004.cz

Austrálie a Oceánie

Austrálie

Hlavním důvodem, proč navštívit Austrálii, je rozmanitost tamní přírody. Cestovatelé mohou relaxovat na opuštěných písečných plážích, strávit noc kempováním v divočině tisíce mil od civilizace, lyžovat na zasněžených kopcích, hledat zlato či drahé kameny v poušti, objevovat taje deštných pralesů, poznávat exotická zvířata. Přírodní krásy se však nenacházejí jen na pevnině a ostrovech, ale také hluboko pod mořem. Nedaleko jihovýchodního pobřeží se v oceánu táhne Velký bariérový útes, který je největším korálovým útesem na světě. V modrých hlubinách zde mnozí potápěči nadšeně prozkoumávají podmořský život. Neměla by vám uniknout města Canberra a Sydney, národní parky Blue Mountains a Kakadu, koalí rezervace Lone Pine Koala Sanctuary, potápění v Great Barrier Reef, Ayers Rock, blahovičníky ve Valley of the Giants, centrum surfingu a alternativních kultur Byron Bay.

Austrálie, oficiálně Australský svaz, je stát na jižní polokouli tvořený stejnojmenným kontinentem, dále pak velkým ostrovem Tasmánií a množstvím menších ostrovů v Jižním, Indickém a Tichém oceánu. Má rozlohu 7,69 mil. km2 a žije zde 21,2 mil. obyvatel. Hlavní město Canberra obývá 325 tis. obyvatel. Měna v Austrálii je australský dolar a časový posun je +7 až +9 hodin.

Dnešní pravý Australan většinou nebude vypadat, jak bychom si ho představovali. Austrálie má velmi otevřenou emigrační politiku a je zemí multinárodní. Potkáte tu lidi z celého světa. Je jedno, zda se jedná o lidi původem z Asie, Indie, Evropy, Afriky i dokonce z Ameriky, všichni jsou to dnes Australané a všichni jsou považováni za sobě rovné. Austrálie svým příjemným přímořským podnebím, krásnou přírodou, dobrými pracovními a sociálními podmínkami, multikulturním nádechem nebo jen otevřeným postojem k homosexuálům láká opravdu lidi z celého světa. Není nic příjemnějšího než si jít ráno před prací zaplavat do oceánu a večer se opět vrátit na pláž. Všichni přistěhovalci si samozřejmě přivezli i své zvyky a náboženství. Proto Australané neslaví jen narozeniny královny, ale i všechny ostatní světové svátky. Mají tu křesťanské Vánoce, židovskou Chanuku, křesťanský Nový rok a čínský Nový rok. Veselo je v ulicích i na St. Patrick’s Day. V Austrálii si každý najde to své. Pokud ne, můžete tu svůj svátek nově zavést, pokud bude dost veselý, Australané ho určitě rádi přijmou za svůj.

Australská kuchyně je směsicí kuchyní celého světa. Vychází z tradiční britské kuchyně, ale je obohacena o nádech exotiky. Typické australské národní jídlo asi neexistuje, každý Vám bude tvrdit to svoje nejoblíbenější. Co ale Australané opravdu milují je barbecue, tedy grilování masa, hamburgerů, ryb, klobás, zeleniny. Všude okolo pláží, v parcích i v národních parcích a kempech najdete barbecue koutky, kde si můžete za 50 centů ogrilovat maso a udělat příjemný piknik. Jinak Australané milují asijskou kuchyni od čínských nudlí, přes japonské sushi, thajskou kokosovou polévku po indické kari. Další lahůdkou jsou ryby a mořské plody. Za ty můžete utratit od 10 dolarů za fish and chips po stovky dolarů za košíky plné krevet a humrů. Určitě si tu užijete i výbornou Italskou kuchyni, pizzu na mnoho způsobů si je nejlepší objednat přímo domů. I náš vlastenec si nemusí po knedlících stýskat, protože v Sydney najdete hned dvě české restaurace, které nabízejí vše od guláše, svíčkové přes pečenou kachnu až po české točené pivo. Australané jsou gurmáni na slovo vzatí, rádi si jídlo vychutnávají, chodí do restaurací, zvou přátele k sobě domů na večeře. V Austrálii si přijdou na své i vegetariáni a příznivci zdravé výživy, protože zdravý životní styl je v Austrálii zrovna v módě. Takže zde najdete salátové bary a zdravé ovocné koktejly na každém kroku. Milovníci kávy budou také spokojení, protože v běžné kavárně v Sydney si budou moci vybrat z různých druhů kávových zrn, přes různé druhy kávy až po odlišné druhy mléka.

Jak již bylo řečeno, Australané jsou si všichni sobě rovni, takže ani s homosexualitou zde není problém. Celoplošně existují protidiskriminační zákony, je možné uzavřít domácí partnerství všude kromě provincií Jižní Austrálie a Victorie. Homosexuální manželství nejsou povolena.

Nový Zéland

Svěží vzduch, překrásná krajina a téměř bezmezné možnosti sportovního a kulturního vyžití vytváří velmi přitažlivé podmínky pro návštěvníky z celého světa. Nový Zéland není zemí velkou, avšak natolik rozmanitou, že pro turisty je se svou neuvěřitelně zachovalou přírodou hotovým klenotem. To, co mohli zhlédnout příznivci filmové trilogie Pán Prstenů, je jen zlomkem toho, co Nový Zéland nabízí. Ne nadarmo je Nový Zéland nazýván zeleným ostrovem nabízejícím nevšední zážitky. Turisté se mohou rozhlédnout po zelených pastvinách plných ovcí, vydat se na svahy stále aktivních sopek, procházet se nedotčenými pralesy, obdivovat zdejší termální oblasti plné gejzírů a vroucího bahna, nebo navštívit prales kauri, ve kterém naleznou jedny z nevyšších a nejstarších stromů na světě. Nový Zéland je stát v jihozápadní části Tichého oceánu (Pacifiku). Tvoří ho dva velké ostrovy, Severní a Jižní, a spousta menších ostrůvků. Žijí zde asi 4 miliony obyvatel, hlavní město je Wellington. Platit budete novozélandským dolarem a hodinky si posunete o +11 hodin.

Původní obyvatelé Nového Zélandu jsou ovlivněni západní civilizací, a tak se v původních rezervacích příliš nezdržují. Je zde zastoupená silná česká komunita, proto se nedivte, když kolem sebe uslyšíte češtinu. Jedním velkým náboženstvím je zde ragby. Každá větší vesnice zde má svůj ragbyový tým. Utkání ragby jsou pro Novozélanďany úplným svátkem a nejen stadiony, ale i všechny sport bary a místní nálevny praskají ve švech. Největší chloubou je pak národní tým All Blacks, známý pro své černočerné dresy a zahajovací rituál vycházející z maorských posvátných rituálů.

Novozélanďané proti homosexuálům nic nemají, je možné uzavřít občanský svazek.

Ostatní státy oblasti

Stát Je homosexualita trestná? Trest Protidiskriminační zákony 
 Cookovy ostrovy Pouze muži Pokuta; až 14 let Ne
 Fidži Pouze muži Pokuta; až 14 let  Ano
 Guam Ne  Ne
 Kiribati Pouze muži Pokuta; až 14 let Ne
 Marschallovy ostrovy Pouze muži Pokuta; až 10 let Ne
 Mikronésie Ne  Ne
 Nauru Není známo  --
 Nová Kaledonie Ne  Ne
 Niue Pouze muži Pokuta; až 10 let Ne
 Papua-Nová Guinea Pouze muži Pokuta; až 14 let Ne
 Samora Ano Pokuta; až 7 let Ne
 Šalamounovy ostrovy Ano Pokuta; až 14 let Ne
 Tahiti Ne  Ne
 Tokelau Pouze muži Pokuta; až 10 let Ne
 Tonga Pouze muži Pokuta; až 10 let Ne
 Tuvalu Pouze muži Pokuta; až 14 let Ne
 Vanatu Ne  Ne
Související články:

Austrálie a Oceánie - komentáře

Komentář ze dne: 01. 02. 2010 20:31:51     Reagovat
Autor: technics - neregistrovaný
Titulek: AU
Austrálie nemá provincie, nýbrž státy.

pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |