004.cz

Turistické destinace Afriky

Egypt • Tunisko • Maroko • Jihoafrická republika • Keňa • Etiopie

Afrika, zejména její severní část, je výrazně ovlivněna islámem, proto otázky sexuality příliš nepadají v úvahu. Homosexuálové jsou na tom podstatně hůře, ve většině zemí jsou jakékoli její náznaky trestné. Výjimkou je Jihoafrická republika, kde byly trestné zákony proti homosexualitě zrušeny a zakazují také její diskriminaci.

Egypt

Egypt je z turistického hlediska zemí nepřeberných možností. Písčité pláže, jež omývá Rudé a Středozemní moře, Sfinga, pyramidy, řeka Nil, Údolí králů, Káhira – to vše je Egypt. Stačí, když se rozhodnete, zda vás více láká kultura a poznání či relaxace u moře.
Egyptská arabská republika se rozkládá na ploše 1 mil. km2 a žije v ní 74,7 mil. obyvatel. V hlavním městě Káhiře žije 8,5 mil. obyvatel. Měna je egyptská libra (LE), jejíž drobnou jednotkou jsou piastry. Časový posun je +2 hodiny (při letním čase +1 hodina).
Pro Araby představuje pohostinnost jednu z nejvíce vážených ctností. Jedním z nejběžnějších pozdravů v arabštině je „ahlan wa sahlan“, což bychom mohli přeložit jako „chovej se jako doma, udělej si pohodlí“. Zejména vůči cizincům je smysl pro hostinnost hluboce zakořeněný. Pokud se setkáváme s Araby v období ramadánu, respektujeme jejich vyznání a během dne před nimi nejíme, nepijeme ani nekouříme.
Zákony proti homosexualitě v Egyptě nejsou, není tedy protizákonná. Na základě náboženství však bývá potlačována mnohačetnými mravnostními zákony a homosexuálové bývají obvykle obviňováni ze „zvraceného chování“.

Tunisko

Tunisko nabízí ideální podmínky pro dovolenou. Je tomu tak díky Středozemnímu moři a nepřebernému množství památek a zajímavých míst. Můžeme navštívit bájné Kartágo, koloseum El Jem, historická města Dougga a Sbeitla, oázy Gabes, Garda, Tozeur či Nefra, solné jezero Chott El Jerid, písečné duny nebo pouštní město Douz.
Hlavním městem je Tunis, ve kterém žije necelý milion z téměř desetimilionového národa. Celková rozloha činí 163.610 km2. Platit budete tuniským dinárem (TND), který obsahuje 1000 milimů. Časový posun je -1 hodina.
Většina Tunisanů má ráda cizince, ráda si s nimi povídá a moc rádi slyší pochvalu na svoji zemi. Jsou velmi pohostinní a jejich ochota a otevřenost nás někdy může až překvapovat. Stejně jako většina Arabů milují obchod, smlouvání a vyjednávání. Je to pro ně hra, kterou mají velmi rádi. Nesmíte však obchodníka urazit. Pokud se domníváte, že vám očividně lže, musíte se chovat diplomaticky. Ztráta tváře a cti je pro Araba neunesitelná. Tunisané hodně dbají na rodinu, má pro ně skutečně velký význam a čest rodiny je důležitá. Obvykle bydlí mnoho rodinných příslušníků v jednom vícepatrovém domku.
Tunisko je oproti Egyptu tvrdší, homosexualita je v této arabské zemi trestá. Nejnižší trest je pokuta, odsedět si za projevy homosexuality můžete ale také až 3 roky. Povaha Arabů je však taková, že i heterosexuální muži se mezi sebou líbají (na tváře!!!) či se vzájemně dotýkají. Ženy se nikdy s nikým nelíbají ani se navzájem nedotýkají.

Maroko

Marocké království leží v severozápadní Africe a kromě krásných pláží může nabídnout také tradiční kulturu, největší mešity světa, klenot islámské architektury Fes a poušť Sahara s nádhernými oázami. Rozlohou zabírá 458.730 km2 a žije zde 31,7 mil. obyvatel. Hlavním městem je Rabat, který má 1,7 mil. obyvatel. V Maroku se platí marockým dirhamem (MAD). Hodinky si posunete o dvě hodiny zpět.
Obyvatelstvo Maroka je nerovnoměrně rozložené, na jedné desetině území žije až 2/3 obyvatel, kteří se stěhují z chudého venkova do rostoucích měst. Vyznávají sunnitský islám, jejich vlastnosti jsou proto podobné jako vlastnosti většiny Arabů.
Stejně jako v Tunisku je i v Maroku homosexualita trestná. Nejnižší trest je 6 měsíců, nejvyšší pak 3 roky.

Jihoafrická republika

Jihoafrická republika patří mezi nejvyspělejší země Afriky, jejíž břehy smáčí Indický a Atlantický oceán. Jde proto o oblíbenou, ale stále tradiční destinaci. Země vám může nabídnout zejména divokou přírodu, božský klid a luxus. K návštěvě vybízí mnoho zajímavých míst, mezi něž patří např. Krugerův národní park, Svazijsko či Mys dobré naděje.
V Jihoafrické republice žije téměř 43 mil. obyvatel, v Kapském městě (hl. město) pak necelé 3 mil. obyvatel. Měna je rond (ZAR), který má 100 centů. JAR leží ve stejném časovém pásmu jako ČR. Povahou se Jihoafričané příliš neliší od Evropanů, nejblíže mají k Britům. Jsou pečliví, ovšem někdy mívají přehnaná očekávání. Jsou znalci vína, které zároveň patří k nejlepším na světě.
Jak již bylo řečeno, Jihoafričané se v mnohém podobají Evropanům. Náboženské cítění zde není tak velké, a homosexualita tak byla legalizována. Není však možné uzavřít sňatek. Dále je pohlavní styk mezi muži možné legálně provozovat až od 19 let. Heterosexuální pohlavní styk je možný od 16 let.

Keňa

Nekonečné savany plné exotické zvěře, bílé písčité pláže a tyrkysové moře, kouzelná tropická vegetace a neopakovatelné krajinné obrazy dojemné krásy – to jsou jen některé atributy dovolené v této tropické zemi, která patří k nejkrásnějším regionům naší planety. Keňa je jednou z nejvyspělejších zemí rovníkové Afriky s překvapivě kvalitní infrastrukturou hotelových, přepravních a dalších služeb určených pro zahraniční turisty.@ Keňská republika má rozlohu 583 tis. km2 a žije v ní 37 mil. obyvatel. Hlavní město je Nairobi, které má 3 mil. obyvatel. Měna je keňský šilink (KES), který má 100 centů. Za 1 USD pořídíte zhruba 75 KES (2008). Keňa leží v podobném časovém pásmu jako ČR, posun je +2 hodiny (při letním čase +1 hodina). Keňa je zemí kontrastů i co se týká obyvatelstva – nachází se zde mnoho domorodých kmenů, zazobaných magnátů i zbídačených chuďasů. Mnoho lidí má telefon, mobil i přístup na internet.
Keňané jsou pestrou národností i náboženskou směsicí. Jsou milí, usměvaví a s rozzářeným úsměvem na rtech. Běloch-turista je pro ně jako dar z nebes a vítají jej s otevřenou náručí.
Přestože Keňané jsou poměrně tolerantní a vstřícní, homosexualita je zde trestná pouze mezi muži. Nejnižší trest je pokuta, nejvyšší až 5 let vězení.

Etiopie

Etiopská republika je kolébkou lidské civilizace. Poznáte tradiční africkou kulturu a přírodu, navštívíte místa jako Addis Abeba, sopka Wonchi, sídlo Haile Selassieho a sídlo královny ze Sáby. V Etiopii vás zaujmou místní zvyky a tradice.
V zemi žije téměř 68 mil. obyvatel, v hlavním městě Addis Abeba 3,5 mil. obyvatel. Rozloha činí 1,1 km2. V Etiopii se platí etiopským birrem (ETB), který má 100 centů. Časový rozdíl je stejný jako v Keni, tedy +2 hodiny (při letním čase +1 hodina).
V Etiopii se setkáme s velkými rozdíly v životní úrovni, kultuře i zvycích. Obecně jsou Etiopané velmi pohostinní. Nejčastěji jedí rukama, v restauracích s mezinárodní i běžnou kuchyní se o příbor musí požádat. Pokud vás Etiopan pozve domů, není vhodné jídlo dojídat, znamená to totiž, že host má ještě hlad a tedy i urážku hostitele. Etiopané věří v islám, nepijí tedy příliš alkohol. Zato vaření kávy je pro ně obřad a je vynikající. Kouření není rozšířené nejen díky vysoké ceně cigaret. U kněžstva a starší generace je považováno kouření za hřích.
Etiopie je další africkou zemí, kde se homosexualita trestá, a to až třemi roky vězení. Nejnižším trestem je vazba na 10 dní.

Související články:

Turistické destinace Afriky - komentáře

K článku není žádný komentář
pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |