004.cz

Mann, Klaus: Zbožný tanec

Klaus Mann, syn Thomase Manna a synovec Heinricha Manna, napsal v devatenácti letech "otevřený homosexuální román" (na poměry roku 1925 otevřený nebývale) - mladý Andreas Magnus odchází z domova, aby se mohl věnovat umění, nakonec ale skončí v kabaretu. Setkává se s mužem, do něhož se zamiluje, ale jeho láska není šťastná a milenec ho opouští. Více o knize http://www.iliteratura.cz/clanek.asp?polozkaID=20183 .

Podle mého názoru je na knize vidět, že autor ještě nebyl vyzrálým tvůrcem, dnešního čtenáře už tolik neoslovuje.

Klaus Mann je rovněž autorem vynikajícího románu "Mefisto", který pojednává o postupném úpadku osobnosti kolaboranta s nacistickou mocí. Zmiňuji se o něm jednak proto, že ho považuji za autorův nejlepší román, jednak proto, že jsem ho už několikrát viděla v seznamech knih s queer tematikou - myslím, že tuto knihu znám dost dobře, mám ji doma a četla jsem ji několikrát, ale žádná queer postava tam není, takže bych ji do toho seznamu nedávala. (Nicméně kniha je to vynikající, takže jako takovou ji jednoznačně doporučuji.)

Mann, Klaus: Zbožný tanec - komentáře

Komentář ze dne: 01. 09. 2014 22:52:22     Reagovat
Autor: Anna - neregistrovaný
Titulek:
* Samozřejmě GustaF Gründgens, stejně jako románový HenDrik lpí na svém jménu, pardon.

Komentář ze dne: 01. 09. 2014 22:52:18     Reagovat
Autor: Anna - neregistrovaný
Titulek:
* Samozřejmě GustaF Gründgens, stejně jako románový HenDrik lpí na svém jménu, pardon.

Komentář ze dne: 01. 09. 2014 22:49:17     Reagovat
Autor: Anna - neregistrovaný
Titulek:
Queer tematika v Mefistovi přímo není, jeho protagonista byl ale inspirován reálnou postavou - Gustavem Gründgensem - který homosexuálem byl.
Mann se ale rozhodl G. homosexualitu vypustit, jedním z důvodů mohlo být i to, aby nedošlo zaostření pozornosti čtenářů pouze na homosexualitu.
Místo toho dává Gründgensovi , resp. Höfgenovi, černou milenku, aby se tak neztratil onen aspekt příběhu, ve kterém Höfgen část svého života před režimem úzkostlivě tají a maskuje.

pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |