004.cz

Praktická cvičení

Pokud jsi přečetl postupně všechny kapitoly tématu "Mohu být gay?" až sem, může se stát, že ses v mnoha případech shlédl jak v zrcadle, ale stejně nevíš, kam se zařadit. Možná je to tím, že se jen bojíš, ale také tím, že nevidíš všechno dostatečně zřetelně. Proto jsme tebe připravili dvě jednoduchá cvičení, která by ti mohla napomoci.

Cvičení 1 - Mé pocity

Jeden z nejjednodušších způsobů, jak se dozvědět více o sobě a o svých pocitech, je uvědomovat si, co se děje nyní. Jakmile si člověk uvědomí základní emoce jako bolest, strach nebo zlost, začnou se odkrývat pocity další, o kterých možná vůbec netušil. Je užitečné si vlastní pocity zapisovat do deníku dle toho, jak se postupně objevují. Mnohem lepší by bylo o svých pocitech s někým blízkým hovořit, ale to je nesrovnatelně náročnější. Nejvýznamnější je sdělovat své pocity těm, vůči nimž jsou namířeny. V momentě vstupu do soukromé fáze to může být ještě příliš ohrožující, tak je vhodné identifikovat někoho, komu člověk může věřit. Čím více se člověk osamocuje a izoluje, tím nesnadnější je nalézt důvěryhodnou osobu, ale někdo takový v okolí vždy existuje. Pokud skutečně ne, doporučuje se vyhledat odbornou pomoc nebo hovořit s někým, u koho je jen malá citová zainteresovanost, např. s kamarádkou.

Cvičení 2 - Mé emoční zázemí

Vezměte si velký papír a doprostřed napište slovo JÁ. Dejte jej do oválku a vytvořte si jakýsi ostrůvek. Pak se zamyslete, kteří lidé jsou pro vás ve vašem okolí důležití. Ať už v dobrém či v tom negativním. Pokuste se jejich jména zanést do svého okolí - utvořte jim také takové ostrůvky. Měli by být tak daleko od vás, jak daleko je cítíte. Zkuste najít všechny takové lidi. Nevadí, když už nejsou naživu.
Pak můžeme zkusit jejich "ostrůvky" pospojovat s vaším JÁ. Zvolte následující typy čar - dvojitou čarou pospojujte své příbuzné, tedy rodinné vztahy. Vlnovku veďte k těm, které byste chtěli mít blíž (vidět se s nimi častěji, trávit s nimi více času), čára může doplnit už existující čáru. Čárkovaně napojte ty, které byste klidně mohli mít dál od sebe. Ostatní nenapojené osoby spojte obyčejnou jednoduchou čarou. Poslední, co je třeba doplnit, je křížek přes vztah, který prošel nějakou krizí (hádkou, obdobím neporozumění - i když třeba ještě trvá).
Tak - vytvořili jste si své emoční zázemí. Vidíte, na kterých lidech jste závislí, kteří doplňují a posilují vaše JÁ. Važte si takových!

Hodně štěstí!

Související články:

Praktická cvičení - komentáře

K článku není žádný komentář
pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |