004.cz

Rechy, John: Město noci

Když vyšla v roce 1963 Rechyho prvotina "Město noci", způsobila senzaci, protože autora do té doby nikdo neznal. Někteří kritici mysleli, že je to pseudonym nějakého slavného autora, jako je T. Williams či J. Baldwin. Podle některých pramenů se "Město noci" posléze stalo významnou knihou pro formování gay hnutí ("pomáhalo tvořit sexuální vědomí několika generací homosexuálních lidí").

John Rechy (nar. 1934 v Texasu) je autorem dvou menšin: homosexuální a "chicanos" - tj. obyvatelé mexického původu narození v USA.

Kniha Město noci jsou příběhy gaye, který odchází z domova do Chicaga, zde se živí prostitucí a poznává řadu lidiček z tzv. společenského dna, není to ale vůbec povrchní, ale strukturálně a jazykově propracovaný román, který nemá s pornografií a senzační literaturou vůbec nic společného. Každá kapitola několikasetstránkové knihy je věnována jedné z postav a postaviček: slečně Osudové (transka, která sní o pohádkové svatbě v bílých šatech se závojem, v realitě bohužel transčlovíčci naráželi na stupidní americký zákon, který umožňoval za oblékání do šatů opačného pohlaví je zavřít, takže mívali spíš stále v patách mravnostní policii); Profesorovi, který si nechává shánět prostituty, říká jim "andělé" a většinou jim vypravuje zmatené příběhy a pak je s honorářem pošle domů; Silvii, majitelce queer baru, která kdysi vyhnala svého homosexuálního syna a od té doby ho nemůže najít; Lance O'Harovi, stárnoucí hvězdě klubů a barů, na něhož nyní doléhá ubíhající čas...

Všechny postavy a postavičky mají své zvláštnosti a podivné osudy, podivnosti i směšnosti, ale všechny hledají své místo na slunci a lásku a mají i svou důstojnost a lidskost. Na začátku líčí vypravěč scénu, kdy mu jako malému dítěti umřela fenka Winie a matka mu vysvětlila, že se s ní jednou v nebi neshledá, protože psi do nebe nemůžou. Připadá mu to nespravedlivé, ale už jako dospělý si tuhle otázku položí znovu - je vůbec nějaké nebe a pro koho, je nějaká naděje pro zbloudilé postavičky kolem něj? Kniha končí větami: "To není spravedlivý! Proč nemůžou psi do Nebe?" Kniha je mimořádně tlustá, ale četla jsem ji najednou a byla jsem z ní nadšená, určitě doporučuji.

Rechy, John: Město noci - komentáře

Komentář ze dne: 29. 07. 2009 21:39:02     Reagovat
Autor: daduza (email) - neregistrovaný
Titulek: Město noci
Málokterá kniha mi tak učarovala, jako právě tahle. A to se považuji za literárního fanatika. Téměř v závěru knihy - rozhovor s Jeremym na pozadí karnevalu. Vřele doporučuji.

pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |