004.cz

Košatost vztahu

Pokud se milenci, kteří spolu chodí už déle než deset měsíců, stále jen drží v objetí, vidí se každodenně a jejich setkání se podobají jízdnímu řádu v tom smyslu, že jdou na kafe do klubu, kde chvilku posedí, poté se pomilují v u někoho v garsonce, potom zase kráčejí zpět a neděje se nic víc, než že se jejich setkání občas vylepší obvyklými střety a hádkami, tedy takový milenecký vztah je nekošatý a zřejmě brzy vezme za své.

Košatost vztahu, kdy už máme za sebou velké milování, znamená, že bychom měli s fantazií a nápaditostí vymýšlet všechno, co by mohlo obohatit náš vztah, co by ho učinilo pestrým a zajímavým.

Mladí romantikové, kterým uniká fakt zákonitosti rozvoje lásky, nechtějí slyšet, že láska, její náplň, neúprosně chudne. Hlavně proto, že v technice vlastního milování se nedá věčně inovovat a sám citový mimoerotický vztah se vyvíjí velmi dlouho, než se dosáhne vyzrálé partnerské lásky.

Mladí lidé chtějí pořád utužovat mileneckou lásku, protože cítí onen už probraný fakt nejistoty každého vztahu. Protože jim láska připadá ohrožená, chtějí upevnit vnitřní pouto vztahu, zapomínají však, že tam už nic upevňovat nejde, hlavně proto, že jakmile se v lásce začneme zajišťovat řečmi jako: "Slib mi, že bys mě nikdy neopustil," riskujeme, že rozkomíháme vztah závislosti. Podobnými výroky totiž děláme toho druhého zbytečně nezávislým.

Vyžadujeme-li ustavičné ujišťování, že jsme milováni, znechucujeme se a lásku ohrožujeme. Chci tím říct to nejpodstatnější: V době, kdy spolu chodíme, neusilujeme už dávno intenzitu milenecké lásky, usilujme raději o její zevní pestrost, onu košatost, aby se program našich setkání stereotypně neopakoval.

Košatost vztahu znamená, že se nebojíme kolektivních akcí, výletů, nevyhýbáme se přátelům a známým, chodíme s nimi do kina, do divadla, na koncerty, na kafe, na čaj, k vodě apod.

Citový vztah je - nekamenujte mě za to - poměrně stereotypní a jednotvárný. Pestrost mu dodáme jedině společnými neerotickými zážitky. Stejně jako jsem zdůrazňoval, že každý z partnerů má mít své vlastní individuální záliby, mají mít i společné zdroje radosti. Například volejbal je pro chlapce pevný, ušlechtilý koníček a partner mu ho má dopřát. Kromě toho však musí mít nějakou společnou radost, i kdyby to mělo být jen hraní Člověče, nezlob se.

Košatost vztahu - komentáře

Komentář ze dne: 04. 12. 2005 02:19:10     Reagovat
Autor: felipe - neregistrovaný
Titulek:
Mrazí mě z pojmů, jako je "zralá láska". Předpokládají totiž jakési totalitní vidění světa, kde vše vymykající se názoru dotyčného bude buďto nezralé, nebo přímo diagnostikovatelné.

Komentář ze dne: 06. 12. 2005 21:40:45     Reagovat
Autor: Libor - neregistrovaný
Titulek: Re:
Myslím tím o něco zralejší. vím, že absolutní zralost je jen v pohádce. Myslím tím opravdu jen jistý odraz starnuti.Dospivani, zkusenosti.. Neboj opravdu nechi tvrdit, ze je absolutni zralsot.to asi ne, ale priblizit s ek ni jde:-) Stejne jako treba k citu co nejcistcimu jak v danou chvili dovedeme

Komentář ze dne: 28. 11. 2005 10:50:36     Reagovat
Autor: Libor (email) - neregistrovaný
Titulek:
Popisuješ to co jsem viděl u mých pátel. Maí své individuální i společné zájmy. Je to krásný dlouhodobý (4letý vztah). Beham toho oba dozrai. Vel jsme je vcera po dvou letech a bylo mi s nimi moc dobre. Jejich vztah dozral o nekolik trid vis nez to co jsem kdy zil ja. dobre to popisujes v uvodu sveho clanku. Krasny a pravdivy

pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |