004.cz

Začínáme s fitness

Jak jsem již v úvodu naznačil, než se rozhodneš cvičit, pořiď si:

  • sparingpartnera
  • oblečení + doplňky
  • obuv

Bez sparingpartnera se samozřejmě dá cvičit, s ním to ale jde lépe. Je výhoda, pokud to bude někdo, kdo už cvičí, nebo cvičil, dokáže poradit, ví kdy a jak pomoct… má ale své výhody i to pokud to bude začátečník stejně jako ty, pak tě nebude deprimovat že to umí a nebudete věčně muset přehazovat kotouče na tyči…

Bez oblečení se dá samozřejmě cvičit taky ale obávám se že by tě mohli vyhodit… a dokonce, pokud chceš začít cvičit abys shodil nějaké to kilo, by tě mohli obvinit z veřejného pohoršování nebo porušování mravné výchovy mládeže…

Při výběru správného oblečení doporučuji brát na ohled na zásadu #4 z úvodu, tj. jít cvičit v triku nebo mikině s polodlouhým až dlouhým rukávem a ve volnějších dlouhých kalhotách (tepláky, šusťáky). Já osobně pod tričko beru tílko, jednak zachytí pot a jednak když mi je příliš teplo (nebo se chci před někým předvést) můžu sundat na chvíli triko nebo mikinu..

Doplňky: Doporučuji hned na začátek pořídit si rukavice, mohli by stačit obyčejné, jaké používají cyklisté, já spíš doporučuji s rukavice kombinované s bandáží zápěstí. Časem budete potřebovat také pás který vám při určitých cvičeních podepře bederní oblast zad, zabrání tak nepříjemným zraněním zejména při posilování zad a nohou. Cvičenci, kteří cvičí těžšími váhy, používají tzv. háky, které odlehčují zápěstí a dlani a přenášejí při cvičení tah činek na ramena a záda.

Obuv: V krátkosti - kotníková obuv, bez výstupků na podešvi a podle možností s vložkou pod klenbou chodidla.

Hygiena: nechápu, když vidím jak někteří z posilovny odcházejí bez sprchy. Ne jenom že smrdí ale po zátěži kloubům i pokožce prospěje mírná masáž. Navíc, v některých posilovnách mají saunu nebo páru, nezdráhej se jí využít a po cvičení si tam sednout na 6-8 minut. Po sauně si dopřej 5-6 minut sprchy, než tělo opět vychladne (můžeš použít také "skotské střiky" - tj. střídavě pouštět na sebe studenou a horkou vodu, prospívá to pleti…).

Chodit do posilovny s igelitkou je blbost. Kup si nějakou sportovní tašku, do které se v pohodě vejdou boty, kalhoty, triko, ručník a ti ostatní krámy…

V neposlední řadě: doporučuji předem se rozhodnout, jak často budeš chodit cvičit a předem se domluvit se sparingpartnerem, ve kterých dnech a v jakou hodinu se budete scházet. O doporučené četnosti píšu v další kapitole.

Poslední důležitá věc: Výběr posilovny . Doporučuji vybrat si posilovnu, která je blízko bydlišti (nebo zaměstnání), není přeplněná, není ani prázdná, kde mají stálého trenéra.

Začínáme s fitness - komentáře

K článku není žádný komentář
pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2023 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |