004.cz

Státy Asie – první část

Thajsko • Malajsie • Indonésie • Maledivy • Filipíny

Země, které vám dnes představím, se stávají snem každého turisty. Milí a nekonfliktní lidé vytvářejí ideální podmínky pro krásnou dovolenou. Vliv náboženství do oblasti sexuality není příliš patrný, přesto není vhodné se chovat příliš okatě, v některých zemích je homosexualita trestná. V turistických destinacích jsou však místní na četnost nejrůznějších národů zvyklí.

Thajsko

Thajsko se již dlouhou dobu řadí mezi nejoblíbenější turistické destinace jihovýchodní Asie. Tuto přízeň Thajsku zajistila rozmanitá kultura, nádherné písčité pláže, kvalitní služby a příjemné podnebí. Ke skvostům Thajska se řadí také thajské hlavní město Bangkok s chrámovými komplexy Wat Po s nejdelší sochou ležícího Buddhy, Wat Tramit se zlatou sochou Buddhy nebo Mramorový chrám. Thajsko znamená přírodní ráj i pestrý noční život s množstvím zábavních příležitostí. Dovolená v Thajsku vám umožní poznat, jak chutná různorodá thajská kultura, kuchyně i co obnáší tradice léčitelství. Absolvovat nepřekonatelnou thajskou masáž je téměř povinností každého turisty.

Thajské království má 65 mil. obyvatel a hlavní město je Bangkok. V turistických oblastech se dorozumíte anglicky a platit budete thajským bahtem (THB). Časový posun je +6 hod. (při letním čase +5 hod.).

Thajci jsou přátelští a pohostinní. Přestupků proti společnosti se nedopustíte, pokud dáte na vlastní zdravý rozum. Měli byste ale vědět, že královská rodina je pro Thajce téměř posvátná, a jakékoli její urážky mohou být postihnuty vysokými tresty. Největším prohřeškem je počmárání nebo roztrhání bankovek s portrétem krále, neměli byste je ani pomačkat. Známky na pohlednice nalepujte jak se sluší a patří, aby král nebyl nakřivo nebo dokonce hlavou dolů. Stejně tak posvátné jsou jakákoli vyobrazení Buddhy, protože buddhismus je zde hlavním náboženstvím. Další tip je zdravení a děkování – čím více, tím lépe. Nezdraví se podáním ruky, ale lehkou úklonou se sepjatýma rukama jako při motlitbě. Na veřejnosti se nerozčilujte, je to projev špatného vychování. I ten největší problém se snažte řešit s úsměvem. Nesmíte být překvapeni, pokud vás Thajci budou oslovovat křestním jménem. Příjmení jsou v Thajsku poměrně nový objev a často jsou příliš dlouhá.

Chování je různé v různých částech země. Ani v moderním Bangkoku se zpravidla příliš často nevodí ani heterosexuální páry za ruce, to je děje zejména u školaček nebo studentek a je to považováno za přátelské gesto. Homosexualita zde byla legalizována, ale sňatky možné nejsou. Pohlavní styk je povolen pro obě orientace od 15 let. Homosexuálové i transsexuálové mohou sloužit v armádě.

Malajsie

Malajsie se nachází v jihovýchodní Asii a je nádhernou zemí především pro ty, kdo přijíždějí ocenit její krásnou přírodu. Nížinné a v mnoha částech močálovité pobřeží lemují okouzlující ostrůvky s písečnými plážemi a palmami. Navštívit byste měli moderní hlavní město Kuala Lumpur, čajové plantáže v Cameron Highlands, koloniální architekturu v přístavu Melaka, národní park Taman Negara a Niah, ostrov Penang či ostrůvky ve smaragdovém moři národního parku Tunku Abdul Rahman.

Malajsie je zřízena jako konstituční monarchie a obývá ji 24 mil. obyvatel. V hlavním městě žije více než 1 mil. obyvatel. Měna je malajsijský rinngit (MYR). Časový posun +7 hod., při letním čase +6 hod. Při setkání s Malajsijci byste se měli připravit na to, že se vás mohou ptát na otázky, které se v našich zeměpisných šířkách považují za drzé. Otázky typu „Proč jste se ještě neoženil?“, „Jak vysoký je váš plat?“, otázky na váš věk, váhu, zdraví apod. nejsou pro ně žádné tabu. Malajsijci také neumí říci jasně „Ne“. Pokud budou s něčím souhlasit, mělo by to být doprovázeno dalšími bezprostředními kroky. Váhavé „Ano“, „Ano, ale…“, syknutí apod. vyjadřují jasný nesouhlas. Také si dejte pozor na správné pochopení odpovědi. Otázka typu „Není již 1. května pozdě?“ a odpoví „Ano“, myslí tím, na rozdíl od nás „Ano, není pozdě.“ My bychom řekli „Ne, není pozdě.“ Stejně jako v Thajsku se na veřejnosti nerozčilujte.

I přes četné intervence některých vysokých vládních úředníků je homosexualita v Malajsii stále trestným činem, který se trestá až 20 roky vězení. Turisté většinou dostávají vysoké pokuty.

Indonésie

Indonésie je největší souostroví na světě, a proto představit ji jako celek je téměř nemožné. Rozprostírá se na 17 tisících ostrovech, z nichž 6 tisíc je obydlených. Jejími nejznámějšími ostrovy jsou Sumatra, Jáva a Bali. Indonésie nabízí skvělé možnosti rekreace u moře (dlouhé písčité pláže, komfortní ubytování, služby na vysoké úrovni), avšak zajímavé je poznat i další její speciality – jezero Toba s batackou kulturou na Sumatře, javánské kulturní centrum Yogyakarta, hinduistické chrámy na Bali, výstup na sopku Rinjani na Lomboku, barevná jezera Kalimutu na Floresu, kultura Torajů ve středním Sulawesi a alespoň některá úžasná místa pro potápění a šnorchlování.

Indonésie je zřízena jako republika, která zasahuje z části do území Austrálie a žije v ní 242 mil. obyvatel. V hlavním městě Jakartě žije více než 9 mil. obyvatel, včetně aglomerací až 18 mil. obyvatel. Měna je indonéská rupie (IDR). Časový posun +8/9 hod. (podle oblasti), při letním čase +7/8 hod.

Lidé v Indonésii jsou velmi přátelští a všude vás bude doprovázet pozdrav „Hello Mistr“. Kdekoliv vám budou nabízet své průvodcovské služby, ovšem za malý poplatek. Téměř vždy se najde někdo mluvící primitivní angličtinou. Donekonečna dokážou sedět na bobku a pozorovat co děláte. Neodmyslitelná je též vůně hřebíčkových cigaret, bez kterých by Indonésie nebyla Indonésií. Často budete tázáni, jaké je vaše náboženství a můžete říct cokoliv, jenom nesmíte říct žádné. Bezvěrství je naprosto nepochopitelné. V Indonésii se nikam nepospíchá a s ničím nejsou zbytečné starosti. Pro Evropana je někdy nedodržování dohodnutých časů, třeba i o 3 hodiny, překvapující.

Homosexualita v Indonésii trestná není, ale příliš vřelý vztah k menšinové orientaci nemají. V roce 2003 neprošel zákon, který by homosexualitu považoval za trestný čin.

Maledivy

Jestli existuje na Zemi nějaký poslední ráj, pak jsou to Maledivy - palmy, osamělé pláže a průzračné vody oceánu chráněné korálovými útesy. Zdejší teplé a prosvětlené vody jsou bohaté na kyslík, což vytváří ideální podmínky pro život korálů. Na Maledivách vás čeká skutečný ráj – čisté moře, zářivé bílé pláže, tropická vegetace, fantastický podmořský svět a přátelští lidé. Za návštěvu stojí mešity a bazar v metropoli Malé, laguny ostrova Kaashidhoo, atol Kaafu, tradiční bubny a tance na ostrově Thulusdhoo či buddhistické památky na atolu Thoddoo.

Maledivská republika má 370 tis. obyvatel, hlavní město Male leží na samostatném stejnojmenném ostrově. Měna je zde maledivská ruffiya (MVR) a za dolar jich koupíte asi sedm. Čas si posunete o +4 hod. (při letním čase +3 hod.).

Maledivané věří v islám, pětkrát denně se modlí v mešitách, a proto obchody jsou během této doby několikrát denně uzavřeny. Lidé z Malediv jsou inteligentní a upřímní, k sobě i návštěvníkům země, tolerantní a zdvořilí. K hlavě národní "rodiny" cítí velký respekt, tak jako k hlavě každé domácnosti. Obyvatelé vesnic některých ostrovů se cizincům mohou zdát ostýchaví. Na cizince jsou zvědaví, ale nejprve je radši pozorují z dálky. Brzy se však přesvědčíte o jejich pohostinnosti, když vám náčelník ostrova přinese studený kokosový nápoj a zdravou svačinu, obvykle připravenou z mořských produktů. Maledivané rádi hrají fotbal nebo jen fandí, od přírody jsou výbornými plavci a potápěči, s oblibou hrají také tenis, cricket nebo badminton.

Na Maledivách je homosexualita trestný činem pouze pro muže. Nejnižším trestem jsou pokuty a nejvyšším vězení až na 10 let.

Filipíny

Tuto zapomenutou jihoasijskou zemi tvoří celkem 7 107 ostrovů, z nichž asi 700 je neobydlených. Filipíny nabízejí nepřeberné množství přírodních krás: vulkány, hory, vodopády, národní parky. Téměř nevyčerpatelná nabídka zapomenutých tropických ostrůvků na vás čeká s křišťálově průzračnou vodou a jemnými písečnými plážemi. Potápění u filipínských břehů je pověstné bohatstvím korálů a ryb. Neměly by vám uniknout rýžové terasy v Banaue na severu ostrova Luzon, památky na Luzonu a Cebu, vstupní brána do pohoří Cordillera Baguio, Chocolate Hills na ostrově Bohol a alespoň některé z krásných míst pro potápění a šnorchlování: potápění se žraloky u Malapascua, 27 lodních vraků na dně zátoky Subic, šnorchlování kolem ostrůvků u Palawanu.

Filipínská republika má asi 88 mil. obyvatel, hlavním městem je Manila. Platit budete filipínským pesem (PHP). Časový posun je +7 (event. +6) hod.

Filipínci jsou všeobecně klidné povahy, jsou přátelští (i k cizincům), pohostinní a komunikativní. Jsou však velmi hrdí na svou zemi, na svůj národ i historické a kulturní tradice. Proto jsou na veškerá nedorozumění či urážky snad ještě více citlivější než jiné asijské národy. Rovněž Filipínci nemají rádi přímé negativní odpovědi. Čas pro ně nehraje příliš velký význam. Schůzky nejraději dohadují pouze na den. Pokud se dohodnou na termín, mohou přijít o hodinu dříve i o den později. Slíbí-li něco na „zítra“, znamená to „pravděpodobně brzy“, ale rozhodně ne zítra. Nejde však o ochotu či nezájem, ale o ležérnost a liknavost.

Homosexualita je na Filipínách legální. Partnerský svazek zatím ale uzavřít nelze a protidiskriminační zákony jsou teprve v jednání, ale uvažuje se o nich. Politická strana, která podporovala homosexuální manželství byla zakázána.

Související články:

Státy Asie – první část - komentáře

Komentář ze dne: 13. 06. 2008 00:32:56     Reagovat
Autor: dominik (email) - neregistrovaný
Titulek: stredni vychod
souhrnem se da vlastne rict, ze cim primitivnejsi (statopravni, kulturni, nabozenska, celozivotni) situace v te ktere zemi, tim debilnejsi pristup k sexualite vseobecne a k homosexualite obzvlast.
nedavna argumentace iranskeho prezidenta pred spojenymi narody na dotaz o popravach homosexualu v jeho risi ("u nas homosexualita neexistuje, proto nejsou ani popravy") nevyzaduje zvlastniho komentare.
v saudske arabii jsou ve vyskovych stavbach (verejnych i soukromych) zakonem predepsany oddelene vytahy pro samecky a samice, protoze spolecnost automaticky vychazi z nekontrolovatelne nadrzenosti, ktera by nevyhnutelne vedla ke znasilneni. ze stejneho duvodu take podle pohlavi oddelene cekarny napr. na letisti v rijadu. pro homosexualy se oddelene vytahy ani cekarny jeste zrizovat nezacaly, ale kdo vi .... :)))

Komentář ze dne: 07. 06. 2008 19:27:49     Reagovat
Autor: Tomáš - neregistrovaný
Titulek:
Ještě, že jsme v srdci Evropy. Někde hold společnost nedosahuje takové mentální lidské úrovně chápání, aby uměla pochopit prožitky lidí s odlišnou sex. orientací.

Komentář ze dne: 05. 06. 2008 00:03:43     Reagovat
Autor: xyz - neregistrovaný
Titulek: shrnuti
mozna by se tito pruvodci dali shrnout do jedne vety - muslimska zeme = drakonicke tresty...

Komentář ze dne: 05. 06. 2008 13:49:08     Reagovat
Autor: bodyia (email) - neregistrovaný
Titulek: Re: shrnuti
já bych spíš řekl, že pro lidi, kteří cestují, jde o velmi užitečné info.

Komentář ze dne: 09. 06. 2008 01:10:14     Reagovat
Autor: xyz - neregistrovaný
Titulek: Re: Re: shrnuti
to asi ano, ale lide kteri tam cestuji by se hlavne meli zamyslet nad tim proc svymi penezi podporuji takoveto hnusne rezimy..

Komentář ze dne: 10. 06. 2008 09:30:29     Reagovat
Autor: Bosa Noha (email) - neregistrovaný
Titulek: Re: Re: Re: shrnuti
Velmi spravna poznamka ...

pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |