004.cz

Léčba metodou SSAD

Zdravím,

zároveň se omlouvám, že Vás tímhle obtěžuju, vlastně ani nevím, jestli mi můžete nějak pomoct... doufám, že můžete. Nejde o mě, přesněji, týká se to jednoho přítele. Jen tak mimochodem ho tak nějak miluju, a fakt, že momentálně nás od sebe dělí několik tisíc kilometrů, vůbec nic neusnadňuje. Přesně naopak.

Je mu 20, o rok víc než mně. Asi od 14 nebo 15 věděl, že je "jiný", zamiloval se do kamaráda... kterého miluje, alespoň platonicky dodnes. Nikdy se ale nevyrovnal s tím, že je "na kluky". Má to jeden hlavní důvod: pochází z Íránu, kde je "díky" šíitskému islámskému režimu jen ten fakt, že jste gay, trestán v nejhorším případě i smrtí. Pak jsme se ale potkali... a zamilovali ;-) A zdálo se mi, že už jednoduše bere skutečnost, jaká je. Až do teď. Jeden jeho přítel, znají se asi rok, mu z ničeho nic, přesto, že celou dobu věděl o jeho orientaci, začal tvrdit něco o "SSAD" (
http://www.narth.com/docs/ssad.html ). Což je v podstatě, alespoň podle toho, co jsem našel, o tom, že homosexualita se dá léčit. Když jsem se svého klučíka zeptal na detaily, řekl mi jenom, že je to "jen jedna z teorií"... Ale je mi jasné, že tomu velmi věří, věří, že se může z homosexuality "vyléčit". Vím, že na tom svém kamarádovi velmi psychicky závisí, na druhou stranu ale vím, že mě miluje. A já miluju jeho. Dal bych za něho život... A pokud můžu říct, vím, že je gay a že nikdy nic k žádné dívce necítil. Taky bohužel vím, že několikrát v minulosti řešil kvůli své orientaci i dalším problémům otázku sebevraždy, naštěstí zatím jen teoreticky... Proto se bojím, že kdybych začal argumentovat tím, co považuji já za "opravdu vědecké teorie" o lásce ke stejnému pohlaví, že by se dostal v podstatě mezi "dva mlýnské kameny", jak se říká... a že by to mohl reagovat jako už jednou nebo dvakrát v minulosti, když jsme se ještě neznali. Ale nechci ho ztratit. A nejsou to jen tyhle "sobecké" důvody, nechci, aby byl v životě nešťastný třeba proto, že poslechne toho svého přítele, za čas se ožení... Vážně nevím, jak mu pomoct. Nechat ho, ať sám najde pravdu o sobě? Jenže mám pocit, že ten kamarád s ním jednoduše manipuluje a zneužívá jeho psychické závislosti na něm, česky řečeno, snaží se ho "oblbnout". Řekl jsem mu (své lásce), ať poslouchá jenom svoje srdce, nic a nikoho jiného... třeba i včetně mě. Že jenom on sám zná odpověď, pokud jde o jeho sexuální orientaci, nikdo jiný...

Nevím, jestli jste někdy slyšeli o téhle šílené "SSAD teorii" a netuším, jestli mi... nám vůbec můžete pomoct. Pokud ano, prosím Vás o to. Budu Vám do smrti vděčný.

Pavel


Ahoj Pavle,

tuto metodu jsem neznal, a tak jsem se podíval na výše uvedené stránky. Existují určité sekty, či náboženské skupiny, či šarlatáni, kteří o sobě tvrdí, že jsou schopni vyléčit homosexualitu. Když bys podrobil jejich vyléčené pacienty psychoanalýze, zjistíš několik věcí. Homosexuální orientace v nich samozřejmě zůstává, ale oni se mohou tvářit i tak, že jsou vyléčení. Homosexuál, který je se svojí orientací vyrovnán a spokojen – tzv. egosyntonní homosexuál, se nikdy touto metodou nevyléčí. Naopak egodystonní homosexuál, který odmítá svou homosexualitu, jež je pro něj nežádoucím břemenem, se rád nechá manipulovat a pokud je manipulátor(vznešeně se může označovat za psychoanalytika) dostatečně šikovný, dokáže přinutit druhého, aby zapřel své přirozené potřeby. Jedná se tedy o popření identity, čehož některé sekty využívají k manipulaci jedince.Ten to samozřejmě velmi rád udělá. Toto vyléčení je tedy jen technika, jak uvést mladého gaye do životního bludu. Metoda SSAD je zastáncem teorie, že homosexualita je dána především výchovou a konflikty v dětství. Na základě odstranění a pomoci s porozuměním chybám v psychosexuálním vývoji pomáhá pacientům uvědomit, že jsou heterosexuální. Snaží se tak o socioheterosexuální adaptaci. U bisexuálů se adaptace tím či druhým směrem může podařit, ale gayů však místo k adaptaci dochází k tzv. maladaptaci – falešné adaptaci, která má nepříznivý dopad na duševní zdraví. Pacient je pak ohrožen depresemi a suicidiem, jak jsem psal výše.

K dalším drastickým metodám, které nevedou ke změně orientace patří:


Metoda averzivní – pacientům se podala látka vyvolávající zvracení, či elektrické šoky a zároveň se jim pouštěly homosexuální obrazy, když jim bylo dobře, předkládali jim scény z heterosexuálního života. Vedlo to k tomu, že pacienti začali sami zvracet když viděli lékaře, který jim prostředky na zvracení podával, než při homosexuálním styku, který leckdy svévolně prováděli mezi sebou během hospitalizace.
K psychoanalytickým metodám se používalo i LSD, ale bezúspěšně a s metodou se přestalo po zjištění škodlivosti této drogy.
Stereotaktické metody spočívaly v neurochirurgických operacích mozku. V několika málo případech se to podařilo, avšak vždy se jednalo spíše o mrzačení pacienta, pokud přímo při výkonu nezemřel. Častěji stereotaktické metody způsobovaly demenci, při které už nešlo zjistit, jak je pacient orientován.
Kastrace způsobí snížení sexuálního pudu, nikoliv erotického prožívání.

Homosexualitu nelze vyléčit ani měnit. Máš-li ho rád a tvůj cit je opravdový, očekával bych, že bys chtěl s partnerem i žít. Je-li cit oboustranný a jsi-li si jím jistý, volil bych jeho odchod z Iránu do ČR. Nikdo by ho neměl nutit k něčemu, co nemá smysl. Je to velmi komplikovaný problém. Nemohu říct, co bude nejlepší, neb neznám všechny podstatné okolnosti. Pokus se svému příteli pomoci se sebepřijetím a odraď ho od neuvážených činů jako je svatba či nějaká léčba, co nejdéle to půjde.

Hodně štěstí.

Související články:

Léčba metodou SSAD - komentáře

Komentář ze dne: 15. 09. 2016 10:03:45     Reagovat
Autor: Martin - neregistrovaný
Titulek: Léčba metodou SSAD
Homosexualita je vrozená a nedá se odstranit. Léčba metodou SSAD je úplná pitomost.

Komentář ze dne: 01. 09. 2011 18:31:59     Reagovat
Autor: Rennie - neregistrovaný
Titulek: Tak
Lze předpokládat, že metoda SSAD je naprostá hovadina.

pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |