004.cz

Vše o transvestitismu...

Dobrý den. Je mi 28 a od svého dětství až dodnes jsem se tajně převlékal do ženských šatů. Co mě nejvíce přitahovalo, bylo a je oblékání nylonových punčoch. Nikdy jsem ale svou touhu neodtajnil. Vzrušovala mě a stále vzrušuje představa sexuelního kontaktu mě v roli ženy s mužem. Na druhé straně vím na 100%, že jsem i na holky. Mám přítelkyni, kterou mám velmi rád, sex s ní mi ale připadá poněkud monotóní. Poraďte mi, jsem gay? Co si počít?

Tonda


Ahoj Tondo,

pokud muž dosahuje vzrušení při převlékání do ženských šatů(cross-dressing), nazýváme to termínem transvestitismus, který je někdy označován i jako tzv. velký fetišismus. Nemusí se jednat jen o převlékání, ale i vystupování v ženské roli. Je třeba podotknout, že se jedná o sexuální deviaci v objektu. U transvestitismu nebývá narušen pocit příslušnosti k vlastnímu pohlaví. Jak sám říkáš, jsi muž a máš i svou přítelkyni. Vztah k nylonu je fetišismem jako takovým a nemusí být podmíněn přítomností jiné deviace – jako třeba transvestitismem v tvém případě, nicméně vztah k punčocháčům a spodnímu prádlu žen je u transvestitů pravidlem.
Transvestitismus je něco zcela odlišného od transsexualismu a pojmy nelze zaměňovat. Transsexuálové se odlišují velmi zásadně – jejich tělo je ve značném rozporu s psychologickým pohlavím – cítí se tedy býti ženou v mužském těle, či opačně – mužem v ženském těle. Transsexuálové touží po trvalé změně pohlaví, transvestité nikdy.

Transvestitismus je na rozdíl od transsexuality takřka výhradně mužskou záležitostí. Transvestitismus u žen je extrémně vzácný.
I když je většina transvestitů heterosexuálních, sexuální styk se ženou jim nepřináší skutečné uspokojení a jejich sexuální apetence je velmi nízká – přesně jak říkáš – je monotónní. Podle výzkumu Doctera a Princeové* je poměrné zastoupení u transvestitů – 87% hetero, zbytek homo, bi a asexuální. Velmi častá je právě i touha po homosexuálním styku, která je často realizována, což potvrdil i tento výzkum. Více než 50% heterosexuálních transvestitů má homosexuální zkoušenost a to i opakovanou. Transvestité mohou žít ve spokojených manželských svazcích i celoživotně. Potřeba cross-dressingu se často vyskytuje při partnerské krizi, zvláště je-li její příčinou sexuální nesoulad. Převlečení do ženských šatů slouží k redukci stresu i naplnění potřeby sexuálního vybití.

Nyní se dostáváme k otázce, jestli je vhodné se partnerce svěřit se svojí potřebou, či nikoliv – budeme-li se držet stále výzkumu Doctera a Princeové můžeme nabídnout i čísla o tom, jak ženy – partnerky jsou schopny tuto libůstku u svého muže tolerovat. Celých 29% tento postoj toleruje, 19% velmi nesouhlasí, zbytek nemá vyhraněný názor. Svěřit se ženě se svou potřebou cross – dressingu není snadné a je třeba takový krok pečlivě zvážit a naplánovat. Transvestitismus je deviace společensky neškodná a je plně postačující, pokud je její nositel se svým údělem vyrovnán a nečiní mu žádné další problémy.

Osobně bych doporučil osobní konzultaci se sexuologem, který by ti mohl pomoci s překonáním některých překážek a vlastním sebepoznáním.

Pro doplnění: Existuje i termín tzv. homosexuálního transvestitismu, kdy gay, či lesbička se převlékají do šatů opačného pohlaví bez jakékoliv potřeby sexuálního vzrušení a ani potřeby být považován za opačné pohlaví. Častější je opět u gayů, zvláště s feminnímy rysy. Má-li zženštilý gay možnost být na chvíli v roli skutečné ženy, cítí úlevu od nepříjemného napětí, vyvolávaného neustálou nutností svou přirozenou ženskost před společností tajit. Někteří maskulinní gayové to mohou brát spíše jako karikaturu a způsob zábavy – označují se jako drag queens.

Transvestitusmus nejsou travesty shows, což je pouze komerční atrakce a s pravou podstatou transvestitismu nemá nic moc společného – převlékání nemá účel sexuálního obohacení, ale finančního zisku. Není však vyloučeno, že travesty umělkyně nesmí být heterosexuální transvestita. Pokud je gay, což je nejčastější případ, jedná se spíše pouze o travesty umělkyni.

Co není transvestitismus? – Tuto deviaci nelze diagnostikovat u dětí či adolescentů, kteří se jednorázově, či několikrát mohou převléknout do šatů opačného pohlaví. Může se jednat o dětskou zábavu a u o něco starších adolescentů může být původ ve zmatenosti, či frustraci typických pro psychiku dospívajících(Hyde, 1994).



* Docter, R.F., Prince, V., Transvestitism: A survey of 1032 cross-dressers. Arch. Sex. Behav. 26,1997, 589-606.

Související články:

Vše o transvestitismu... - komentáře

Komentář ze dne: 09. 06. 2012 02:42:27     Reagovat
Autor: Š - neregistrovaný
Titulek:
Ahoj,
přečetl jsem si článek a úplně tak nesouhlasím.
Trasvestity dle mého názoru by stálo za to rozdělovat.
Někteří se "převlékají" za účelem sexuálního uspokojení. Můžou to dělat tajně nebo za přítomnosti jiné osoby, ale je za tím sex. Není to nic špatného, když to jiné neobtěžuje.
Někteří to dělají, protože to tak cítí i bez sexuálního podtextu. Muž může být mužem, milovat ženu, ale převléká se nebo v tomto případě obléká se, tak jak to cítí – co je mu vlastní. Neuvádím "jí" protože to je hodně malá minorita.
Lepší by bylo uvádět "fetishistický transvestismus" a "transvestismus" jsou to dvě oblasti a ta druhá se myslím blíží "třetímu" pohlaví.

Zdar Š.
p. s. Mnozí si za převlíkači představují muže kradoucí po balkónech ze šňůr kalhotky, ve kterých onanují, ale jsou i jiní, kterým nejde o sexuální vyvrcholení.

pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |