004.cz

Arabský poloostrov

Spojené arabské emiráty • Saúdská Arábie • Jemen • Omán • Izrael

O Arabech bylo řečeno již mnoho v předešlých článcích. Nyní můžete své znalosti ještě rozšířit. V přístupu k menšinové orientaci jsou však všichni stejní – v Saúdské Arábii a Jemenu se projevy homosexuality trestají až rozsudkem smrti. Světlou výjimkou je Izrael, kde většinu obyvatel tvoří židé a homosexualita zde byla legalizována.

Spojené arabské emiráty (SAE)

Jde o jednu z nejbohatších zemí světa, jejíž šejkové zbohatli na nalezištích ropy. Podle toho to zde také vypadá – luxus, kam se podíváte. Zejména vyhlášené město Dubaj nabízí nepřebernou škálu kulturního, sportovního a společenského vyžití na nejvyšší úrovni. Tuto atmosféru navíc podtrhují nádherné pláže bílého písku. Co třeba zajít na velbloudí závody, vyjet si terénními vozy na pouštní duny, zalyžovat si v kryté hale nebo si „za hubičku“ nakoupit zlato a značkové oblečení?

SAE mají celkem asi 4,3 mil. obyvatel, hlavní město je Abu Dhabi, největší je ale Dubaj. Měna je dirham (DZD) a časový posun +3 hodiny. SAE mají ideální klimatické podmínky pro celoroční dovolenou (pouze během června až srpna dosahují teploty maximálních hodnot, až 48°C, je tedy lepší vyjet mimo toto období).

Arabové v SAE milují svého šejka a vůči cizincům jsou velice přístupní. Důležité je vědět, že v arabských zemích je víkend čtvrtek a pátek, a tedy zejména v pátek mají úřady zavřeno a většina obchodů otevírá až odpoledne. Pokud se vrátíme k otázce náboženství, je neslušné okatě pozorovat modlící se Araby, kteří pokleknou třeba i v parku. Při návštěvě mešity a některých dalších památek je důležité mít zakryté velké klouby (lokty, ramena, kolena), to se týká žen i mužů.

Přestože jsou obyvatelé SAE turistům velmi otevřeni a jejich životní styl se podobá tomu našemu, homosexuálové zde žádná práva nemají. Můžete být potrestáni až 14 roky vězení.

Saúdská Arábie

Další bohatá země Perského zálivu, která však na rozdíl od SAE o turisty příliš nestojí. Je toho zde však mnoho k vidění: nádherná poušť, nejsvětější město Mekka, historické město Džidda či bezpočet mešit. I zde naleznete krásné pláže a čisté moře, přímo stvořené k potápění.

Saúdské arabské království má asi 25 mil. obyvatel, hlavní město Rijád má přes 4 mil. obyvatel. Přestože většinu území zabírá poušť, nejvyšší hora měří 3.133 m (Jabal Sawda). Měna je saúdský rijál (SAR). Časový posun +2 hodiny.

Saúdové jsou po Američanech druzí největší jedlíci hamburgerů na světě v přepočtu na hlavu. Také hrozně rádi nakupují. Typický obrázek z obchodního domu? Nejprve kráčí Muž, velký macho, silný, tlustý a důležitý. Za ním cupitají jeho tři manželky od hlavy k patě v černých hidžábech, se značkovými kabelkami, ověšené dětmi. A nakonec jdou dvě filipínské služky, prohýbající se pod hromadou balíků a tašek. Měli byste také vědět, že s výjimkou ohrazených míst se musíte koupat oblečeni, ne v plavkách, jinak vás mohou zatknout.

V této zemi je homosexualita těžký zločin, proto se jakéhokoli homosexuálního chování vyvarujte. Nejčastěji se ukládá smrt stětím, mírnějšími formami trestu je vězení, pokuta nebo bičování.

Jemen

Jemenem vedla jedna z nejlukrativnějších obchodních stezek na světě, s kadidlem a myrhou. Dnes stojí za návštěvu údolí Hardamaut, mešity v Zabidu, Marib, ruiny sábských chrámů Slunce a Měsíce, vesnice a svatyně Al Hoteib v pohoří Džebel Haraz, královské město Jibla či Sultánův palác v Sejúnu. V Šibámu se nacházejí nejstarší mrakodrapy na světě, jsou však hliněné a mají výšku asi jako naše věžáky.

Jemenská republika má necelých 21 mil. obyvatel, hlavním městem je San´á (necelé 2 mil. obyvatel). Rozlohou stát zabírá 527.970 km2. Platit budete jemenskými riály (YER). Časový posun je +2 hodiny. Jemenci se k cizincům staví na naše poměry až moc přívětivě, každý je extrémně zajímá a budou si vás zblízka prohlížet. Čím odlehlejší kout země, tím více vás budou pozorovat. Také vám rádi zapózují na fotky, starších lidí je však slušné se zeptat. Jde o hlučný národ, všude na sebe pokřikují, než aby udělali několik kroků. Toto „hýkání“ vám může začít jít za chvíli na nervy.

K homosexuálům se v Jemenu staví podobně jako v Saúdské Arábii. Cizincům hrozí několik měsíců vězení a místním smrt.

Omán

Sultanát Omán připomíná krajinu z pohádek tisíce a jedné noci. Na rozdíl od menších zemí Perského zálivu nabízí příjemné horské scenérie, svěží oázy a netknuté pláže. Donedávna byl uzavřen okolnímu světu. Neměla by vám uniknout starobylá metropole Muscat, obří tržiště v Soharu, svěží středisko Salalah, Mughsail s Jobovým hrobem, rybářská vesnice Sur, památky v oáze Bahla či přírodní rezervace The Arabian Oryx Sanctuary.

Omán má 3 mil. obyvatel, hlavní město je Maskat (asi 600 tis. obyvatel). Měna sultanátu je ománský riál (OMR). Časový posun +3 hodiny.

Obyvatelé jsou vůči cizincům velice tolerantní, přesto se doporučuje dodržovat několik zásad: neukazujte nikomu chodidla nohou ani podrážky bot, nejezte levou rukou, ani nikomu nic levou rukou nepodávejte, je-li vám nabídnuta káva, pak neodmítejte (ovšem vypít více než tři šálky je považováno za nezdvořilost) a nefotografujte místní obyvatele bez svolení.

Oproti Jemenu jsou Ománci v otázkách homosexuality shovívavější, stále se však jedná o trestný čin, který může být potrestán až 3 roky vězení.

Izrael

Od ostatních zemí uvedených v tomto článku se Izrael liší v tom, že většinu obyvatel tvoří židé. Je to země církevních památek a starých dob, neboť turisté mohou obdivovat mnoho vykopávek. Kromě významných památek, jako je svaté město Jeruzalém, moderní metropole Tel Aviv, historická města Haifa a Jericho, mešita Nabi Musa s údajným hrobem Mojžíše či svaté židovské město Tiberias, je v Izraeli také překrásné moře.

Stát Izrael (zřízen jako republika) má celkem 7,2 mil. obyvatel, z toho jich přes 700 tis. žije v hlavním městě Jeruzalémě. Platit budete novým izraelským šekelem (ILS). Časový posun +1 hodina.

Většina Izraelců jsou židé, menšiny tvoří ještě Arabové, křesťané a další. Nejsou tedy tak nábožensky založení jako obyvatelé předchozích států. Místní mají pro všechny obdivuhodné pochopení a obecně se k návštěvníkům chovají velmi vstřícně. Nestojí za tím vypočítavost či přetvářka, ale pochopení pro odlišnost druhého. Židé tento pocit znají velmi dobře, a ve své zemi proto každého vítají. Neznamená to, že od vás očekávají účast na zdejším dění či pochopení komplikované vnitřní situace. Není právě taktické bavit se s nimi o izraelsko-palestinských problémech, neboť můžete snadno vynést zjednodušující soudy, které pro někoho nemusejí být přijatelné.

Izrael je jediný blízkovýchodní stát, kde není homosexualita trestným činem a stát dokonce přijal protidiskriminační zákony. Existuje zde silná podpora pro uznání stejných práv homosexuálním svazkům jako mají heterosexuální. Homosexuálové mohou sloužit i v armádě, což je v některých jiných zemích nemyslitelné.

Související články:

Arabský poloostrov - komentáře

Komentář ze dne: 28. 01. 2016 10:36:38     Reagovat
Autor: Martin - neregistrovaný
Titulek: Arabský poloostrov
Připadá mi to tam lidskoprávně naprosto skandální, páč popravují/vězní někoho za lásku. Život tam dobře znám, ale nikdy jsem tam nebyl a ani nepojedu. Není to svobodný svět. Musíte se tam koupat zahaleni a vůbec...

Komentář ze dne: 28. 05. 2009 14:12:03     Reagovat
Autor: Asik - neregistrovaný
Titulek: O homosexualitě v Arábii se píše leccos
Např. tyto články: http://info.pravdaoislamu.c z/index.php/2007/06/23/saud ski-homosexuali-sa-hrdia-no vymi-slobodami/ a http://info.pravdaoislamu.c z/index.php/2007/05/01/sari a-promenila-saudskou-arabii -v-raj-homosexualu/

Komentář ze dne: 04. 06. 2008 02:54:15     Reagovat
Autor: xyz - neregistrovaný
Titulek:
nejak jsem si nevsiml ze by izrael lezel na arabskem poloostrove..
Jinak nechapu proc tu vubec (mimo Izraele samozrejme) popis techto hnusnych totalitnich teokracii uvadite, vzdyt je to odporne jak jsou v tech zemich zaostali a nenavistni.. Copak si myslite ze tento server navstevuje nekdo kdo by tam chtel jet na dovolenou a treba tam nekoho sbalit aby ho pak popravili? Je to neco jako kdyby cernoch chtel nastivit JAR (za apartheidu) nebo zid nacisticke nemecko..

Komentář ze dne: 29. 05. 2009 17:42:17     Reagovat
Autor: Lev - neregistrovaný
Titulek: Re:
Možná, že na dovolenou se občas jezdí i z jiných důvodů než s cílem někoho sbalit.

pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |