004.cz

Karibik

Kuba • Dominikánská rep. • Bahamy • Jamajka a další

Karibská oblast je rájem pro turisty, pro homosexuály ale nikoli. V zemích, kde trestná není, se obyvatelé k této orientaci staví spíše odmítavě. Výjimkou jsou závislá území Nizozemska nebo Francie.

Kuba

Na Kubě najdete vedle měst, kterými se neustále nese rytmus cha-cha, také místa ve vnitrozemí a pláže jako stvořené pro ty, kdo chtějí relaxovat a třeba si jen v klidu vykouřit kubánský doutník ve stínu palmy. Členité pobřeží lemují korálové útesy a četné ostrůvky. Za návštěvu stojí města Santiago de Cuba, Trinidad, Havana, letovisko Baracoa, vápencová oblast Pinar del Río Province, pirátský ostrov Isla de la Juventud, národní park Gran Parque Nacional Sierra Maestra.

Stát dosud ovládaný komunisty leží 50 km jižně od Floridy a žije v něm přes 11 mil. obyvatel. Hlavní město je Havana. Čas si posunete o šest hodin zpět a platit budete kubánským pesem.

Kubánci jsou pohodoví lidé, kteří si rádi dopřejí pravý kubánský rum a mojito a kubánské doutníky, mají rádi dřevěné masky, žhavou latinskoamerickou hudbu a pestrobarevné karnevaly. Stejné potěšení ze své země rádi nabídnou i přijíždějícím turistům.

Na Kubě je homosexualita legální, je ale potřeba dávat si pozor na projevy svého chování. Mohli byste být obviněni za „veřejné pohoršení“ nebo „sexuální urážky“; takto jsou v podstatě homosexuálové obviňováni. Pohlavní styk je povolen od 18 let. Země nemá protidiskriminační zákony.

Dominikánská republika

Tato země je známá pro své pláže, kterým dominují bílý písek a vysoké kokosové palmy. Jde o vyhlášené letovisko pro windsurfing či pro pozorování velryb. Okolí nejvyšší hory Pico Duarte (3175m) je vhodné pro turistiku, cyklistiku a rafting. Dominikánská republika je domovem několika novo-světových prvenství: první nemocnice, první univerzita, první štěrková silnice. Jde o odpočinkovou destinaci, kde je místní zábavou hraní domina, zemi barevných dřevěných domečků, kohoutích zápasů, baseballu a sladké kávy.

Dominikánskou republiku obývá 9 mil. obyvatel a hlavní město je Santo Domingo. V této zemi budete utrácet dominikánská peso a časový posun je -5 hodin.

Většina Dominikánů je přátelská, otevřená a vstřícná k cizincům, ochotná vždy pomoci. Lidé jsou hrdí na svou zemi, snaží se ukázat, že DR není zaostalá rozvojová země. Je nutné zahájit rozhovor pozdravem a úsměvem. Dominikáni milují hudbu, tanec a party všeho druhu – důvodů k oslavám je mnoho: karneval, začátek baseballové ligy, léto, začátek školního roku… Tématem hovoru číslo jedna je kurz pesa k americkému dolaru a politika. Z politiky se stal téměř druh zábavy, voličská účast dosahuje až 80%. Dalším velmi často diskutovaným tématem je baseballová liga, její hráči a kohoutí zápasy. Ačkoliv sami nemají přebytek peněz, jsou dominikáni vždy vzorně upravení, nosí vždy čisté oblečení a nemohou pochopit, proč turisté, o kterých vědí, že mají daleko více peněz než oni sami, leckdy chodí v otrhaném oblečení. Ženy v natáčkách je možné potkat téměř všude - v autobuse, jako obsluhu v kavárně, v obchodě… Dominikánská republika je katolická země, avšak v praxi do kostela moc lidí nechodí. Poukazuje na to i velmi liberální přístup k sexu.

V Dominikánské homosexualita také trestný čin není, protidiskriminační zákony stejně jako Kuba ale nemá.

Bahamy

Bahamy jsou pro mnohé turisty ráj, kde se nachází stovky malých i velkých ostrovů a ostrůvků. Proslulá čistota moře, trpělivost a přívětivost místních obyvatel a světoznámý místní rum dává zapomenout na jakékoliv všední starosti. Drtivá většina Bahamských ostrovů je pokryta palmovými háji a exotickými zahradami. Zde můžete podnikat i krásné romantické procházky podél moře.

Návštěvníky sem lákají především dlouhé písečné pláže a průzračná mořská voda. Díky poměrně mělkému moři jsou v okolí většiny ze 700 ostrovů přímo ideální podmínky pro potápění, a proto nesmí nikdo z vyznavačů tohoto sportu zapomenout doma výbavu pro šnorchlování, nebo pro potápění.

Jedním ze zhruba 730 ostrovů a ostrůvků Baham objevil Kryštof Kolumbus Ameriku. V zemi žije kolem 310 tis. obyvatel, hlavním městem je Nassau. Měna je bahamský dolar a časový posun -6 hodin.

Bahamy jsou v otázkách homosexuality přístupní stejně jako Kuba a Dominikánská republika, tzn. že ji nezakazují, ale ani nepodporují.

Jamajka

I člověk s minimálními zeměpisnými znalostmi si vybaví alespoň jamajský rum a reggae. Vzduch je zde provoněný kořením a marihuanou a život v tomto tropickém ráji tepe v rytmu reggae. Neměl by vám uniknout národní park Blue Mountains, metropole Kingston, Dunn´s River Falls, Montego Bay, Negril, Long Bay a zátoky Treasure Beach.

Jamajka je závislé území Velké Británie a obývá ji 2,8 mil. obyvatel. V hlavním městě Kingstonu žije asi 660 tis. obyvatel. Platit budete jamajským dolarem a hodinky si posunete o -6 hodin.

Na Jamajce žijí milí a turisty vítající obyvatelé. Podle Guinessovy knihy rekordů se zde nachází největší koncentrace kostelů na metr čtvereční. Je zde možné narazit na kostel takřka na každém kroku a vybírat lze téměř ze všech světových náboženství. Jamajka patří mezi vcelku bezpečné státy této oblasti, přesto se doporučuje nechodit do některých čtvrtí hlavního město a nevycházet v noci.

Přestože jsou Jamajčané pohodoví lidé, homosexualitu trestají až 10 roky vězení, týká se to ale pouze mužů. Vztah k lesbičkám je ale také na bodu mrazu. Dokážou je dohnat až k tomu, aby opustily město nebo vesnici. Homofobie je jednou ze základních vlastností Jamajčanů.

Další státy:

Stát Je homosexualita trestná? Trest 
Antigua a Barbuda Zřejmě ano Není známo 
Barbados  Ano Není známo 
Grenada  Pouze u mužů Není známo 
Haiti  Ne 
Svatá Lucie  Pouze u mužů Až 25 let vězení, pokuta
Svatý Kryštov a Nevis  Pouze u mužů Není známo 
Svatý Vincenc a Grenadiny  Pouze u mužů Není známo 
Trinidad a Tobago  Pouze u mužů Až 10 let vezení, pokuta
Bermudy  Ne 
Kajmanské ostrovy  Ne 
Turks a Caicos  Ne 
Aruba  Ne 
Nizozemské Antily  Ne 
Guadelope  Ne 
Související články:

Karibik - komentáře

Komentář ze dne: 13. 08. 2012 09:37:37     Reagovat
Autor: Lev - neregistrovaný
Titulek: Jamajka
Jamajka je závislé území Velké Británie? To snad ne...

pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |