004.cz

Obřízka

Židovské náboženství pohlíží na obřízku jako na symbolickou lidskou oběť. Tento pradávný zvyk však v sobě nesl i prvek zdravotní prevence.

Obřízku, tedy odstranění předkožky penisu, spojuje většina lidí s židovským náboženstvím. Ví se také to, že tradiční rituál se odehrává obvykle během prvních sedmi dnů po narození. Málokdo však tuší, že s obřízkou si "tyká" i moderní medicína.

Předkožka pokrývající žalud penisu bývá různě dlouhá, široká i elastická, takže někteří muži s ní nemají sebemenší potíže, jiní ovšem ano. Pokud jde volně přetáhnout přes žalud a její majitel dbá na hygienu, pak bývá všechno v pořádku. Hůř je na tom ten, kdo na základní hygienická pravidla zapomíná. Žlázy kolem žaludu totiž produkují maz, který se hromadí v předkožkovém vaku - a takové místo se přímo podbízí vzniku infekce. Mikroorganismy se ale mohou při intimním styku přenést a pak vyvolají nepříjemná zánětlivá onemocnění, která si pak partneři vzájemně předávají jako pingpongový míček.

Neviditelné plusy
Lékaři pohlížejí na obřízku jako na veskrze pozitivní zákrok. Například ve Spojených státech, kde se praktikuje přibližně od roku 1940, a to jak ze zdravotních, tak i z náboženských a společenských důvodů, bylo v roce 1970 obřezáno 90 procent novorozeňat. Dnes jejich počet klesl na 65 procent. Jedním z důvodů je, že mnozí rodiče nechtějí vystavovat svého syna poměrně drsným vtipům, které se točí kolem nižší citlivosti penisu u obřezaných mužů.
Evropa se k obřízce staví s mírným odstupem, což se odráží i v technice chirurgického zákroku. Zatímco v USA se odstraňuje předkožka celá, na starém kontinentu se zkracuje pouze o zúženou část.
"Chlapce - budoucí muže - to připravuje ještě o jednu výhodu," tvrdí doktor Kubíček. "Tím, že žalud obřezaného penisu je méně citlivý, vydrží muži při pohlavním styku 'déle', což oceňují hlavně jejich protějšky."

Na návštěvě v královské posteli
Kdo má problémy s předkožkou, nemusí být ale ještě špindíra. Jako názorný příklad může posloužit Ludvík XVI., který miloval především lov a svou zámečnickou dílnu. Zatímco s nářadím zacházel zručně a vynalézavě, v manželské ložnici selhával na celé čáře. Důvodem nebyla impotence či nesmělost, jak se zprvu domnívalo okolí následníka trůnu, ale fimóza - vrozené zúžení předkožky, které zabraňovalo erekci, a tudíž i pohlavnímu styku. Teprve sedm let po svatbě přišel věci na kloub králův osobní lékař. Jeho Veličenstvo se podrobilo malému chirurgickému zákroku - tedy obřízce - a Marie Antoinetta, do té doby nedotčená panna, se konečně dočkala nejen druhé svatební noci, ale i vytoužených potomků.
"Předkožka se může zúžit i po sérii opakovaných zánětů," varuje doktor Kubíček. "Kromě toho existuje ještě parafimóza, velice bolestivý otok žaludu, kdy zúžený prstenec předkožky stažený za žalud zaškrtí penis."
Netřeba dodávat, že takový stav vyžaduje okamžitý lékařský zákrok.

Šest poznámek k operaci

  • obřízku lékař doporučí, pokud je předkožka zdrojem jakýchkoliv potíží
  • vždycky je nutné vyjádření odborného lékaře, tedy urologa či androloga
  • u vrozených vad močové trubice a penisu může být předkožka cenným materiálem, ze kterého operatér "ušije" chybějící části
  • u starších chlapců a u mužů není nutná hospitalizace: operuje se ambulantně za pomoci lokálních anestetik
  • u malých dětí se zákrok provádí v celkové narkóze

(Prameny: Spirála, iDNES)

Obřízka - komentáře

Komentář ze dne: 30. 09. 2018 20:03:42     Reagovat
Autor: LiborV - neregistrovaný
Titulek: Je to podstatné?
Bylo období kdy obřezanost nebo neobřezanost bylo pro mě téma. V současné době žiji 8 let ve spokojeném stálém monogamním vztahu. Musím říci, že to, že jsme oba neobřezaní nemá na naše párové štěstí a milostný život žádný vliv. Z naší zkušenosti vím, že je pro nás obřezání/ neobřezání věc, která není pro nás podstatná. Spíš dotek, přitulení...

Komentář ze dne: 28. 04. 2011 18:45:45     Reagovat
Autor: - neregistrovaný
Titulek: PROČ SE NEOBŘEZÁVAT
Rituální obřízka židů a muslimů přináší nepřirozené změny v oblasti povrchu žaludu. Tato tkáň je za normálních okolností u zdravého neobřezaného muže přechodovou tkání mezi sliznicí a kožním krytem. Nemá kožní mazové žlázy a je vlhčena podobným způsobem jako sliznice. Dojde-li po obřízce k redukci předkožky a žalud zůstává trvale nechráněný, jeho povrch postupně vysychá a rohovatí. Nervová zakončení těsně pod povrchem řaludu ustupují do hloubky a žalud se stává méně citlivý. Při sexuálním aktu je pak sníženě odolný proti poranění, a drobné trhliny se pak mohou infikovat. Toto představuje riziko pro sexuální nechráněný styk zejména pro mladé ženy, kdy zanesenou virovou infekcí hrozí ohrožení rakovinou děložníhi čípku. Muslimské a židovské skupiny vybízí k preventivním obřízkám z důvodů snížení rizika onemocnění virem HIV, ale opak je pravdou. Ne každý nechráněný styk s osobou HIV pozitivní musí skončit infekcí tímto virem. Studie dokazují, že naopak pravděpodobnější je opakovaný styk a riziko při poranění nedokonalého krytu žaludu u obřezaného muže je z hlediska poranitelnosti žaludu podstatně vyšší. Nechráněný sexuální styk s přerušením je pak s obřezaným mužem podstatně rizikovější, protože při snížené citlivosti častěji dochází k mimovolné ejakulaci mimo vyvrcholení. Z obecného lidského hlediska je pak obřízka stejně nepřirozená jako naříklad pearsing nebo jiné sebeporaňování,

Komentář ze dne: 28. 08. 2018 03:50:29     Reagovat
Autor: KingBig - neregistrovaný
Titulek: Re: PROČ SE NEOBŘEZÁVAT
Tohle je takova kravina ze nechapu. Neorezany penis nechutny.. prenasi vic infekci a navic pokud obrizku udelaji v detstvi tak je nahore i sirsi a lepe tvarovany.. mam to od 5 let mel jsem ke 100 partnerek a reakce byla v 90% wau. Predcasna ejakuace? Co to je? Nikdy jsem nezazil.. spatna citlivost? Nemyslim si.. a hygiena? Naprosta pohoda... takze za mne rozhodne obrezavat cim drive tim lepe

Komentář ze dne: 24. 10. 2005 21:05:25     Reagovat
Autor: Radek (email) - neregistrovaný
Titulek: Poraďte mi !!!
Ahoj kluci, asi rok uvažuji o obřízce, ale stále nenacházím jednoznačné plusy nebo mínusy, takže se nemohu rozhodnout.
Mohli byste mi sdělit (vy co jste obřezaní) vaše pocity při obřezání a po něm? A jste spokojení se svým nynějším stavem? Hlavně by mě zajímalo, jaký je sexuální život s obřízkou a jestli má vliv na citlivost penisu? A hlavně co na to říkají holky? Všude se totiž dočítám, že obřízka snižuje citlivost penisu? Rovněž jsem se tady dočetl, že jsou asi dva druhy obřízky - částěčná a celková. Tak pokud o tom něco víte, byl bych rád za radu. No a úplně nejlepší by bylo, kdyby jste mi mohli poslat na mail fotky penisu před a po obřezání. Abych vůbec viděl, co to obnáší. Samozřejmě anonymní detail. Díky moc za rady. Radek

pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |