004.cz

Skupinový výběr

Mladý člověk žije v nějaké společenské skupině, je jejím členem a v této skupině se zamiluje do jednoho z členů a uchází se o jeho přízeň. Je to výběr, při němž je člověk velmi omezen ve své nezávislé volbě, protože podléhá mocné sugesci skupiny.

Představme si skupinu jako týdenní setkání skupiny kluků. Po jisté době je vnitřní dynamikou skupiny vytipován její favorit - nějaký mladý, příjemně vyhlížející kluk sportovní postavy. Je obyčejně takto zvolen celou skupinou jako takzvaná hvězda skupiny.

Vzniká tak davová sugesce skupiny, jakési šílení jej ulovit. Pokoušejí se o to všichni nezadaní a někdy i zadaní kluci a získat jej reprezentuje dobýt místo "partnera hvězdy skupiny".

Výhodou skupinového klání nejen o hvězdy absolutní, ale i o hvězdy nižšího řádu je, že chybí trýzeň oslovení, protože členové skupiny, party, se obvykle trochu znají a je dovoleno oslovit kohokoli.

Nevýhodou skupinového výběru je právě existence sugesce skupiny, že totiž podlehnu nějakému šílenství nebo sugesci o někom, kdo se mi potom mimo skupinu třeba nebude ani líbit.

Dosáhnout nedostupného dráždí člověka odjakživa. V mladistvých partách se hvězdami skupin stávají chlapci nejdokonaleji imitující nějaký současný idol (zpěváka, herce) nebo jeho chování.

Nehledí-li někdo hned k výšinám hvězd, může si ve své skupině vybrat partnera vhodného a správného, protože skupina dovoluje, aby si člověk partnera prohlédl a aby ho lépe poznal. Je to pak vztah lidí, kteří říkají: "Dva roky jsme spolu jezdili na Lipnici a na víkendové výlety a teprve od loňska jsme spolu začali chodit."
Člověk velmi často zabloudí v nějakém vztahu, neuspěje a pak pochopí, že kamarádství ke klukovi z vody není jenom kamarádství.

Společenskou skupinou, jež ti diktuje ve výběru, jsou někdy rodiče. Nejenže tě leckdy přesvědčují, abych sis konečně našel nějakou pěknou dívku, ale zbytečně tě odrazují i od velmi kvalitního a atraktivního kluka. Mohou ti ubližovat i posměchem a opovržením. Nesmíš to tolerovat a bojuj za svá práva, nezapomínej stejně tak na vlastní soudnost a racionální výběr!

Je-li skupina malá či nemá-li vhodné věkové rozvrstvení, hrozí nebezpečí nouzového výběru, což je v gay komunitě častější než v jiných skupinách.

Skupinový výběr - komentáře

K článku není žádný komentář
pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |