, Fuzeon, Stocrin, Invirase. Léčba jednoho HIV pozitivního člověka je závislá na jeho zdravotním stavu, použitém léčivu a stojí ročně cca 500 000,- Kč. V ČR je hrazena zdravotní pojišťovnou. Léky, které neprošly kategorizační komisí MZČR nejsou hrazeny, přestože jsou často poslední záchranou pacientů.

Informace o viru HIV - komentáře

Komentář ze dne: 16. 06. 2015 23:55:48     Reagovat
Autor: evik (email) - neregistrovaný
Titulek: co se spodnim pradlem
oblikla jsem si spodni pradlo po osobě ktera je nekažena virem hiv pradlo bylo vyprane ,mohu se i takhle nakazit virem hiv děkuji za odpověd

Komentář ze dne: 19. 07. 2014 18:52:55     Reagovat
Autor: Angela112 (email) - neregistrovaný
Titulek: Zúčastněné strany mě můžete kontaktovat prostřednictvím e-mailu :
Tam bylo mnoho pochybností o vyléčení HIV AIDS, jsem taky byl pochyboval, ale teď mám věřit, že zázrak i přijaté mohou být také pomoci světu. Jmenuji se Angela můj email je angelafreeeman@gmail.com Žila jsem s touto smrtelnou chorobou více než rok, můj manžel zjistil, že jsme byli oba HIV pozitivní. Snažíme se všemi prostředky, žít svůj život navzdory této věci v našem těle je pouze tehdy, když jsme narazili na této mocné bylinkář, který ztvárnil lék. Na začátku jsme byli více skeptičtí, ale můj manžel trval na tom, dávat to zkusit, a objednali jsme si na některé ze svých bylin a během několika týdnů po ukončení procesu kvůli tomuto bylinkář, šli jsme na test, jak jsme také řekl, jsme byli ohromeni štěstí, když jsem obdržel výsledky v klinice.Míra viru v těle a upadl do několika týdnů jsme byli zcela vyléčených. Ptali jsme se rovněž, proč nepřišel na svět měl lék, a on říkal, že on dělal v roce 2011, ale byl odmítnut mezinárodní výzkumný tým.Nejdůležitější je, abyste se vyléčit, pokud se chcete dozvědět o tomto bylinkář hovoru na +2349032913215 nebo e-mailem: odincurahiv@gmail.com nebo odincurahiv@outlook.com

Komentář ze dne: 07. 10. 2011 21:05:11     Reagovat
Autor: petra (email) - neregistrovaný
Titulek: jak se pozna hiv
Chtěla sem se zeptat je to 2roky co sem se rozešla s ´přitelem a dnes sem se dověděla od jeho kamarada že ma hiv jak se to pozna děkuji

Komentář ze dne: 15. 02. 2008 12:33:00     Reagovat
Autor: jan - neregistrovaný
Titulek: orální sex a HIV
Jak vysoká jsou rizika pro pasivního partnera při orálním sexu v souvislosti s možností nákazy virem HIV?

Komentář ze dne: 12. 02. 2008 23:39:23     Reagovat
Autor: pepa (email) - neregistrovaný
Titulek: odpoved
Tak našel jsem odpoved.

http://www.sfaf .org/aids101/ transmission.h tml#outside

Komentář ze dne: 27. 02. 2007 14:17:23     Reagovat
Autor: pepa (email) - neregistrovaný
Titulek: Hiv v spermatu.
Dobry den....mno mnel bych takovej dotaz. Hledal jsem to na spoustu mistech ale nic jsem nenašel.. Zajimalo by mne jak dlouho je virus Hiv aktivny v spermatu po ejakulaci. Jestli postupne odemira a nebo co? a tak isto i vkrvi když vyteče ztela ven jak dloho tam? Za jakoukoliv odpoved dekuji....

Komentář ze dne: 01. 03. 2007 00:32:55     Reagovat
Autor: Azarael - neregistrovaný
Titulek: Re: Hiv v spermatu.
hmmm tak presne to nevim ,ale jelikoz virus neni metabolicky aktivni, jako napriklad bakterie, tak za vhodnych tepelnych podminek je schopen pretrvat pomerne dlouho. Nevim jak je to s tak slozitym virem jako je HIV, ale jinak jsou viry temer nesmrtelne, nejsou odolne pouze proti visokym teplotam.

pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |