004.cz

Výchova v lesbickém páru

Má partnerka se v současné době rozvádí, má roční dceru. Její manžel - brzy exmanžel - jí hrozí, že ji dcerku vezme, začne-li ona žít s jinou ženou. Argumentuje, že to bude negativně ovlivňovat zdraví a výchovu té malé. Již jsme si zjišťovaly s mou přítelkyní u právníka, který nám řekl, že dceru jí nemůže odebrat, protože důvody, které manžel uvádí, jsou neopodstatněné.
Nicméně bych Vás požádala o radu týkající se péče o dítě v lesbickém páru. 
Samozřejmě jsme se s partnerkou dohodly, že spolu nezačneme žít okamžitě po rozvodu, ale za 1-2 roky, aby se vztah mezi ní a exmanželem uklidnil. I poté, co spolu začneme sdílet jeden byt, chystáme mít oddělené ložnice kvůli malé. Ale žádná z nás neví, na jak dlouho a jestli je to dobrý nápad. 
Nicméně obě máme strach, že malá něco zjistí a že se začne ptát. Samozřejmě chceme obě navštívit psychologa pro radu, jak se zachovat a jak se celou dobu chovat. Pravděpodobně z výše uvedeného textu vyplývá, že jsme s partnerkou pouze krátkou dobu, ale náš vztah trvá již téměř 5 let. Nicméně mezitím se má přítelkyně rozhodla pro manželství, které měla dříve vysněné. Nicméně zjistila, že manželství nefunguje a proto se k sobě po mnoha trnitých cestách vracíme. Budu vděčná za jakoukoliv radu.

Klára


Milá Kláro,

Velmi dobře chápu, jak je to pro vás nyní těžké, protože nikde není přímo k nalezení právník a psycholog, který by byl v této problematice "kovaný". Hodně podpory najdete na serveru www.lesba.cz , kde v Poradně jsou i zodpovězené dotazy ohledně výchovy dětí. Také diskuse na Lesbické literární kavárně u stolku Rodičovství Vám jistě mnohé osvětlí.

Můj osobní názor je takový:
Vím, v jakém psychickém tlaku jste Vy a hlavně Vaše partnerka, které ukřivděný manžel vyhrožuje, že ji připraví o dítě. Na jedné straně strach, bezradnost, na druhé straně i výčitky a pochybnosti, zda jdete správnou cestou.Takže první věc - ženský, vydržte, nedejte se! Držet manželství za každou cenu a žít ve lži vůči dítěti je nesmysl,ničilo by vás to všechny.

Jestliže se partnerka definitivně rozhodla,že manželství je pro ni nadále z jakéhokoli důvodu neúnosné,je její právo podat návrh na rozvod a nemá to co dělat s jejím dalším partnerstvím. Při rozvodu se také rozhoduje o tom, komu bude dítě svěřeno do péče. Při tomto rozhodování je nejdůležitějším hlediskem zájem dítěte a homosexualita není důvodem k tomu, aby matce bylo dítě "odebráno". Ideální je, pokud se rodiče dohodnou. Když ne, hledí se na to, jakým způsobem rodiče žijí, jaké mají možnosti se o dítě starat, kdo je s ním na "mateřské"... atd.

Manžel je asi uražený, rozčarovaný, připadá si podvedený a proto se takto brání a svoji ženu tímto vydírá. Na Vašem místě bych ho nedráždila ještě víc. Držela bych se modelu "nemohu s tebou žít a můj další partnerský život teď není podstatný. Důležité je, abychom se dohodli, vzájemně se co nejmíň ničili a vytvořili si způsob, jak budeme vychovávat naše prtě."

Další partnerský život je totiž z hlediska současné úpravy poměrů vůči dítěti irelevantní. Nikdo nemůže teď rozhodovat na základě spekulace o tom, jak budete žít v budoucnu. Manžel tedy Vaši partnerku nemůže připravit o dítě z důvodu potenciálního lesbického soužití.
Ale mohl by jít po každé maličkosti, která by z Vaší partnerky mohla činit v očích soudu "špatnou matku",tedy "dostat ji" na něčem jiném, tak pozor na to.

Co se týče budoucího uspořádání, je vždy nejlepší dát věcem přirozený průběh. Pro harmonický vývoj dítěte je nejdůležitější, aby vyrůstalo v prostředí plném pohody, lásky a bezpečí.Když bude od malička vidět, jak je doma se dvěma mámama (nebo s mámou a tetou) dobře, bude to brát jako samozřejmost a rozhodně mu to nijak neublíží. A až se ex-manžel trochu uklidní, věřím, že prtě bude mít i tátu, se kterým maminka nežije, protože miluje tetu, to někdy tak je, ale je to v pořádku, protože prtě má tím pádem tři lidi, kterým na něm bytostně záleží a to je moc fajn.A až bude brát rozum a bude se ptát, řeknete mu pravdu a k vašemu překvapení se milé mrně nad tím skoro ani nepozastaví.

Je moc dobře, jak zodpovědně k tomu přistupujete, že už máte právníka a nebráníte se i porady u psychologa. Myslím si, že jdete správnou cestou. Držte se a nenechte se od nikoho vydeptat. Přeji hodně energie pro toto těžké období a spoustu krásných věcí do vašeho budoucího soužití.

Výchova v lesbickém páru - komentáře

K článku není žádný komentář
pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |