004.cz

Poradna pro vaše dotazy

Poradna 004 tématu coming out shrnuje a zodpovídá všechny dotazy, které již přišli nebo docházejí do redakce.

Zajímavé dotazy zveřejňujeme v následujícím výpisu. Každé téma je zvláštní stránka a může obsahovat i více podobných dotazů k dané otázce, pokud spolu úzce souvisí.

Tématický celek comingout.004.cz obsahuje velké množství informací k této problematice, mladý gay zde nachází spoustu informací o tom, co prožívá a co ho čeká. Připravuje ho na nelehké kroky, které ho provždy zbaví tápání a strachu z prozrazení toho, co cítí ke stejnému pohlaví.

Téma comingoutu je jedním z klíčových okruhů poradny 004, protože nejvíce problémů a otázek má gay právě při tomto procesu. Je nejvíce zranitelný a vyhledání přímé odborné sexuologické, či psychologické pomoci leckdy znamená stejnou překážku jako se svěřit třeba rodičům.

Poradna comingoutu zodpovídá na anonymní dotazy a zdarma, stejně jako je zdarma sexuologická péče. Vaše dotazy k problematice comingout směřujte na email , nebo využijte formuláře na konci stránky.

  Do Poradny 004 můžete posílat své dotazy k otázkám coming outu. Zde je skutečný a typický případ uvědomování si vlastní odlišnosti:


Čauky lidi, tyto stránky mne fakt zaujaly. Potřeboval bych poradit, kdo jsem. Jsem strašně zmatený, nevím, jestli jsem bi, homo, nebo hetero. Je mi teprv 15. Chodím s jednou holkou, je moc fajn. Jsem do ni asi zamilovaný. Jednou jsem byl takhle na xchatu a vešel jsem do takový místnosti jen pro kluky. Tam mi napsal jeden kluk, který ještě nikdy s klukem ne, jako já. Vše jsem bral jenom ze srandy. Když mi napsal, tak jsem si řekl - proč ne? Celkem se mi to líbilo. S holkou jsem to ještě nikdy nezkusil. Od tý doby se koukám i po klukách i po holkách. Spíš se otáčím po klukách. Chci to ještě zkusit s holkou, poznat jaký to je, ale nějak se tomu bráním. Spíš se toho bojím. Je možný, kdybych to zkusil s holkou, že zůstanu pouze u holky nebo u obou? Když někdy jedu v autobuse a nastoupí nějaký pěkný kluk. Dívám se na něj. Někdy se dívá on na mne. Většinou ho načapám, jak se na mne dívá. Chtěl bych se hned s nim zkamarádit, ale nemám tu odvahu mu to říct. Někdy toho lituju, že jsem nic neřekl. Nevím, jak by se zachoval. Dále bych se chtěl zeptat, kdybych byl opravdu na kluky, kdy a jak bych to řekl známým, kamarádům a hlavně rodičům. Nevím, jak by to vzali. Prosím odpovězte.

Předem díky

Tom


V 15 letech se obvykle ještě s určitostí nedá říct, jaká sexuální orientace je ta skutečná a trvalá, přestože někdo může mít jasno už ve 13, někdo k onomu magickému sebepoznání dojde ve třetí dekádě. V tvém věku se člověk pokouší experimentovat na všech úrovních. První cigareta, pusa s holkou, první alkohol. Spousta budoucích heterosexuálů má v období dospívání homosexuální zkušenost. Obvykle se spolužákem či kamarádem, přičemž nejčastěji se jedná o společnou masturbaci. Na internetu člověk najde snadno někoho „na sex.“ Důrazně však musíme připomenout, že pokud nás láká sexuální zkušenost s neznámým klukem, je třeba dbát na pravidla bezpečného sexu, neboť i při prvním sexuálním kontaktu se můžeme nakazit nějakou z pohlavních chorob, nebo smrtonosným virem HIV. Nicméně s rostoucí dostupností informací se již homosexualita nestává tabu a zvyšuje se liberálnost společnosti vůči gayům a lesbičkám. Spousta mladých gayů není svazována předsudky a strachem a svobodně si tak může uvědomit, že to co cítí je zcela jasně láska k jedincům stejného pohlaví. To, co bylo dříve tabuizováno a dokonce i trestným činem se pro mnoho lidí stává přirozenou nedílnou součástí společnosti. Setkal jsem se i s klukem v tvém věku, který je pravděpodobně heterosexuální, ale pod touto společenskou tendencí dospěl k přirozenému zvážení, že když je homosexualita vrozená a zcela přirozená jako heterosexualita, že by vlastně mohl být i gay, protože se cítí být normální a neví, kde hledat rozdíl. Toto je případ extrémní, ale rád jsem ho uvedl. To, že jsi to s holkou ještě nezkusil tě nedělá gayem, ale ani to, že se vyspíš s holkou ti heterosexualitu nadosmrti nezafixuje. Vyzkoušet obojí znamená usnadnit proces sebepoznání. Dojdeš-li časem k poznání, že styk s dívkou Ti nepřináší žádné příjemné pocity, kdežto mazlení s klukem ti rozbuší srdce k prasknutí, neměl by ses bát pokusit se postavit se k tomu otevřeně a říci si: Ano jsem na kluky a je to hezký a jsem rád, že to vím. Tím, že budeš spát s holkama se heterosexualitě nenaučíš. Existují nicméně homosexuálové, kterým není sex s opačným pohlavím nepříjemným a mohou ho brát jako náhražkové řešení. Mohou se pak například označovat jako bisexuálové. Více o bisexualitě píšeme v tomto článku .

Píšeš, že jsi do své dívky asi zamilovaný. V tomto věku přináší člověku jakýkoliv vztah spoustu nových pocitů. Radost z toho, že nejsem sám, že mne má někdo rád. Nová poznání přinášejí zmatenost a pocit štěstí, kterému bychom se neměli bránit. Tvá pochybnost o zamilovanosti pramení z toho, že vlastně často ani ještě nevíme, co je skutečná zamilovanost a radost z partnera s tím často zaměňujeme, ale to není nic špatného a uvidíš jak krásný bude ten pocit, až řekneš že ho nebo ji opravdu miluješ. Seznámení na veřejnosti je velmi komplikované, protože je zde riziko toho, že oslovený může být silně homofobní a odmítnutí nevyřeší jen slovně, ale i násilným napadením. I to je stále pravděpodobné. Rozhodně bych se o to nepokoušel u skinheadů a jiných extrémisticky vyhraněných skupin. Pokud máš jistotu, že ten usmívající kluk by mohl být i potencionálním kamarádem či partnerem, můžeš ho zkusit nenápadně, nejlépe vtipně, oslovit. Znám spoustu případů, kdy se člověk nejenže nespletl, ale vznikl z toho nenápadného oslovení i pěkný vztah. Co se týče tvého veřejného coming outu před kamarády a rodinou, navrhoval bych ještě počkat až budeš zcela rozhodnut, co se ti líbí víc a co tě více přitahuje, to o čem sníš, po kom se častěji ohlížíš, do koho se platonicky zamilováváš na první pohled. Přesně toto jsou návodné otázky k tomu, jak se o sobě dozvědět co nejvíc. Zkus si odpovědět třeba na papír. O tom jak informovat rodiče a domácím coming outu píšeme v projektu Coming out .

S kamarády je to někdy problematické, neb pokud to prohlásíš ve třídě, můžeš být pak od některých jedinců terčem posměchu či šikany, ale doposud mám jen opačné zkušenosti. Uvedl bych jeden případ, se kterým jsem se setkal osobně: 15letý kluk si byl již odjakživa jistý svou homosexualitou, nikdy o tom nepřemýšlel a bylo mu jasné, že se mu líbí kluci a ne holky. Poznal jsem ho ve 14ti letech, kdy se snažil najít první informace, v 15 letech řekl spolužačkám, že si našel v Praze přítele a ukázal jim fotku, veřejně se hlásil ke svému partnerovi a gayství a všichni ho akceptovali a uznávali. Věděli to ve škole všichni a ač občas byl terčem vtipu, uměl ho využít a obrátit zpět a zasmát se taky. Tím prokázal naprostou nedotknutelnost. Nikdo mu tím nemohl ublížit. Kamarády neztratil a všichni ho dodnes, kdy mu je již skoro17 berou rovnoprávně.

Ukáže-li člověk při třeba náhodném prozrazení své orientace slabost a strach, je mnohem zranitelnější než když půjde s kůží na trh. Osobně bych doporučoval sdělovat tuto informaci jen tomu, kdo chceš, aby to věděl a pokud to praskne, tak to nezapírej a hrdě si stůj za svou identitou, dočkáš se uznání od moudrých a ti hloupí by ti za to stejně nestáli. Petr- Alca - Poradna 004

Poradna pro vaše dotazy - komentáře

Komentář ze dne: 06. 01. 2019 19:50:11     Reagovat
Autor: Johnny (email) - neregistrovaný
Titulek: Jaká je má orientace?
Dobrý den, je mi 22 a pořad se bojím toho jakou mám orientaci. Na vztahy jsem měl zatím jen holky a všechno fungovalo tak, jak by mělo. Zatím jsem měl jen jednoho kluka. A po určitých dotecich a vyvrcholení veškerá přitažlivost zmizela a dobrých par dni mi z toho bylo opravdu zle, z něho i ze me. To jsem u holek neměl. Jedine co mi přijde divne je, ze se koukám na všechny druhy porna (hetero,bi, gay). Je pravda ze u gay porna po vyvrcholení zase veškerá touha upadne a je mi divne, to u hetero porna nemám. Slyšel jsem radu, ze si člověk má pustit masturbaci ženy a pak muže a má pozorovat co se děje s jeho tělem. Pohled na ženské tělo se mi líbí a chci ho, pohled na mužské tělo se mi extra nelíbí ani to se mnou nic nedělá. Ale v momentě kdy jsou muži dva tak mám pocit jako při koukani na samotnou ženu. Co se citové stránky tyče tak se dokážu rozhodne zamilovat jen do žen, muži me chováním a celkove svou energii silné odpuzuji. Občas si pisu s holkama i klukama. Pak mám dny kdy mám chuť byt s obojím najednou. Jediná věc co me napadá je ze jsem dlouho neměl ženu a nemůžu ji ani najít proto o sobě možná pochybuji. Je možné ze je to jen nějaká “nadrzenost” ? Na ulici se za mužem neotocim v šatně nedokážu pozorovat, jelikož na živo me muž opravdu odsuzuje, ale proč me potom vzrušuje třeba na webkamere? Nebo jsem třeba bisexuální? Jak se v případě bisexuality rozhodnout s kým byt? Protože já si ve své budoucnosti nepředstavim muže který vedle me leží v manželské posteli,ale představím si ženu.Chci tenhle oříšek jednou provždy mít za sebou, nechci skončit v manželství a pak zjistit ze jsem někdo úplně jiný, děkuji za rady nebo názory :) johnny. Děkuji

Komentář ze dne: 21. 11. 2017 09:14:02     Reagovat
Autor: Roman - neregistrovaný
Titulek: Jsem gay ?
Dobrý den, už zhruba rok nemám vztah, ale měl jsem nekolikrat sex se ženami. Nicméně, cítím, že chci mít se ženami jen sex, nic víc. Jsem samotář,nechci být se ženami,ale pořád na ně myslím, flirtuju s nimi, líbí se mi, přitahujou mě, ale nechci s nimi být. Dlouho řeším, jestli jsem gay a nevím jak to zjistit, protože sex s mužem nebo jakýkoliv dotýkání jako se ženou mi není příjemný a je mi z toho zle. Jak si nejsem jistý svoji orientaci, už nedokážu mluvit ani s zenskou bez pochyb, nejsem už přirozený a jen myslím na otázku homo. Nevím jak to zjistit jinak. Máte.nejakou radu ? Děkuju.

Komentář ze dne: 28. 11. 2017 18:53:23     Reagovat
Autor: its - neregistrovaný
Titulek: Re: Jsem gay ?
Sexuální orientace je SEXUÁLNÍ orientace, to znamená rozhodující pro její posouzení jsou sexuální preference jedince, nikoli to, s kým si člověk chce povídat. Když tě přitahují ženy a je ti odporný sex s mužem, jsi heterosexuál a nevím, co řešíš. Na celém světě přece jsou mraky heterosexuálních mužů, kterým jsou ženy dobré jen na sex, ale jinak jsou to pro ně slepice a kamarádství udržují jen s muži, se kterými si na rozdíl od žen rozumějí.

Komentář ze dne: 31. 10. 2017 14:17:54     Reagovat
Autor: Dušan - neregistrovaný
Titulek: Jsem gay?
Dobrý den, už asi týden zažívám určitou nejistotu, ale nejdříve bych chtěl ve zkratce říct celý můj příběh. Měl jsem 7 let vztah se ženou, který skončil zhruba před 5 měsíci, 2 měsíce po rozchodu jsem si našel novou přítelkyni. První sexuální styk s novou přítelkyní proběhl bez problému, avšak další skončil selháním (pravděpodobně nervozita). Toto selhání byl stresující zážitek a přesunul se i do dalších pokusů o sex(nejsem dostatečně dobrý, myšlenky na předešlé selhání). Zhruba před týdnem se mi na základě těchto selhání začala do hlavy vkrádát myšlenka, zda nemohu byt homosexuál. Při myšlence, že bych mohl, jsem citil nevolnost v žaludku. Zkoušel jsem shlednout i gay-porno, které ve mě však nevzbuzovalo žádne vzrušení. Děkuji za jakýkoliv názor, odpověd'.

Komentář ze dne: 02. 11. 2017 09:48:23     Reagovat
Autor: Alofok - neregistrovaný
Titulek: Re: Jsem gay?
čau Dušane, zahoď to za hlavu. To že to tehdy prostě nešlo, to je normální. To jestli tě vzrušují kluci, nebo holky asi víš. A k tomu, jak jsi se zalekl myšlenky, že by jsi byl na kluky. Člověk je prapodivné stvoření, které si častokrát hodně věcí vsugeruje a okamžitě je začne brát jako realitu, já jsem se setkal s něčím podobným. Takže neboj, vše tohle přejde. :)

Měj hezký den

Komentář ze dne: 02. 11. 2017 21:42:41     Reagovat
Autor: Dušan - neregistrovaný
Titulek: Re: Re: Jsem gay?
Mockrát děkuji za odpověď

Komentář ze dne: 05. 10. 2017 06:49:59     Reagovat
Autor: ales83 (email)
Titulek: prosim o odpoved
Zdravim je mi 33 let v zivote jsem mel vzdy vztah partnersky se zenou ale uz asi od 18 jsem mel pocit a vzrusovalo me jen pomysleni na sex s muzem. Ale hlava mi vzdy rekla ze je to jako ze spatne a tak jsem to vzdy potlacoval a snazil se nemyslet. Jenze tyhle myslenky se mi vlastne vzdy vraceji v intervalech az do dnesnich let. At uz to jsou sny sexu s muzem tak se i obcas divam na porno kde jsou kluci a to me dokaze velmi vzrusit a pocity i predstavy jsou silnejsi nez se zenou. Dokonce jsem si i nekolikrat vyhledal na seznamce kamose ale vzdy me neco nakonec odradilo ale spis to byla zase myslenka ze delam neco spatne. Mohl bych dostat radu co s tim?

Komentář ze dne: 30. 10. 2017 10:22:48     Reagovat
Autor: já - neregistrovaný
Titulek: Re: prosim o odpoved
mám to uplně stejně

Komentář ze dne: 09. 02. 2017 11:50:52     Reagovat
Autor: Houska (email) - neregistrovaný
Titulek: Naléhavé
Dobrý den,
mám dotaz. Když gay dá každému klukovi (gayovi), jak se tomu říká. Jakože u heteráků je to kurevník/děvkař, u holek dě*ka. Do předu děkuji za odpověď.

Komentář ze dne: 01. 11. 2016 12:28:53     Reagovat
Autor: Bukva(rychlokvaška) (email) - neregistrovaný
Titulek: Kamarat taky rad
Můj skoro kámoš je buzna. Prosím o pomoc. Sos. Nevim co dělat když nejsem buzna a nechci aby mi strkal párek tam kam nechcu. Co mám kurva dělat? Neděkuju za odpověď .

Komentář ze dne: 26. 03. 2014 20:01:25     Reagovat
Autor: Mathy (email) - neregistrovaný
Titulek: poraďte mi
Čau. To, že jsem gey, vím už asi 3 roky(je mi 13). Ale teprv teď jsem si to přiznalal. Před týdnem jsem to řekl kamarádovi, kterého jsem pokládal za toho nejlepšího a zdůrazňoval jsem mu, aby to nikomu neříkal. Druhý den se nic významného nestalo, ale pak jsem přišel z hodiny a všimnul jsem si, že mi pár kluků tleská. Nepokládal jsem to za něco podstatného, neboť jsou rendrování, ale pak se ke mě přimotal jeden spolužák a zeptal se mě ,,Hele, Honza je tvůj kámoš?" Odpověděl jsem mu, že asi jo. ,,No, já jenom, že on říka, že jsi gey." Tak se chci zeptat, co mám dělat. Bojím se posměchů. Predem děkuju.

Komentář ze dne: 01. 11. 2016 12:31:12     Reagovat
Autor: Tvůj kamarat honza (email) - neregistrovaný
Titulek: Re: poraďte mi
Sebevražda hochu. Ahoj

Komentář ze dne: 02. 11. 2016 12:10:39     Reagovat
Autor: Martin - neregistrovaný
Titulek: Re: Re: poraďte mi
Nic si z toho nedělat a sebevraždu nepáchat. Ten tady si dělal asi srandu.

Komentář ze dne: 15. 11. 2016 19:03:45     Reagovat
Autor: Muf (email) - neregistrovaný
Titulek: Re: poraďte mi
Nic si z toho nedělej, ono je to za chvilku přejde...a vůbec, kdo ví, jak to mají oni :) A najdi si jiného kamaráda, který nevyslepičí všechno, co mu řekneš :)

Komentář ze dne: 15. 02. 2012 19:28:25     Reagovat
Autor: - neregistrovaný
Titulek: Jsem gay?
Když se dívám na gayporno, dosáhnu orgasmu dřív než u klasického, Znamená to něco? BTW: je mi 12

Komentář ze dne: 01. 03. 2013 19:16:29     Reagovat
Autor: AnnieMyASun - neregistrovaný
Titulek: Re: Jsem gay?
Myslím, že to nemusí nic znamenat. Je ti teprv 12, částu puberty a celou adolescenci máš ještě před sebou. Může jít pouze o vyšší senzilitu, nové nepoznané podněty. Nicméně uvidíš co bude dál....

Komentář ze dne: 01. 11. 2016 12:32:12     Reagovat
Autor: Někdo (email) - neregistrovaný
Titulek: Re: Jsem gay?
Nečum na porno když je to 12

Komentář ze dne: 11. 08. 2010 13:00:04     Reagovat
Autor: DK - neregistrovaný
Titulek:
Ahoj. Je mi 16 let. Už dlouhou dobu přemýšlím jestli mám mámě říct že jsem na kluky. Pořád se mi do toho nechce, nemůžu se odhodlat. Můžete mi prosím poradit jak na to a jestli to mám doma říct? Děkuji

Komentář ze dne: 02. 01. 2010 16:47:28     Reagovat
Autor: Queer Rebel - neregistrovaný
Titulek: Hm
Podle mě jseš buď bi anebo jseš zvědavej hetero;)
Co máš z toho,já už to neřeším,mě se taky líní i holky trochu
i když kluci víc

Komentář ze dne: 02. 01. 2010 16:45:57     Reagovat
Autor: Queer Rebel - neregistrovaný
Titulek: Re:
Podle mě jseš buď bi anebo jseš zvědavej hetero;)
Co máš z toho,já už to neřeším,mě se taky líní i holky trochu
i když kluci víc

Komentář ze dne: 27. 12. 2009 15:43:57     Reagovat
Autor: Honza - neregistrovaný
Titulek:
Ahojte lidi. Vůbec si se sebou nevím rady.
Je to asi takhle.. když masturbuju, myslím na muže, ale dokážu si představit rád i ženu. Dokud se nezačnu dráždit při pohledu na muže, tak můj penis nic moc nedělá.
Mám kamaráda i kamarádku, ale ani u jednoho znich si neřeknu nic víc. Beru j jako svoje dobré kamarády.
Často propadám depresím, smutku a rád bych to břemeno shodil, ale nechci mámě říct : Mami, jsem homosexuál.
Zatím to toiž sám přesně nevím.
Když si povídáme s kamarádama, tak rád otevřeně mluvím o holkách a v poslední době začínám mít pocit, že se chci s holkou vodit za ruku, líbat se sní, ukázat jí na veřejnosti, prostě chodit s ní. U kluků to tak vůbec není. Jsou to jen kamarádi a u žádného z nich si neřeknu, že bych s ním rád chodil zaruku atd. Ne proto, že bych skrýval svojí orientaci, ale protože mi to doopravdy nic neříká.
A když jde kluk po ulici, neotočím se zaním. Když jde holka, neotočím se za ní. Prostě mám to šíleně zmatené ! Prosím pomoc !

Komentář ze dne: 01. 11. 2016 12:35:59     Reagovat
Autor: Mám taky stejný problemy (email) - neregistrovaný
Titulek: Re: nnn
Zkus operaci. Čau

Komentář ze dne: 05. 01. 2009 01:33:57     Reagovat
Autor: Bohdan (email) - neregistrovaný
Titulek: Sexualni hratky s kamaradem.
Dobry den chtel by sem se zeptat mam kamarada kteremu je 18 let ma 1rok vztah s pritelkyni podvadi ji,kdyz sme spali u kamosky vyjel jsem po nem oralne sem ho uspokojil,dalsi den se choval jakoby nic .Nedalo mi to a zacal sem mluvit o tom zazitku a on vsechno poprel ze pry spal a nic nevi ,vyhybal se mi ale pak sem to zkusil znovu ale po chvilcn mi dal ruku pryc,dopadlo to tak ze sem se do nej zamiloval a on to vi .Potreboval bych poradit nevim co si mam o nem myslet , jestli je bisexual .Dekuji Bohdan

Komentář ze dne: 13. 11. 2008 10:44:04     Reagovat
Autor: Lukášek (email) - neregistrovaný
Titulek: Co se mnou je?
Ahojik.Jmenuji se Lukáš a mam takový problém.Již od mala mi bylo bližší dívči prádlo,ponožky i dokonce sukni jsem si oblekal.Vždy mě,ale přitahovali ženy,nikdy ne kluci.Ted je mi 25 let.Stále se v tajnosti převlékam do dámskeho spodního prádla a dost mě to vzrušuje,nějak uvolňuje a zdá se mi,že je to čím dál silnější.Někdy se mi stáva,že mě vzruší představa nuceného sexu s klukem.Dokonce jsem si koupil dámska trička i dámske boty ve kterých jsem se nebál jit na veřejnost!Nijak se tomu,ale nebránim...Mam přítelkyni a jsem s ni docela šťastný.Jde,ale také milováni,které neni nic moc.Někdy se mi stane,ze ani nemůžu.Nic takového o mě neví a nechci aby se to dozvěděla.Nevím co si mám o sobě myslet a co bych měl dělat.K sexuologovi nechci,protože se moc stydím...Poradíte mi co mám dělat?

Komentář ze dne: 05. 04. 2008 15:41:46     Reagovat
Autor: michi223 (email) - neregistrovaný
Titulek: Mohu být gay?
Dobrý den, mám takový problém se svou orientací! je mi 13,6 a newim jestli jsem heterosexuál nebo gay! myslim si že se gay protože když vidím třeba nahou holku tak mě to jako vzruší ale ne tolik jako když vidím nahého muže! Mám kamaráda který je gay a je tak trochu nenormální :-) ... Mno a newim jestli sem na holky, což bych byl nejradši...

Komentář ze dne: 13. 03. 2006 19:02:23     Reagovat
Autor: Jiří (email)
Titulek:
3

pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |