004.cz

Pokud již k nevěře došlo...

Tak jako první si zde řekneme, že nevěru zde nebudeme morálně odsuzovat, ale pokud se již stalo, tak ji budeme řešit.

Nejprve bychom mohli zapolemizovat nad závažností nevěry podle toho, zda-li se jedná o nahodile odhalené promiskuitní selhání, které je náhodné vzhledem k charakteru člověka, kvalitě a délce partnerství, které takové selhání narušilo. Na druhé straně je dlouhotrvající mimopartnerský vztah, který byl do jeho odhalení přísně konspirován a utajován. Samozřejmě první případ je mnohem jednodušší než ten druhý.

Jak jednat upřímně pokud došlo k nevěře?

Byl jsem svému partnerovi nevěrný, on to ještě neví a já nevím, co udělat aby se to nedozvěděl, nebo jestli se mám přiznat ke svému činu, nebo spíše aktu.

Máme nevěru přiznat nebo zatajit? Když s někým chodím je nevěra jasnou neoddiskutovatelnou zradou. Jenže co naplat, může nastat okamžik, kdy zradím, a potom mě to mrzí. Jak dál? Přiznáním nevěry vůbec nic nespravíte, naopak vztah smrtelně ohrozíte. Pravdomluvnost není vrcholem lidské ctnosti a pravda je často nezdvořilá a nevkusná. Nejde sdělit matce, že po přechodu zestárla a ztloustla víc než otec, ačkoli je to pravda. Řekne-li mi partner, že podlehl neodolatelnému svodu v gay klubu, jeho upřímnost ve mne vyvolá sebelítost, vyčítání a naříkání, nebo hrubost, čímž můžu vztah zahubit. Upřímnost má své meze a za určitými hranicemi je nevkusná. Pomyslet na situaci, kdy řeknete svému partnerovi: " Dneska jsem na ulici potkal krásnýho kluka, mnohem krásnějšího, než jsi ty. A ani nevíš, jak mne zamrzelo, že nechodím s ním, ale s tebou". Zdá se vám to vkusné? Samozřejmě, že vás to napadne, i když milujete svého partnera, ale upřímnosti vždy jen tolik, aby neničila!

Pokud váháte jestli se přiznat nebo ne, rada zní:

Zatloukat, zatajit, zamlžit!

Zopakuji, že přiznáním nevěry vůbec nic nespravíte, naopak vztah smrtelně ohrozíte. Samozřejmě se vám uleví, ale uvědomte si že tomu druhému přitížíte, ublížíte a navíc i pokazíte to, co jste dlouhou dobu pracně a s láskou vybudovali. Opravdu otevřená pravdomluvnost zde není na místě a se ctí to nemá co společného. Zatajení je jediný osvědčený a lety ověřený postup, co udělat, aby dopad nevěry byl minimální. Pokud cítíte spoustu vnitřních výčitek svědomí, zkuste si o tom promluvit se svým nejlepším přítelem, nebo přítelkyní. Výčitky svědomí nechť jsou vaším jediným trestem a zároveň odpuštěním. Nechtějte slyšet odpuštění od partnera. Zanecháte na něm bolestivou jizvu.

Mnoho odpovědí na své otázky získáte v archívu starších diskuzních fór webu, pro toto téma zde

Pokud již k nevěře došlo... - komentáře

Komentář ze dne: 07. 01. 2015 16:31:39     Reagovat
Autor: Tetřev Honzlovec - neregistrovaný
Titulek: Není univerzální recept
Na otázku, zda nevěru přiznat nebo ne, není univerzální odpověď. Pokud šlo o jednorázový úlet, podvedený o tom neví a viník je z toho sám dost nešťastný, je přiznání chybou. Proč? Protože ten nevěrník je potrestán už tím, že s tím bude muset žít. A ten podvedený si nezaslouží trestat ze chybu partnera.
Zcela jiná situace je ale v případě, že jde o déletrvajcí věc, kterou se navíc podvedený doví. Pak je správné se přiznat - už jen proto, aby ten druh neměl pocit, že z něj viník dělá hlupáka. Navíc teprve to přiznání může reálně začít rekonstrukci vztahu, pokud o ni oba stojí.

Komentář ze dne: 04. 11. 2014 14:42:39     Reagovat
Autor: xmarek (email) - neregistrovaný
Titulek: Láska
Nevěra je věc, která je asi bolestná pro všechny. Ale jakmile k ní dojde tak si musíte položit důležitou otázku. Co Vás nebo vašeho partnera k tomu vedlo? A většinou je ta odpověď jednoduhší než se zdá. Absence lásky. Ano lásky o které píši zde: http://goo.gl/29fqnV a taky zde: http://goo.gl/BLSjCp Tam naleznete jednoduchý návod jak tomu předcházet. A věřte, že po tom co to celé přečtete se stane nevěra pro Vás navždy minulostí. :)

Komentář ze dne: 15. 03. 2011 21:09:32     Reagovat
Autor: majk - neregistrovaný
Titulek: Jak může někdo radit zatloukat, mlžit o své nevěře.
Představte si, že Vám je partner nevěrny, vytušíte to, a zeptáte se. Začne mlžit a lhát, že všechno je jinak a veškeré vaše indicie zpochybňovat, často způsobem který sám vyvolává další podezření. Spíte vedle něj a nemůžete si být jisti. Pokud teda vůbec jste schopni usnout. Neštve vás to? Je vám nevěrný a ještě z vás dělá blbce. Hnus že?
Naprosto nechápu, jak můžete zraňovat člověka, kterého milujete, podruhé a takovým potupným způsobem.
Když máte koule na nevěru, mohli byste mít taky odvahu to přiznat. Jde o vyjádření úcty k druhému. Dáte mu prostor se vyjádřit a rozhodnout se. Zatloukání je naopak hluboká neúcta.
Argument, že přiznání vztahu ublíží, či jej rozb
ije.. No, ta to ste mohli myslet předem ne? A co teprve, když si váš milý opatří pořádný důkaz. Hledat ho bude. To si pište. Po tom všem mlžení se může cítit těžce ponížen, protože zatímco on vám věnuje čas a stará se, tak vy se k němu stavíte nejhůře ze všech vašich známých. To není láska, je to neúcta.

A proto rada zatloukat, je ta nejhorší, jakou můžete dát.
Plýtváte navíc časem svým i partnerovým, protože váš vztah s takovým přístupem dlouho nevydrží.

Rozhořčený majk.

pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |