004.cz

Názory veřejnosti

Přístup společnosti k homosexualitě se výrazně změnil po roce 1989. Když 1. 7. 1990 došlo k novelizaci zákona z roku 1961, v němž byla zrovnoprávněna povolená věková hranice pro homosexuální i heterosexuální styk na 15 let, začala se stávat homosexualita viditelným společenským jevem. Došlo ke změně společenských přístupů v otázce homosexuality na liberálnější. K tomu zajisté přispěly první organizace gay a lesbického hnutí.

Tento posun byl prokázán také ve výzkumech P. Tučka a J. Holuba (1994), kteří porovnávali postoje společnosti vůči homosexualitě v letech 1988 a 1994: jednoznačně negativně byla nyní hodnocena pouhými 2 % respondentů. Počet lidí požadujících její trestnost klesl z 11 % na 2 % a těch, kteří ji považují za škodlivou odchylku či deviaci, klesl z 23 % na 6 %. V roce 1994 vnímalo 43 % dotázaných homosexualitu jako zdravotní poruchu či nemoc. Tři pětiny respondentů souhlasily s prosazením legalizace registrovaného partnerství, 3/4 souhlasily s existencí gay klubů, což je třikrát více než v roce 1988.

Tolerance naší společnosti ovšem dosud není ani zdaleka uspokojivá. Pro tento fakt svědčí zjištění, že homosexuální lidé měli v roce 1994 stejnou tendenci své zaměření tajit před svými přáteli a známými, jako v roce 1988. Do roku 1994 se totiž nezvýšilo množství těch, kteří by mezi svými známými znali někoho takto orientovaného. Je zřejmé, že homosexualita s sebou dosud nese jisté sociální stigma, protože coming out velkého počtu takto zaměřených lidí stále probíhá s vědomím pouze jejich nejbližšího sociálního okolí.

Podle publikovaných výsledků průzkumu sexuálního chování občanů ČR (Weiss 1999) bylo potvrzeno, že ve zkoumaném souboru (862 žen a 857 mužů) jsou postoje respondentů k homosexualitě ovlivněny pohlavím, religiozitou, věkem, vzděláním a velikostí místa bydliště.

Vzdělanější lidé častěji akceptují homosexualitu jako variantu lidského chování nebo jako neškodnou odchylku. Faktor vzdělání hraje větší roli u mužů než u žen.

Význam věku je nejvýraznější u kategorie respondentů nad 60 let. Ti mnohem častěji požadují trestnost homosexuality nebo se obávají jejího škodlivého vlivu na mládež. Nejliberálnější jsou postoje u respondentů ve věku 30 - 44 let a hladina liberálního hodnocení s narůstajícím věkem klesá.

Religiozita je silným diskriminujícím ukazatelem. U věřících respondentů se dále zvýrazňují rozdíly mezi pohlavími. To znamená, že věřící muži vyjadřují spíše represivní postoje, tedy žádají trestnost nebo se obávají vlivu na mládež, zatímco věřící ženy mají tendenci homosexualitu spíše medicinizovat.

Nejméně výrazný rozdíl je v postojích respondentů podle místa bydliště, kdy pouze ženy z větších sídel vykazovaly liberálnější postoje. Malé rozdíly mezi městem a venkovem pak zřejmě odrážejí menší sociální rozdíly těchto dvou podskupin v naší zemi.

Mnoho odpovědí na své otázky získáte v archívu starších diskuzních fór webu, pro toto téma zde

Názory veřejnosti - komentáře

Komentář ze dne: 20. 07. 2010 09:43:57     Reagovat
Autor: vědec (email) - neregistrovaný
Titulek: názor
Názor.
Homosexualita je vrozená vada,neléčitelná ,stejně jako některé další vrozené vady.S takto postiženými lidmi by se mělo zacházet stejně,jako s jinými postiženími v humanitním státu,tj.poskytnout jim maximální pomoc v jejich postižení,ale neglorifikovat fakt.Je to postižení obdobné jako třeba"hemofilie"i když jiného charakteru.Homosexuál by nemál být diskriminován,tak jako nejsou diskriminováni třeba lidé s "rozštěpem rtu"(dnes operativně léčitelným).Poslední dobou se často média zabývají homosexualitou jako"atrakcí",ale je to stejné "neštěstí",jako jiná postižení.Dopřejme jim tedy vše,co usnadní jejich život ,ale za podmínky,že nebudou "poškozovat"(zbyt ečně obtěžovat)ostatní zdravé jedince.Dopřejme jim tedy "registrovaná partnerství"a pod.ale nemohu souhlasit s výchovou dětí,protože nikdo nedokáže říci,na kolik budou takto vychovávané děti názory "homorodičů"ovliv něny.Skoro každý totiž ví,jak byl rodiči"ovlivněn"a jak ovlivňuje svoje děti.Tím nemyslím jen "sexuální" jednání,ale také řadu jiných odlišných projevů a jednání takto postižených lidí.Tito lidé žijí s námi a budou žít.Stanovme však rozumný přístup k" menšinám"a mantinely nepoškozující většinu.To je přece princip demokracie.
vědecký pracovník

Komentář ze dne: 28. 07. 2010 08:44:27     Reagovat
Autor: gibbering.folk (email) - neregistrovaný
Titulek: Re: názor
Možná, že vhodnější výraz než "postižení" by bylo "odchylka", ač i to může některé lidi urazit. Asi úplně nejvýstižnější by bylo "jedna z variant sexuální orientace". Se slovníkem vědeckého pracovníka bychom mluvili o postiženích typu "zelené oči" nebo "levák". Myslím si, že málokdo si uvědomuje rozmanitost společnosti natolik, aby byl schopen to pojmově obsáhnout. O to bezpečnější je potom neškatulkovat. Menšiny obvykle nepoškozují většinu. Dalo by se polemizovat o většině, která je poškozována, ale na to by mi rozsah komentáře nestačil (a asi ani potřebné vědomosti), názorově se však kloním k tomu, že některé mechanismy ve společnosti naštěstí fungují i přes to, že lidé jim dávají špatná pojmenování. Dětí "homorodičů" je mezi námi spousta, jejich názor nám tu chybí.
A otázka na závěr: můžete, prosím, uvést konkrétní příklad "odlišného projevu takto postižených lidí"?
S díky a pozdravem

Komentář ze dne: 25. 05. 2011 17:35:10     Reagovat
Autor: Jirka (email) - neregistrovaný
Titulek: Re: názor
Mno uprimne si nemyslim ze je rozumne se o tom bavit jako o postizeni. Kazdy gay na svete je hrdyna to ze je na kluky a ikdyz zprvu se stydi to rict rodine tak to jen diky nasi spolecnosti ktera se knim obraci zady a dostava je do situace posmechu. Ale zadny gay vam nerekne ze by chtel byt heterosexualni. proc ? protoze je to to same jako kdyz kluk heterosexual si nedokaze predstavit byt na kluky. Protoze to tak proste ma byt a je to normalni! Co je normalni je uz jina otazka. Ale slovo normalni je oznaceni nejakyho standardu ktery si vytvorila spolecnost nebo spise vetsina.

pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |