004.cz

Mix 7 zdravotní

Co je bazaliom na obličeji?


Bazaliom nebo-li bazocelulární karcinom je nejčastější kožní nádor, nejčastěji právě na obličeji starších osob. Má různý projev, např. jako nehojící se vřed, někdy s mokváním a hnisáním. Místně může vést ke značné destrukci kůže a třeba i ucha. Vzhledem k tomu, že nezakládá metastázy je jeho prognóza a odstranění velmi dobrá.


Je mi 25 let, ve spermatu se mi objevují žlutohnědé poloprůsvitné hrudky (nudličky) podobné želé, se spermatem se nerozpouštějí. Prosím Vás, jaká je příčina jejich vzniku a jak mohu tento, doufám pouze kosmetický problém, odstranit? Tento problém mě provází již přes dva roky.

Spermie vznikají ve varlatech, odkud putují do nadvarlat a chámovody do semenných váčků. Tyto váčky však nejsou váčky ve smyslu vaku, ale jedná se z histologického pohledu o velice dlouhou klikatou trubičku. Sperma dále obsahuje prostatické výměšky a výměšky přídavných žláz, se kterými se obsah semenných váčků při ejakulaci mísí. Výše popsané nudličky tedy odpovídají tomu, že není něco v pořádku právě již v počátcích tvorby spermií. Ono hnědé zabarvení může být fyziologicky neškodné obarvení, ale může se jednat i o starší sraženou krev. To odhalí pouze vyšetření a není možné z emailu provést diagnózu. Doporučuji navštívit urologa, neboť problém může být i mimo semenotvornou tkáň.


Dobrý den. Mám dotaz, zda se lze nakazit v obchodě nějakou pohlavní chorobou(kapavka, aids) při zkoušení plavek bez spodního prádla. Jaká je pravděpodobnost nákazy?


Při zkoušení spodního dílu plavek je povinností obchodu dohlížet, aby zákazníci nesundávali z hygienických důvodů spodní prádlo. Potencionální riziko nelze vyloučit, pokud jen krátkou chvíli před vámi si prádlo zkoušela nemocná žena. Riziko přenosu tak hrozí zejména u bičenky poševní, mykotických infekcí, kapavky, teoreticky i syfilis a dalších bakterií a virů. Riziko přenosu HIV-AIDS je nulové. Upozorňuji, že riziko je nízké obzvlášť, jste-li zdravá. V případě, že máte problémy s výtokem a poševní sliznice není v dobré kondici, riziko je vyšší.


Dobrý den, obracím se na vás s dotazem na zdravotní téma. V okolí konečníku jsem nejdříve cítil svědění, později pálení. Použil jsem zásyp a situace se uklidnila, během týdne ale vyrašily aknózní vřídky. Vzhledem k tomu, že se v této oblasti pravidelně holím běžnou břitvou a v létě se asi jako každý potím, připadalo by mi to celkem normální. Stalo se mi to ale poprvé a mimo to jsem několik dnů před začátkem problémů měl dlouhý anální styk (asi 3 hodiny). Jde o mechanické poškození zhoršené potem, kožní problém, nebo projev nějaké choroby?


Při análním styku se můžeme nakazit herpetickými viry. Zejména herspes simplex genitalis vytváří takového akné podobné útvary. Ty jsou plné vysoce aktivního viru a není vhodné je jakkoliv ďoubat. V počátečních fázích má vysoký účinek aciklovir, pozdější aplikace nemá smysl a je třeba počkat vymizení příznaků. Jinak odlišení od zánětu po holení je pro laika takřka nemožné.

V případě komplikací navštivte dermatovenerologické pracoviště. Jsou pak možná další řešení pod dohledem lékaře.

Petr
Poradna 004

Mix 7 zdravotní - komentáře

Komentář ze dne: 13. 09. 2016 10:48:16     Reagovat
Autor: Roman - neregistrovaný
Titulek: zánět močové trubice
dobrý den , jako já si myslím, že nějaká pravděpodobnost nákazy určitě je, prptože já mám teď zánět močový trubice asi neboco protože mě to při čůrání strašně pálí!!! moja mi včera koupila nějaký uroval manosa akut, je na tom namalovaná ženská, tak doufám že i to pomůže a že mi nezačnou růst kozy!!! já to mám asi právě se skoušení plavek a blbec jsem je skoušel na ostro, což tedav tom obchodě neví, ale asijsem nebyl jedinej, prtože jsem si tam musel nandat nějaký bacily nebo breberky, proto to tak pálí. A jestli to nepřejde, tak asi budu muset stáhnout ocas a jít k doktorovi...

pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |