004.cz

Žárlivost

Co je žárlivost? Žárlivost je, když sice nevidím, že můj partner věnuje příliš mnoho pozornosti nějakému jinému klukovi, ale přesto se ho vyptávám, jestli náhodou kromě mne nemá ještě někoho jiného, protože se mi zdá, že se dneska tváří trochu jinak, než když jsme se viděli posledně a je jaksi trochu chladnější. Žárlivost je, když se nedokážu vyrovnat s milostnou nejistotou. Milostná nejistota je nezlikvidovatelná a zlikvidovat ji nejde za žádných okolností, protože je vždy a všude. Pamatujte si pravidlo, že žádný důkaz věrnosti neexistuje.

Lze dokázat nevěru, když třeba potkám svého přítele v darkroomu, kde zrovna nějak obcuje s neznámým člověkem, ale když náhodou uvidím svého milého, že si přepisuje mé milostné SMS do deníčku, můžu přece říct, že to udělal, aby zamaskoval, že má někoho dalšího a že při tom nemyslel na něj, ale na toho kluka z klubu.

Žárlením často ztrácíme všechno, co na nás partner obdivoval a vůbec nic nezískáváme. Pokud partner bude znepříjemňovat společně trávené chvíle žárlivými scénami, narůstá v druhém averze, znechucení a později se stane to, že se začne štítit dotknout partnera.

Žárlivost není důkaz lásky, jak může chorobný žárlivec často argumentovat, je to nekázeň, hloupost a především slabost, při níž člověk ztrácí osobní hrdost.

Žárlivec se pozná podle toho, že neustále vyhrožuje vlastní lítostí. Používá věty: " Jestli mne opustíš, nedokážu dál bez tebe žít." A tomu podobné. Je zásadní, aby se člověk naučil přístupu: "Mám Tě rád, bude mě bolet, když mne opustíš, ale přežiju to."

To, že se v mysli objeví myšlenka žárlivosti: "Co když můj přítel šel do Gejzeeru a podlehl tam pokušení." nebo: "Co když ten nový kamarád je jeho nový milenec a při včerejší návštěvě se spolu vyspali." Mne za určitých okolností napadnout musí, ale v té samé chvíli mě musí zmobilizovat veškerá duševní síla, abych ten nápad nedokázal vyslovit. Třeba i za cenu vyříznutí jazyka!

A teď žárlivost naruby...

Někteří lidé jsou velmi nedisciplinovaní a nepřijde jim, že jsou milování, dokud se na ně nežárlí. Někteří přímo provokují v žárlivosti: "Včera jsem byl zase s Tomem v Kleci na drinku." odpověď "Cože s tím promiskuitou?" "No, co proti němu máš? Jsme jenom kamarádi. Není to žádnej promiskuita jako ty." Toto je klasická provokace, na kterou nesmíme nikdy skočit, zvlášť pokud jde o provokaci takřka zločinnou: "Včera jsem byl ve Stelle a tak jsem se tam dal do řeči s takovým pěkným klukem, ten mne venku chytnul za ruku a začali jsme se líbat a osahávat..."

Toto je případ provokace žárlivosti partnera, který potřebuje být ustavičně ubezpečován o lásce druhého k sobě. Žárlivost pro něj může být nejdůležitějším, ne-li jediným ubezpečením partnera. Ten kdo si vyžaduje pozornost takovýmto nevybíravým způsobem, nezaslouží náklonnost druhého a je dobré vyklidit pole, nebo odpovědět: "No ještě, že mi to říkáš, já byl v sobotu v Angelu a ani nevim jak, jsem se začal líbat tam v těch pohovkách s jedním klukem z Modřan a já si dělal hlavu, jestli Ti to říct, nebo ne."

Sice nastane brajgl, ale snesitelnější než kdyby se dva měsíce trápil a dělal ze sebe kašpárka a dokola vyčítal: "Jak jsi se jenom mohl líbat se s cizím klukem..."

Je nutné být natolik silný, abych byl schopen vrátit smeč žárlivecké provokace, abych se vzdal partnera, který příliš provokuje a také abych poznal, kdy svou žárlivostí spadnu do hlubokého bahna a tak se budu i svému milému jevit.
Existuje ještě jeden případ žárlivecké provokace: Když se vás nepovede rozžárlit obvyklým způsobem, zvolí fatální formu provokace a řekne: " Víš, jak jsi jel v sobotu na tu otcovu oslavu narozenin, tak jsem se nechtěl sám nudit a šel do Angelu a já ti ani nevím, co se to se mnou stalo, ale tancoval jsem s pěkným klukem a pak s ním najednou skončil v posteli." Ten kdo řekne něco takového je slaboch a nevyzrálý jedinec nehodný vaší lásky. Nebyla to upřímnost, ale sadistická provokace, kdy slaboch potřebuje vidět, jak se svíjíte v bolestech milostné křeče.

Cudný jedinec by to neudělal, normální by to zatajil. Nyní zde byla započata otázka nevěry, proto můžete volně navázat s další kapitolou.

Žárlivost - komentáře

Komentář ze dne: 05. 01. 2008 12:51:59     Reagovat
Autor: Honza (email) - neregistrovaný
Titulek: Žarlivost
Kdyby existovala injekce proti žarlivosti, dal bych ji každemu. Neznam nikoho kdo by nežarlil. Moje heslo je: Kdo nežarlí nemiluje.

Komentář ze dne: 05. 01. 2008 08:11:43     Reagovat
Autor: TakNor67 - neregistrovaný
Titulek:
Dovolte i mne sa zapojit do diskusie na temu ziarlivost. V prispevku vychadzam zo svojich vlastnych skusenosti prezitych pocas 8 rocneho a v sucasnosti trvajuceho 2 rocneho partnerskeho vztahu (nedavno v ohrozeni :-)).
Ziarlivost by som si dovolil definovat, ako uzkostny stav mysle, kt. riadi fyziologiu celeho tela a privadza ho do stavu extremneho excitovania. Kamaratka, kt. Vam nedovoli spat napriek tomu, ze telo je otravene insomniou 2 noci, nedovoli Vam jest a podstupujete nutenu odtucnovaciu kuru napriek tomu, ze zaludok je prazdy. Rozklada Vas vztah napriek tomu, ze sa snazite stale viac a viac. A to je problem.
Co sa musi stat, aby sme boli ziarlivy? Uvedenu traumu si mnohi z nas odnasaju do zivota zo svojho detstva aj napriek tomu, ze by si to uvedomovali-su Vasi rodicia rozvedeni?, podvadzal niekedy Vas otec Vasu matku? Druhy sposob tak prenadherne, predovsetkym autodestruktivnej vlastnosti sa rad prenasa zo vztahu predchadzajuceho, pokial bola ziarlivost opravnena a ziarlivcove podozrievanie, vysluchy a nespavost malo opodstatnenie. Potom je uz len prirodzene logicke, ze Vas dalsi vztah zatazujete ,,opatrnostou,, (zamerne v uvodzovkach).
K dalsim sposobom ziskanej ziarlivosti by sa musel pravdepodobne dopatrat erudovany psychoterapeut.
Zakladne schema ziarlivosti:
Neustale potrebujete pocut od svojho partnera milujem ta, chybas mi, etc.
Enormna sexualna aktivita vacsinou konciaca vlaznym uspokojenim. (plati pre muzsku cast populacie)
Vysluchy typu kde si bola? co si robila? do kedy si tam bola? kto tam este bol?
Neustale sa vracanie k udalosti a preberanie ju v hlave zo vsetkych stran. Ev. jej neodmyslitelne zvelicovanie.
Prehnane obmedzovanie partnerky-nezelam si, aby si robila toto a tamto...
etc....
Pravidla byt musia:
Pravidlo c1.: V kazdom vztahu plati, ze je zalozeny na dovere, kt. sa neda dokazat a kt. sa musi verit. Ak svojej drahej neverite, Vas vztah nikdy nebude fungovat. Uvedomte si zakladny fakt: pokial polovicka nieco nepovie,

Komentář ze dne: 06. 02. 2006 19:34:45     Reagovat
Autor: Enter-Touch (email) - Enter-Touch
Titulek: Můj přítel
....občas, má i světlé chvilky a pak je to ten nejbáječnější kluk na světě...ani po tom všem se mi nezhnusil a chci s ním být....

Jak mu mohu pomoct?

Mám vyhledat odbornou pomoc psychologa?

Jak se bránit před jeho žálivostí?

Co je chorobná žárlivost?

Honza

Komentář ze dne: 06. 02. 2006 19:28:54     Reagovat
Autor: Enter-Touch (email)
Titulek: Můj přítel
Píši vám spíš dotaz....můj přítel je velký žárlivec...používá dokonce i fráze tipu -Jestli mě opustíš, tak tady nebudu-......také se straní mích kamarádů a podezírá je...že s němi něco mám, vím že je GAY svět docela promskuitní, ale i vám tak jako jemu přísahám,že jsem mu věrný...možná je to i způsobeno tím, že přítel mu bez udání důvodu odjel do Prahy....od ho dlouho hledal...jeho bívalí si našel holku...byl bisexuání-nespíš. Já mu do kolečka říkám že nejsem jeho bývalí přítel.
Je dost nervově labilní...prožil kruté dětství, zažil málo lásky i smrt svého otce a přítele. Zažil rovod rodičů...i jejich kruté hádky, také zažil týrání nevlastního otce.
Ptám se tedy, zda je tu možnost, že ho ovlivnily tyto situace v životě. A co mám dělat, když ani po nadávkách a ponižování...ho mám stále rád...jenže on žárlí i na mé kamarádky...podezírá mě z bisexuality...atd.

Jenže mě se ani po tomhle nezhnusil...vím, že je to bít s ním dost nebezpečné, ale stále ho moc miluji a když má chvíle...tak

Komentář ze dne: 13. 10. 2005 16:01:40     Reagovat
Autor: soňa - neregistrovaný
Titulek:
Pokud opisuješ prakticky slovo od slova z knihy doktora Plzáka, měl bys to férově uvést.

pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |