004.cz

Jižní Amerika

Brazílie • Argentina • Chile • Venezuela • ostatní státy kontinentu

Brazílie

V Brazílii najdete zalíbení nejen v přírodní kráse a nesčetných ekologicky chráněných rezervacích, ale i v lidových festivalech a oslavách. To jsou důvody, které přivádějí do země každoročně více než 4 miliony turistů. Vedle přírody se Brazílie chlubí špičkovým fotbalem, rozpustilým každoročním karnevalem v Rio de Janeiru, vyzývavými tanci, kvalitní kávou. Co by vám nemělo uniknout: metropole Brasilia, karneval v Rio de Janeiru, ptačí park Parque das Aves, národní park Superaguí, vodopády Iguaçu, trek v amazonských pralesech, město Salvador da Bahía.

Brazílie je nejlidnatější země jižní Ameriky (192 mil. obyvatel). Úředním jazykem je portugalština a platit budete brazilskými realy. Pohybovat se budete v časovém pásmu -3 až -6 hodin.

Z profilu Brazilce vystupuje jeho bezprostřednost, veselí, společenské zaměření s určitou dávkou „velkorysosti“ a značnou přizpůsobivostí. „Kritika“ se ve větším množství případů týká především jejich pomalosti až liknavosti. Je to však důsledek rozdílného přístupu k životu – jiný životní styl, jiná životní filozofie. Brazilci dodržují normální evropské zvyky; podání ruky je běžné při setkání i při odchodu. Časté jsou nabídky a pozvání na čaj nebo kávu. Při pozvání na večeři/oběd je vhodné přinést květiny jako dar vaší země. Kouření je všeobecně akceptovatelné, jestliže není uvedeno jinak. V zemi je vysoce respektována katolická církev, což je dobré mít na paměti. Obvyklá pracovní doba neexistuje, neboť každá instituce má svoji pracovní dobu, která se navíc liší i podle jednotlivých měst a míst.

Homosexualita je v Brazílii uznávána, pohlavní styk pro obě orientace je povolen od 14 let. Občanský stejnopohlavní svazek lze uzavřít pouze v jižní provincii Rio Grande do Sul. Protidiskriminační zákony jsou přijaty jen v některých městech a státech.

Argentina

Argentinu můžete navštívit v kterémkoli ročním období. Všeobecně ale platí to, že od prosince do února je v Argentině léto, zatímco červen až srpen jsou měsíci zimními. Argentina rozhodně není země bez bouřlivé historie, spíše naopak. Pokud hledáte známky a důkazy o historii tohoto území, věřte, že tu naleznete to, co hledáte. Najdete zde spoustu muzeí, která dokumentují historické události na tomto území. A proto je tato země lákadlem nejen díky své krajině, ale i díky svým historickým památkám.

Argentinská republika má 39 mil. obyvatel, v hlavním městě Buenos Aires téměř 12 mil. obyvatel. Jako ve většině států jižní Ameriky se zde mluví španělsky. Platí se argentinským pesem a časový posun je -4 hodiny.

Argentinci, stejně jako ostatní země Latinské Ameriky, vychází z nezávislosti na čase, protože „čas je veličina, která se lidem přizpůsobí“. Při rozhovoru s Argentincem je lepší volit neutrální témata. Argentinci rádi kritizují svou zemi, ale neradi slyší jakoukoli kritiku od cizinců. Zejména Buenos Aires je město s evropským aspektem a z toho i vyplývá např. způsob oblékání, které lze označit za velmi elegantní. Úzkostlivě se dodržuje osobní hygiena ve všech společenských vrstvách a ve všech věkových skupinách. Při pozdravu je běžný polibek na pravou tvář (i muži mezi sebou). Obyvatelé Argentiny jsou velmi citliví na požívání alkoholických nápojů. Argentinci neumějí říkat „ne“. Slovo „maňana“, která v překladu znamená „zítra“, je nutné chápat nejen jako zítra, ale i jako někdy v budoucnu, nebo dokonce nikdy.

V tomto státě existují celoplošně protidiskriminační zákony, homosexualita je zde více či méně přijímána. Pohlavní styk je možný již od 12 let. Svazky lze uzavřít v provinciích Buenos Aires a Rio Negro.

Chile

Chile je na jihoamerické poměry klidnou zemí s celou řadou kulturních a hlavně přírodních zajímavostí. Řadí se mezi poměrně vyspělé a bezpečné země. K chilskému území patří nespočet větších či menších ostrovů a ostrůvků. Nejznámější jsou Ohňová země, Velikonoční ostrov, Ostrov Robinsona Crusoa (souostroví Juana Fernandeze) a ostrov Hannover, kam spisovatel Jules Verne umístil děj svého románu Dva roky prázdnin. Co by vám nemělo uniknout: metropole Santiago, poušť Atacama, výstup na některou ze sopek, trek v Patagonii, národní park Torres del Paine, Altiplano. V Chile žije necelých 17 mil. obyvatelů, hlavní město je Santiago de Chile. I zde se domluvíte především španělsky, měna je chilské peso. Časový posun je mezi -5 až -7 hodinami.

Vlastnostmi se Chilané příliš neliší od ostatních Jihoameričanů. Dochvilnost také není jedna z jejich nejsilnějších stránek, je však rozhodně lepší v okolních státech, a pokud se Chilan dostaví později, obvykle alespoň zavolá. Zastavíme-li se u chilské kuchyně, pak lze říci, že z exotických zemí je pro Evropany nejlépe stravitelná. Používají se samozřejmě mořské plody, ale také drůbež, hovězí maso, vařené brambory, špenát, zeleninové saláty, zmrzlina apod. Místním nápojem je „pisco sour“, míchaný nápoj z vínovice a citronů. Chilané prosazují známé přísloví: „Gentleman nepije před západem slunce.“

V Chile byla homosexualita zlegalizována v roce 1998, protidiskriminační zákony zatím nejsou. Pohlavní styk je povolen od 16 let, mezi muži od 18 let.

Venezuela

Venezuela je spojením okouzlující tradiční kultury, krásné přírody a moderních turistických zařízení západního stylu. Nabízí nepředstavitelnou řadu turistických příležitostí, přesto je turisty zatím neprávem opomíjena a na své objevení teprve čeká. Tato země v severní části Jižní Ameriky je především zemí kontrastů. Pobřeží Karibského moře na severu lemují nádherné pláže, na západě se táhne pásmo And se zasněženými vrcholky, na jihu se rozprostírá vlhká neprozkoumaná džungle.

Hlavní město Venezuely je Caracas, v celém státě žije celkem zhruba 25 mil. obyvatel. Úředním jazykem je opět španělština, měna je venezuelský bolívar. Země leží v časovém pásmu -5:30 hod.

Evropan by při návštěvě Venezuely měl pamatovat na to, že příliš ležérní a odvážný oděv může vyvolat nevoli obyvatelstva; plavky se zde proto nosí výhradně na plážích. Ve Venezuele jsou populární ruční práce a obrazová díla. Nejtypičtějšími suvenýry jsou proto výrobky indiánů, například rákosové rohože, dýmky nebo houpací sítě chinchoorros. Země je charakteristická především svojí hudbou, ve které se mísí evropské, africké a původní domorodé rytmy. Na popularitě získává divadlo a je zde aktivní literární scéna, především mezi mladou generací.

Ve Venezuele je jako ve většině Jižní Amerika homosexualita legální a země přijala rovněž protidiskriminační zákony.

Přehled ostatních států

Stát Je homosexualita trestná? Trest Protidiskriminační zákony  
 Bolívie Ne - Ne 
 Ekvádor Ne - Ano 
 Falklandy Ne - Ne 
 Francouzská Guyana Ne - Ano 
 Guyana Muži Doživotí Ne 
 Kolumbie Ne - Ne 
 Paraguay Ne - Ne 
 Peru Ne - Zvažuje se 
 Surinam Ne - Ne 
 Uruguay Ne - Ano 
Související články:

Jižní Amerika - komentáře

K článku není žádný komentář
pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |