004.cz

Severní Amerika

USA • Kanada • Mexiko • státy Střední Ameriky

Státy Severní Ameriky jsou oblíbené turistické cíle a vztah k homosexualitě je skrze pozitivní. V USA, Kanadě i Mexiku lze uzavřít homosexuální sňatky. Méně vyspělé, co se této oblasti týká, jsou některé státy Střední Ameriky.

USA

Myslím, že Spojené státy americké není třeba nějak zvlášť představovat. Každý zná moderní New York, přírodní památky jako například Grand Canyon, Yellowstonský národní park a mnoho dalších skvostů.@ Rozlohou jsou USA na třetím místě na světě (9,6 mil. km2), hlavním městem je Washington, D. C. a celkem zde žije 303,5 mil. obyvatel. Časový posun je různý, od -6 až -11 hodin.

Mějte na paměti, že v jiném kraji platí jiné mravy. Nekonzumujte alkohol na veřejnosti, a pokud to nemůžete vydržet, tak ho dejte do neprůhledného obalu. Nesmíte se objevit na veřejnosti podnapilý. Nekoupejte se bez plavek a vašim dětem (i batolatům) dopřejte plavky také. Kdyby vás náhodou vyzvala policie zastavit vozidlo, tak bez jakýchkoliv známek odporu dělejte vše, co je požadováno. Americké jídlo zpravidla nebývá pro Evropany moc chutné. Mají rádi velmi kořeněná jídla, většinou příliš neobědvají, a jíst příborem jim také činí potíže – odtud známé řetězce rychlého občerstvení, kde se jí pouze rukama.

Na homosexualitu se v USA nahlíží ve většině případů jako na běžnou věc, ale toto se liší stát od státu. Občanský svazek lze uzavřít ve Vermontu, Connecticutu, domácí partnerství v Kalifornii, v New Jersey, v Marylandu, v Maine, v Kolumbijském okrese, na Havaji a homosexuální manželství v Massachusetts. Legální pohlavní styk mezi muži je povolen od 16-18 let, v některých státech ale nebývá příliš tolerován - Alabama, Florida, Idaho, Kansas, Mississippi, Severní a Jižní Karolína, Texas, Utah, Virginia; nejasné zákony jsou ve státech Michigan a Missouri. Protidiskriminační zákony jsou samozřejmé ve většině států.

Kanada

Symboly Kanady jsou javorový list, medvědi, vlci a nespoutaná divočina. Je to země klimatických rozdílů, geografických extrémů, rozdílného obyvatelstva a šesti časových pásem. Obyvatelé sami sebe prohlašují za multikulturní národ, úředními jazyky jsou angličtina a francouzština. Země proslula především svou drsnou panenskou přírodou, nachází se zde řada národních parků. Ostatně příroda a historie zlaté horečky, to jsou dvě největší cestovatelská lákadla Kanady. Neměly by vám uniknoiut Niagarské vodopády, metropole Toronto, francouzský Québec, Calgary, Ottawa, pláže či lyžování ve Vancouveru.

Kanada je druhou největší zemí na světě, na ploše téměř 10 mil. km2 ji obývá 32,5 mil. obyvatel (má velmi nízkou hustotu zalidnění na km2). Hlavní město je Ottawa. Platit budete kanadským dolarem. Kanada patří pod území Velké Británie, královnu zde jako hlava státu zastupuje generální guvernér. Kanaďané jako národ jsou velmi pečliví, rozvážní a raději si vše dvakrát rozmyslí, než dojdou k nějakému rozhodnutí. Nejvděčnějším tématem k hovoru je hokej, který je v této zemi považován za společenskou událost. Jsou velcí vlastenci, když cestují, na kufry a batohy si lepí Kanadské vlajky, aby nebyli považováni za Američany. Pokud se dočasně přestěhují do zahraničí, často si věsí vlajku i na dům.

V Kanadě lze uzavřít plnohodnotné homosexuální manželství. Pohlavní styk je pro obě orientace povolen od 14 let, anální styk pro obě orientace až od 18 let.

Mexiko

Mexiko je úchvatnou zemí s monumentálními památkami mayské a aztécké kultury, krásným písčitým pobřežím a teplým mořem. Pobřeží Mexika jsou nížinná, někde s lagunami. Tyrkysové vody Karibiku a sytě modré Cortézovo moře lemují bílé písečné pláže. Většinu země však zaujímají vysoké Kordillery. Za vidění stojí především Tenochtitlán, pláže v Cancúnu, Los Cabos, železnice Chihuahua al Pasífico, Mexico City, rybářské městečko Zihuatanejo či koloniální Puebla a San Cristóbal de las Casas.

V Mexiku žije přes 106 mil. obyvatel, v hlavním městě Ciudad de México (Mexico City) téměř 20 mil. obyvatel. Platí se zde mexickým pesem a časový posun je podle oblasti -7 až -9 hodin.

Vlastnosti Mexičanů bychom mohli srovnat s vlastnostmi Jihoevropanů. Jsou přátelští a pohostinní, navazování kontaktů jim nečiní potíže. Jsou nedochvilní (v časném příchodu jim zabránil určitě nějaká „objektivní příčina“), od nás se však dochvilnost vyžaduje a pozdní příchod by byl považován za urážku. V Mexiku jsou také oblíbené býčí zápasy a kromě typických místních sportů také fotbal a baseball. Nejrozšířenější společenskou hrou, kterou se dospělí vášnivě baví, je domino.

Homosexualita je v Mexiku legální, lze uzavřít také homosexuální sňatek. Církev ani některé politické strany však s tímto příliš nesouhlasí.

Státy Střední Ameriky

Dále pouze stručně k ostatním státům tohoto kontinentu. Ty už v oblasti nahlížení na homosexualitu tak vyspělé nejsou, a homosexualita je tak trestná ve státech Belize a Nikaragua. Trestná není ve státech Panama a Salvador, ale tyto státy nemají protidiskriminační zákony. Kostarika, Honduras a Guatemala zákony proti diskriminaci homosexuálů mají a trestná zde není.

Související články:

Severní Amerika - komentáře

K článku není žádný komentář
pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |