004.cz

Homosexualita u zvířat

Homosexuální chování je známo u různých skupin živočichů. Páří se spolu samci myší, jelenů, psů i třeba paviánů. U racků zase není výjimkou, že pár spolu utvoří dvě samice, z nichž jedna "hraje" samce.

Samčí chování u savců se ustanovuje v průběhu druhé poloviny nitroděložního vývoje nebo těsně po porodu. Varlata plodu produkují testosteron a ten v tomto období ovlivňuje mozek samce. Pokud se tak nestane, zvíře má sice vytvořená varlata, jeho chování však řídí "samičí" mozek. Často se ale homosexuálně chovají i heterosexuální zvířata. Děje se tak v případě, kdy nemají k dispozici partnera opačného pohlaví.

Například u opic nebo myší je možné často pozorovat dva samce, kteří se páří. Jakmile se však nablízku objeví říjná samice, velmi rychle přeorientují svou pozornost na ni. Sexuální partnery stejného pohlaví tedy nepreferují, pouze se zdá, že jimi občas vezmou zavděk. Pokud není dlouho naplněna sexuální motivace zvířete, volí často jako sexuální objekt jakoukoli jinou náhradu. Samec hrdličky může v takovém případě pářit například hadr.

Sexuálním chováním dává řada živočichů najevo svoje sociální postavení ve skupině. Dominantní zvíře kopulací naznačuje níže postavenému jedinci svou nadřazenost. Tato otázka však není ještě zcela zodpovězena. Byly totiž pozorovány také obrácené případy, kdy se dominantní samec choval jako samice.

Homosexuální chování může jednoduchým způsobem vzniknout také u samců kachen, slepic a dalších nekrmivých ptáků. Ti totiž získávají sexuální vzor v prvních dnech života. Za normálních okolností vychovává malá káčátka jejich matka kachna. Mladí kačeři si tak osvojí její podobu coby sexuální vzor, který budou v budoucnosti hledat. Kdybyste však vychovávali káčátka bez matky a poskytli jim třeba atrapu samce, dospělí kačeři by vyhledávali za účelem páření jiné samce a nevšímali by si samic.

Mnoho odpovědí na své otázky získáte v archívu starších diskuzních fór webu, pro toto téma zde

Homosexualita u zvířat - komentáře

Komentář ze dne: 01. 11. 2007 14:31:23     Reagovat
Autor: BiSon (email) - neregistrovaný
Titulek: Zvireci homosexualita
http://bison.smutny.name/pr onouncement/animal.html

pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |